3 2 1 Start. Kilka propozycji imprez biegowych maj – lipiec

1 kwietnia 2016

maraton_run_runners_01
Wprawdzie większość biegających deklaruje, iż robi to rekreacyjnie i dla zdrowia, ale chęć sprawdzenia się i rywalizacji rodzi się dość szybko. Pojawiają się regularnie planowane treningi, wyznaczone cele, chęć sprawdzenia się w konfrontacji z innymi. 

Zebrałem kilka imprez biegowych od maja do lipca, kto nie ma innych planów, a czuje, że duch rywalizacji i zgromadzona energia muszą się gdzieś wyszaleć – jest czas aby to zaplanować, zapisać się i przygotować do startu. Możliwości startów jest teraz tak wiele co tydzień, że nie sposób nawet tego wszystkiego przeglądnąć i ogarnąć.
To co tu wybrałem – podkreślam – to moje sugestie, moje typy, wybrane z olbrzymiej oferty. Powiedzmy, że kieruje się swoim instynktem, i swoimi upodobaniami. A to interesująca oprawa imprezy, a to niezapomniane doznania z nocnego biegania po historycznym mieście, a to widowiskowa trasa. Nie wiem, czy to najlepsze imprezy. Prawdopodobnie każdy miałby tu swoją propozycję – i bardzo dobrze. Jest na dole dużo miejsca – tam wpisujcie w komentarzach swoje propozycje na ciekawych imprez biegowych. Preferowane wydarzenia wyjątkowe – trasa, atmosfera – coś innego, niż spęd 15tysiecy ludzi w centrum miasta. Niby to też ma swoją atmosferę, ale umówmy się – daleko takiemu wydarzeniu do nazwania go fajnym.
I przypomnę jeszcze, czego oczekiwałbym „w standardzie” od organizatora. A nie wymagam wiele, ale oczekuję, że w cywilizacji XXI wieku powinien być: zagwarantowany parking (bezpieczny), biuro zawodów bez bałaganu (i kolejek), toalety (czyste), dobrze zorganizowany start, choć raz na 5 km wody pod dostatkiem, a na koniec wydzielona a wręcz oddzielona strefa mety – bez błąkających się w tej strefie psów, kotów, dzieci czekających na ojców, zakochanych narzeczonych, szwagrów i innych dziwnych przypadkowych foto-kamer-menów. To takie proste – w biurze zawodów robi się akredytacje, wydaje dwie, trzy kamizelki z napisem „foto” czy „obsługa” , i innych pajaców nie wpuszcza w strefę  linii mety. Reszta niech czeka poza wytyczoną strefą.
To kilka wybranych imprez – już kilka majowych, znajdziecie w poprzedniej propozycji Gdzie pobiec? Propozycje imprez biegowych luty-maj. A moje propozycje od maja do lipca.

OKAZJONALNE

To takie imprezy, które albo nie wiadomo czy to maraton czy dycha :), ewentualnie organizowane „przy okazji, z okazji, ku czci lub dla uczczenia” albo biegnie się w górę zamiast przed siebie.

2016.05.08 Poznań, Wings for Life World Run   [www] Przypominam tylko. Fantastyczna impreza, nie wymagająca rekomendacji, tylko czasu i możliwości. A kto takowe ma- nie powinien się wahać.

2016.05.21 Wrocław, Bieg Po Schodach (1 km – 49 piętro)  [www]

2016.06.10-12 Krajno k/Kielc, II Puchar Gór Świętokrzyskich  [www]  Po ubiegłorocznym debiucie, przyjętym bardzo pozytywnymi opiniami, zapowiada się ciekawy weekend dla biegacza w każdym wieku, i o różnej „dyspozycji fizycznej”. Piszę „ciekawy” choć emocji będzie co niemiara, ale nie napiszę „gorący weekend” bo start w 33 stopniowym upale pamiętam do dziś, wiec w tym roku może jednak „gorący inaczej”. W skład Festiwalu wchodzą 4 biegi : 6km – Bieg Nocny Górala Świętokrzyskiego, 10km – Bieg Baby Jagi, 22 km – Bieg Zbója Kaka, oraz 45 km – Puchar Gór Świętokrzyskich.

2016.07.02-03 Bałtów, Jura Park, Hunt Run Polowanie na Biegaczy  [www] (02.07 -10 km, 03.07 – 5 km) Co będę wymyślał opis, cytuję tekst Organizatora, który nie jest już sloganem reklamowym, a dewizą imprezy „Ekstremalny bieg z przeszkodami , który pozwoli Ci odkryć Twoje najmocniejsze oblicze. Zawody w których najważniejsze wartości: duch sportowy, rywalizacja i braterskość łączą się w jedną naturalną całość”

2016.07.03 Jarosławiec, XXVI Międzynarodowy Bieg po Plaży Jarosławiec 2016  [www] Na liście okazjonalnych, bo nietypowy dystans 15 km. Bieg z wysokimi ocenami uczestników, nagradzany w rankingach i dający niezły zastrzyk jodu dla płuc. I w wakacje. I nad morzem. Tyle rekomendacji wystarczy chyba. Ponad tysiąc uczestników na liście startowej.

maraton_run_runners_04

maraton_run_runners_05

10 KM

2016.04.09 Częstochowa, 8 Bieg Częstochowski  [www]
2016.05.01 Krapkowice, 34 Krapkowicki Bieg Uliczny  [www]
2016.05.14 Świecie, III Bieg Rycerski  [www]
2016.05.21 Sławków, II Bieg Republiki Sławkowskiej  [www]
2016.05.28 Łódź, 14. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run  [www]
2016.05.29 Podkowa Leśna, IV Podkowiańska Dycha  [www]
2016.05.29 Pruszków,  III Pruszkowski Bieg Wolności  [www]
2016.06.11 Toruń, Nocna Dycha Kopernikańska  [www]
2016.07.10 Stalowa Wola, IV Stalowa Dycha  [www]

Krapkowice – około tysiąca uczestników, bieg z historią sięgającą początku lat 80-tych ubiegłego wieku. Świecie – w nietypowej scenerii. Trasa z atestem PZLA. Start biegu przy Zamku w Świeciu, dale trochę asfaltem, trochę ubitymi drogami i wałami przeciwpowodziowymi. Meta oczywiście na Zamku. W Sławkowie już po raz drugi zawodnicy będą mieli do pokonania 10 kilometrową trasę, która przebiegać będzie zarówno ulicami, jak i ciągnącą się najpiękniejszymi zielonymi terenami miasta ścieżką rowerową. Kryterium wyboru – za nazwę. Łódź – miejska masówka w centrum miasta, czyli co ten bieg robi w zestawieniu? Bo bywam, bo mimo kilku tysięcy startujących jest sprawnie zorganizowana „fala startowa”, bieg z tradycjami, plus w tym roku nowa szybsza trasa. Biorąc pod uwagę, że co szybszym uda się jeszcze wieczorem wpaść do Areny na koncert Roda Stewarda – może to być weekend, który zostanie w pamięci na dłużej. Prószków? Chłopaki z  Pruszkowa nie dali mi rady… jak to brzmi :). To chyba tam. Toruń. Toruń. Koniecznie. Wystarczy tylko sobie zwizualizować – noc, światła miasta, starówka, Toruń, Wisła. Organizator „z tradycjami i dorobkiem” wiec wpadki być nie powinno, aczkolwiek medal preferuje w postaci zbliżonej do medalu, a nie bombki na choinkę . Stalowa Wola – rok temu 46 min i koniec sezonu. To muszę to sprawdzić.

maraton_run_runners_03

maraton_run_runners_13

maraton_run_runners_14

2016.05.15 I Bieg Kazimierski im. Jana Pawła II  [www Na koniec propozycji szybkich dziesiątek jeszcze jeden bieg. Miasto które bardzo chętnie odwiedzam, trasa malownicza, więc już klikałem „zapisz i zapłać” gdy w tak zwanym międzyczasie otwarłem plik z regulaminem, co przyznam szczerze czynię sporadycznie, chyba że szukam numeru konta do wpłat. A tam dowiaduję się, że organizator to eventowa agencja co ma w dorobku pijane bale na zamkach, ale biegów to niewiele, czysta komercja, żadne tam dla „zdrowia i popularyzacji”, a w regulaminie taki oto wpis:

„Regulamin  – na dzień: 23.03.16 – VII. BIURO ZAWODÓW pkt. 3. Rekomendujemy odbiór pakietów w sobotę 14.05.16. Organizator nie ponosi odpowiedzialności, jeśli ktoś nie odbierze pakietu w dniu 15.05.16 ze względu na zbyt duża liczbę zawodników, którzy tego dnia będą chcieli odebrać pakiet. ..” ???  What the fuck?
Coś takiego widzę pierwszy raz. To co, Organizator boi się swojej nieudolności organizacyjnej, i ubezpieczył tak na wszelki wypadek i wypadek bałaganu? Mam jechać dzień wcześniej, bo Biuro Zawodów nie obsłuży 900 (max – limit) zawodników? Generalnie fajny czas i miejsce – wiec jeśli lubicie Kazimierz Dolny, macie zaufanie do organizatora (może ktoś uczestniczył w biegu przez niego organizowanym? np: I Bieg Konstanciński imienia Piotra Nurowskiego, ewentualnie IX Bieg Papieski w Habdzinie – to proszę o informację w komentarzach, co do wrażeń po tych zawodach, bo może niesłusznie szukam dziury w całym). W dyszkach „zaliczyłbym” chętnie Bieg Chełmońskiego (czerwiec / Radziejowice k.Żyrardowa [www]) ale na stronie organizatora nie ma jeszcze informacji o tegorocznej edycji.

21 KM HALF

2016.05.08 Kielce, 2. sieBiega Półmaraton Kielecki [www]
2016.06.04 Lublin, IV PKO Półmaraton Solidarności
2016.06.04 Wrocław, PKO Nocny Wrocław Półmaraton  [www]
2016.06.19 Radom, 4 Półmaraton Radomskiego Czerwca’76  [www]

Kielce – sprawa oczywista. Trasa przez zabytkowe centrum i stare uliczki miasta, ale też długie kilkukilometrowe szybkie proste odcinki. Ubolewam, że musiałem dokonać wyboru, ale 8.05 to Poznań i Wings for Life World Run, i numer i hotel już czekają. Lublin – Półmaraton Solidarności to bieg który ma już swoją historię i markę. Wzgórza Lubelszczyzny, widoki, słońce… pot i… pot gwarantowane. Nocny fajny bo słońce nie grzeje, a do Radomia blisko.

siebiega-polmaraton-kielecki

21km

42 KM MARATON

2016.05.15 Gdańsk, 2 PZU Gdanski Maraton  [www]

A dla tych co nie rekordy, ale wspomnienia są najważniejsze, mam propozycje kilka europejskich maratonów o trasach, gdzie widoki zapierają dech w piersi. Wiele z tych imprez ma równolegle rozgrywane biegi na krótszych dystansach (1/2 czy 10km) wiec nawet jak nie ma pary na maraton, warto rozważyć taką wyprawę. Już zamawiam zdjęcia 🙂

maraton_run_runners_10

maraton_run_runners_12

maraton_run_runners_09

maraton

maraton_run_runners_02

2016.05.08  Prague International Marathon [www]
2016.05.08  Harmony Geneva Marathon for UNICEF Szwajcaria  [www]
2016.05.29  Mont Saint-Michel Marathon Francja  [www]
2016.06.12  Caen Marathon de la Liberte Francja  [www]
2016.07.02  Jolster Maraton Norwegia  [www]
2016.07.24  Koenigsschlosser Romantik Marathon Niemcy  [www]

Praga i Genewa – piękne stolice, i warto je zobaczyc z pozycji piechura, ale dalej jest znacznie ciekawiej. Francuski Mont Saint-Michel Marathon to trasa, wytyczona wokół wspaniałej atrakcji turystycznej. Marathon de la Liberte to historyczna trasa wokół miejsc związanych z inwazją aliantów w 1944. Wytyczona po przybrzeżnych i wiejskich drogach, uznanych za jedne z najpiękniejszych miejsc we Francji. No i Norwegia i trasa maratonu Jolster wokół malowniczego południowego brzegu jeziora Jolstravatnet na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Wspaniałe krajobrazy wzdłuż całej trasy, w tym góry i lodowce.

maraton_run_runners_07

maraton_run_runners_08

maraton_run_runners_06

maraton

foto: sportfoto.com.pl | krzysztofjot.com | Piotr Barejka | Anna Rek | RunMagedon | Mont Saint-Michel Marathon | PZU Maraton Gdańsk | Saldat.pl | Caen Liberte |
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.