Marcin Run – wymiękasz lub biegniesz. To jednak wymiękam

7 lutego 2016

Rok temu wywołałem mała burzę w „kieleckiej społeczności biegowej” przy okazji biegu nazwanego Run City Kielce – Marcin M Run.

Odwiedziłem z aparatem tą imprezę (bo zdjęcia robić lubię), na której jak się okazało, nie było za bardzo co fotografować. Dlaczego? No cóż, trudno się napracować przy czwórce startujących zawodników. A całe to wydarzenie było to pretekstem do napisania tekstu, który zarówno na forum jaki i na facebookowym profilu wywołał ostrą dyskusję, a ja omal nie skłóciłem się z „lokalnym środowiskiem” biegaczy. Tu wspomniany tekst z roku 2015 – Run City Kielce.

Były zawody, organizator się postarał, trasa, policja, medale, nagrody. Nie było tylko startujących. Starałem się znaleźć przyczyny. Informacja? Faktycznie, plakat „nie był udany” to mało powiedziane, on odstraszał, a news o wyścigu na kilka dni przed, to też nie jest dobra strategia na zdobycie wielu uczestników. Ala było, minęło. Wyłuszczyłem plusy, wskazałem minusy i zapamiętałem, że podczas wręczania nagród organizator, Pan Marcin już wtedy zaprosił za rok, na 7 lutego 2016. To dziś, wiec postanowiłem tam pojechać. Piękna pogoda zachęcała, ale szczerze mówiąc już obawiałem się najgorszego.

Bez-nazwy-1
Obawy nie były wyssane z palca. Niestety tydzień temu trafiłem na plakat imprezy – ten sam ubiegłoroczny koszmar! Co jest z organizatorem? O co chodzi? Skąd ten sentyment do dość wyszukanej, powiedziałbym, grafiki? Dalej to już niestety powtórka z roku ubiegłego. Choć nie, przepraszam, progres jest. Tym razem osiem numerów startowych. No nie wiem jak ugryźć temat. Z jednej strony to 100% wzrost ilości startujących zawodników. Taki wynik budzi szacunek i podziw.

ARC-2016_0207_0906

Ale ośmiu startujących budzi też zdumienie i zdziwienie. Że ta farsa trwa, zabawa jest, żadnych wniosków z ubiegłego roku Pan Organizator nie wyciągnął. Pewnie złożył pismo gdzie trzeba, dostał zezwolenie i to co tam chciał, no i ma imprezę. Tylko kto za to płaci? Bo nie organizator. Ja rozumiem, że może płacić społeczeństwo, czyli my – o ile jest jakiś „efekt społeczny”. Cztery samochody policyjne wyjęte z innych działań, co najmniej dziesięciu funkcjonariuszy, czas, paliwo, lekka dezorganizacja ruchu bo zamknięte odcinki drogi.

07.02.2016 Kielce, Marcin Run bieg na5 km

07.02.2016 Kielce, Marcin Run bieg na5 km

Ok, widać u organizatora determinację i chęć zrobienia czegoś, tylko czy jest to działalność godna naśladowania? Czy nie należałoby jednak powiedzieć organizatorowi, że „organizacja” nie jest jego mocną stroną. Czy kalkulacja zysków i strat nie wskazuje na fakt, że organizator nie uczy się na błędach? Nie pamiętam teraz przepisów, nie wiem jak wygląda temat niezbędnego zabezpieczenia medycznego wymaganego przez prawo – bo nie widziałem karetki, ale może nie jest to obowiązkowe, wiec nie będę robił z tego powodu afery.

07.02.2016 Kielce, Marcin Run bieg na5 km

Jednak sugeruje, w przyszłym roku w przypadku podobnych działań, wystawić organizatorowi rachunek za wykorzystanie wsparcia niezbędnych służb. Bo są poważniejsze i znacznie lepiej organizowane imprezy biegowe w regionie, na które ta pula społecznych pieniędzy maleje z powodu takich dość frywolnych wydatków.
A impreza odbyła sie, zrobiłem znowu kilka zdjęć Zorką 5 :). Imprezę ukończyli wszyscy startujący, mieszcząc się w trzydziestominutowym limicie czasu, choć czas zwycięzcy w okolicach „21 i dziesiąt” sekund, to nie jest wyśrubowany wynik. Kilka osób pobawiło się – trochę za swoje, trochę za nasze. Ale najważniejsze, że pobiegali. Oto w tym chodzi? bo już wymiękam i nie rozumiem jednak gdzie sens, gdzie logika.
ARC-2016_0207_0993

ARC-2016_0207_0970

ARC-2016_0207_0965

ARC-2016_0207_0954

ARC-2016_0207_0928

ARC-2016_0207_0921

ARC-2016_0207_0890

ARC-2016_0207_0835

Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.