Wings for Life World Run. Biegnij dla tych, którzy biegać nie mogą. Podręczny informator

14 kwietnia 2016

Participants warm up before the race at the Wings For Life World Run in Comporta, Portugal, on May 4, 2014 // Goncalo Barriga for Wings for Life World Run // P-20140506-00200 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

W tym roku już od lutego tak staram się planować czas, aby 8 maja móc pojawić się w Poznaniu na starcie trzeciej edycji Wings for Life World Run.
Informacji w mediach jest wiele, zwłaszcza że data startu coraz bliżej, sądzę więc, że każdy słyszał o tym biegu, i jego nieco dziwnej formule. To właśnie ta inność (poza celem zbierania dotacji) jest największą atrakcją i atutem wydarzenia, które po raz trzeci pozwala uczestniczyć tysiącom biegaczy w 34 lokalizacjach, w 33 krajach na całym świecie jednocześnie (to „jednocześnie” warto podkreślić). W biegu gdzie najważniejszy jest nie wynik sportowy, a cel charytatywny, bowiem na ten cel przeznaczana jest całość wpisowego od każdego z uczestników.

Ten charytatywny aspekt też warto dodatkowo podkreślić, bo płacąc wpisowe niekoniecznie zdajemy sobie z tego do końca sprawę. Tak, coś tam pisze na stronie www biegu, ale czy tym kierujemy się klikając w przycisk „zapisz”? Płacimy za start jak w każdym innym biegu, gdzie czasem są nawet wyższe kwoty, więc zapisując się na Wings for Life World Run bywa, że ten fakt ulega gdzieś zatarciu w naszej świadomości. A to ważne. Tu wszystkie wpłaty idą na cel akcji, której zadaniem jest wesprzeć badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego.

Wings_for_Life_World_Run_11
Co to jest, ta dziwna formuła biegu? Organizator opisuje to tak „…W Wings for Life World Run nie ma klasycznej linii mety. Zastępują ją samochody pościgowe, które 30 minut po starcie uczestników wyruszają w pogoń za nimi.  Na całym świecie biegacze startują dokładnie w tym samym momencie, i nikt nie wie, jak daleko zdoła pobiec, zanim dogoni go meta. Zawodnik kończy zmagania w momencie, w którym wyprzedza go auto wyposażone w aparaturę pomiarową, a ilość przebiegniętych kilometrów do tego momentu określa jego wynik końcowy…”

Wings_for_Life_World_Run_14

wings

W drugiej, ubiegłorocznej edycji biegu, zapisało się na listę startową 101280 osób na całym świecie. Udało się zebrać kwotę 4,2 miliona Euro. 100% wpłat przekazywanych przez osoby, instytucje oraz uczestników w postaci wpisowego są przeznaczane na badania nad leczeniem przerwanego rdzenia kręgowego. Pamiętam, że 3 maja byłem gdzieś „na wyjeździe”, ale po południu do końca śledziłem w TV zmagania najlepszych z najlepszych, a było to pasjonujące widowisko dzięki fantastycznej dyspozycji polskiego biegacza, który do końca walczył o zwycięstwo globalne. Bartek Olszewski zakończył bieg niewiele wcześniej od zwycięzcy – z wynikiem 73.46 km uplasował się na 8 miejscu na świecie. To nieomal 5 godzin biegu w tempie 3:53min/km. Zwycięzca, Lemawork Ketema miał wynik 79,90 km.

Wings_For_Life_2015_Poland_phot.L_Nazdraczew_DSD0905
Wings-for-Life-World-Run-09
Wtedy oglądając zmagania najlepszych, później przeglądając Internet i zdjęcia – ta atmosfera, ta radość na twarzach biegaczy, ten cel – pomyślałem – za rok jestem w Poznaniu. Jesienne kontuzje udało się (mam nadzieję) opanować, choć ciągle biegam z takim lekkim psychicznym obciążeniem „żeby tylko znowu nie zabolało”. Staram się już nie kusić losu, zgodnie z zaleceniami mojego fizjo – pewne tematy z racji wieku i zdrowia odpuszczam. Nie wiem, czy zaatakuje jeszcze swoje życiowe rekordy :), ale koniecznie muszę pobiec Wings. Dla szczytnego celu, dla zabawy i atmosfery.
Polski zwycięzca ubiegłorocznej edycji, napisał na swoim blogu „bieg dla każdego. Nie musicie nawet biegać. Żeby wziąć udział w tej imprezie wystarczy, że się przespacerujecie. Idąc szybkim marszem dotrzecie niemal do 3 km. Będziecie świetnie się bawić, powiecie cześć Małyszowi i wspomożecie fundację Wings For Life. WARTO!…”

Dokładnie tak jest, dlatego weekend 8 maja spędzam w Poznaniu. Hotele wprawdzie wykorzystują tą datę, i ceny za noclegi w lokalizacjach wokół Malty i w okolicach Nowego Miasta porobiły się jakieś dziwne, ale na szczęście pomyślałem o tym wcześniej, kiedy były jeszcze dostępne rozsądne oferty. Chcę pozostać do wieczora, zobaczyć zwycięzce, zakończenie.

Wings-for-Life-World-Run-fot.-Sebastian-Wolny-2
W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej podczas konferencji poświęconej 3. edycji Wings for Life World Run w spotkaniu wzięli udział lokalni ambasadorowie inicjatywy, oraz globalny dyrektor sportowy biegu Colin Jackson i szefowa fundacji Wings for Life – Anita Gerhardter. W Polsce, w pościg za uczestnikami biegu, samochodem – metą wyruszy Adam Małysz. Jak powiedział dyrektor sportowy polskiej odsłony imprezy – Adam Klein, już teraz zapowiada, że 8 maja w Poznaniu padnie rekord frekwencji. Do końca marca zapisało się już trzy tysiące biegaczy.

Wings-for-Life-World-Run-01
Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie na całym świecie. Sto procent opłat startowych Wings for Life World Run oraz wszelkie fundusze od sponsorów zostają przekazane właśnie na ten cel. Można pobiec 10 km, a można pokonać 40. Wszystko zależy od kondycji i psychicznego nastawienia. Trasa biegu Wings for Life przygotowana jest na 100 km, ale mało prawdopodobne, by ktokolwiek pokonał taki dystans.

Wings-for-Life-World-Run-06
Wings-for-Life-World-Run-04
Wings_for_Life_World_Run_05
Wings-for-Life-World-Run-03
Bieg startuje punktualnie o 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Do tej pory na bieg w Poznaniu zarejestrowało się już ponad 3000 uczestników. To więcej niż wzięło udział w pierwszej, czy drugiej edycji! W tym roku limit miejsc wynosi jedynie 5000, tym bardziej warto pospieszyć się z podjęciem decyzji. Rejestracja online trwa do 4 maja 2016, o ile limit miejsc się nie wyczerpie.

Kto planuje pomóc, biorąc udział w tej imprezie – podstawowe informacje:

BIURO ZAWODÓW
06 maja, piątek – 16.00 – 21.00
07 maja, sobota – 10.00 – 21.00
08 maja, niedziela – 08.00 – 11.00
Pakiety startowe można odebrać w Biurze Zawodów które znajduje się w kompleksie Malta (budynek pobliskiego kempingu, wejście od ul.Krańcowej).
PARKING
Właściciele samochodów mogą korzystać z płatnych miejsc parkingowych w pobliżu Nowego Zoo  i Term Maltańskich. Tylko osoby niepełnosprawne będą mogły uzyskać dostęp do miejsca startu samochodem, przez bramę techniczną (ul.Krancowa).
SZATNIE/ PRYSZNIC/DEPOZYT
Wszystkie szatnie, prysznice i depozyty będą zlokalizowane w budynku przy linii startu.
TOALETY
Toalety będą zlokalizowane w obrębie obszaru startowego, jak również wzdłuż przebiegu trasy. Toalety zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych uczestników.
START
Bieg rozpocznie się na Malcie (plac przed nowym pawilonem, po kostce brukowej).
Harmonogram 08 maja 2016, niedziela:
11:30 – 12:00 – spotkania liderami sektorów, ambasadorami wyścigu (obok biura zawodów)
11:45 – 12:30 – wstęp do sektorów startowych
12:30 – rozgrzewka grupowa w sektorach
13:00 – start Wings for Life World Run
13.30 – samochód goniacy rusza w trasę – tempo: 15km/godz.
14.30 – zwiększenie tempa: 16km/godz.
15.30 – zwiększenie tempa:17km/godz.
16.30 – zwiększenie tempa: 20 km/godz.
17.30 – zwiększenie tempa: 35km/godz.
BUFET
Punkty odżywiania będą znajdowały się wzdłuż trasy biegu, co około 5km. Oferowane będą: woda, napoje izotoniczne, banany, czekolada, Red Bull Energy Drink.
META
Uczestnik mijany przez samochód pościgowy, kończy bieg i powinien przejść do najbliższego autobusu organizatora, który zabierze go z powrotem na Maltę. Wszystkie autobusy są dostosowane do potrzeb uczestników na wózkach inwalidzkich.
MEDALE
Po powrocie do Malty autobusem, zapraszamy wszystkich uczestników do obszaru startowego, gdzie mogą odebrać swoje medale.
To do zobaczenia w Poznaniu na Wings for Life World Run.

Wings-for-Life-World-Run-fot.Bartek-Woli-ski-13-2

z

Więcej informacji i zapisy na oficjalnej stronie biegu: wingsforlifeworldrun
Aby znaleźć materiały związane z polską odsłoną biegu należy kliknąć w link: redbullcontentpool|

| Foto:
| Christophe Bortels | Goncalo Barriga | Philip Platzer | Vincent Curutchet | Sebastian Wolny |  Peter Brichta  – all for Wings for Life World Run
| Lukas Nazdraczew RedBull Content Pool | http://www.wingsforlifeworldrun.com | www.redbullcontentpool.com | Marcin Kin www.warszawskibiegacz.pl
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.