Garmin Forerunner 230. Amator dogania profesjonalistę

29 marca 2016

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0328_0187
Odkąd moich treningów pilnuje Forerunner 920XT przestałem sobie zawracać głowę monitorowaniem rynku zegarków sportowych. Znalazłem urządzenie, które spełnia moje oczekiwania, więc dalsze zgłębianie tego rynku było bezcelowe.

Kupiłem, mam, jest. Działa i pokazuje wszystko to, czego mi potrzeba. Oczywiście, znalazłbym kilka uwag, są punkty, co do których mogłoby być lepiej. Ale poznałem też urządzenia innych producentów, i wiem, że tam bywa gorzej. Nie tylko hardware i oprogramowanie ma znaczenie. Zmienne warunki zewnętrzne, różne lokalizacje, zakłócenia na które producent nie ma żadnego wpływu – to czasem powoduje błędne wskazania, będące później powodem nieprzychylnych komentarzy. Ale w tak zwanym „ogólnym bilansie” Forerunner 920XT jest obecnie jednym z najlepszych dostępnych zegarków z GPS. Nie piszę najlepszym, bo po prostu nie wypada tak słodzić.  Tak to już jest, że amator zazwyczaj oczekuje od sprzętu, urządzeń czy akcesoriów więcej niż profesjonalista, który skupia się na meritum czyli w tym wypadku treningu, a nie tym, co mu w tym treningu pomaga czy przeszkadza.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0326_0017

FR230

Ale moja dusza gadżeciarza wciąż niespokojna, wiec ostatnio miałem okazję trochę pobiegać z jednym z nowszych modeli zegarków sportowych marki Garmin. Pobiegałem i porównałem do tego co akurat było pod ręką, czy na ręce – czyli do FR920XT. Nie jest to może najlepsze zestawienie do testów. Lepiej byłoby mieć tu nową sześćsetkę, ale powiem Wam, że czasem taki klasowy mezalians daje nieoczekiwane wyniki.

Garmin Forerunner 230

Ja nie wiem, jak teraz pozycjonuje Garmin swoje produkty. Po oznaczeniach serii, modele z dwójką z przodu do średnia klasa, potem wyższa półka 6xx, a na topie bywała profesjonalna seria 9. Ale teraz powstało tak wiele nowych modeli, że te tradycyjne serie Forerunner też zaczęły ewoluować, mieszać funkcjonalności i.. zaglądać do grubszych portfeli.

Zacznę nietypowo, ale skoro już przy tym jestem. To najgorsza cecha modelu FR230. Cena. Z niezbędnym do pełnego działania pasem HR kosztuje on 1280 zł co wkracza już na terytorium sprzętu klasy średniej wyższej. I klient teraz zaczyna kombinować, bo ma dylemat. Jak tyle wydaję, to może jednak coś z 6-tką na początku? Nawet w starszych modelach, jest tam znacznie bardziej rozbudowana opcja pomiarów i wskazań, jest więcej możliwości konfiguracji, ekranów, więcej opcji. A przy odrobinie szczęścia, może nawet trafić się w tej cenie okazyjny zakup serii 9. Co wybrać?

Może pomogę, może niewiele, ale podsuwam kilka za i przeciw. Nie będę pisał tu drugiej instrukcji obsługi, nie będę precyzyjnie opisywał funkcji i zasad działania. Zegarek jak zegarek. Ja skupię się na podstawach funkcjonalności, na tych drobiazgach, o których nie pisze się w ulotkach reklamowych, a które mają często duży wpływ na użyteczność czy ergonomię.
To, co kupić? Forerunner 230 czy 630? Głupie pytanie? Kiedyś tak, dziś niekoniecznie. W tym wypadku oczywiście cena ma znaczący wpływ na podjęcie decyzji, bo model FR630 kosztuje obecnie więcej niż topowy FR920XT. Na tym poziomie cenowym, zasobniejszy klient może mieć problem z decyzją, czy kupić FR920XT czy FR630.
Ale pozostańmy przy problemie pierwszym – czy FR230 czy FR630.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0264
O ile „próg mleczanowy” „bilans czasu kontaktu z podłożem” czy „oscylacja pionowa” nie miały do dziś dla nas znaczenia, a chcemy dobry zegarek z GPS, który poda tempo, dystans, wyliczy średnią, zapanuje nad tętnem i rytmem, a z biegiem dni i tygodni porównamy sobie „czy forma rośnie” sprawdzając wyliczenia dla VO2max – to Forerunner 230 całkowicie zaspokoi oczekiwania amatora biegania. A nawet da więcej. Znajdziemy w nim wiele funkcji jak z typowego smartwatcha. Zegarek zapewnia bezproblemowe połączenie i współpracę ze smartfonem. Sprawdzałem na modelach z Androidem, z wersjami 5.1 i 6.0. Urządzenia błyskawicznie się sparowały. Powiadomienia o połączeniach, e-maile smsy – wszystko działa, bezproblemowa komunikacja.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0302

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0306
Zegarek oferuje dwa konfigurowane ekrany, na których możemy ustawić od 1 do 4 pól z danymi. Do wyboru: dystans (całkowity, okrążenia, ostatniego okrążenia), tempo, prędkość lub rytm (aktualne, średnie, okrążenia), tętno (aktualne, średnie, strefa tętna), stoper, temperatura i wysokości. Dodatkowo do dyspozycji oddzielny trzeci ekran ze wskazaniami tętna, czwarty ze wskaźnikiem stref tętna, i piąty z zegarem z aktualnym czasem. W sumie możemy na bieżąco monitorować większość parametrów treningowych. Z poziomu zegarka da się zaplanować proste sesje treningowe, interwały, a bardziej skomplikowane treningi należy zaplanować, ułożyć i wgrać do zegarka poprzez serwis Garmin Connect.

Po roku z modelem FR620 i kolejnym z FR920XT przyzwyczaiłem się już do tych dziwnych dla amatora wykresów oscylacji, odchylenia, czy bilans kontaktu prawej i lewej nóżki. Ale gdybym tego nie miał, nie znał – to trenowałbym nadal, a moje biegowe życie nie odczuwałoby dyskomfortu. Ale powiem szczerze, chciałbym mieć kilka funkcji, które znalazły się w FR230, a nie ma ich FR920XT. Biorąc pod uwagę, że nie pływam i w triatlonie startował nie będę, to dziś może FR230 wydawałby się nieco ubogi w oferowane funkcje, ale Forerunner FR630 byłby z pewnością sprzętem optymalnym. Dla większości biegających amatorów, FR230 będzie już idealnym towarzyszem do zaawansowanych nawet treningów. Chyba tylko cena modelu FR230 może być przeszkodą, do wejścia w amatorskie progi. To już jest kwota, za którą kupimy „wypasionego” profesjonalnego Polara V800 z szafirowym szkłem.

Pamiętam to zdziwienie, kiedy pierwszy raz „na żywo” zobaczyłem FR620. Cóż takiego szokującego ujrzałem? Dobił mnie aktywny wyświetlacz, o rozmiarach dwudziestogroszówki. To jest zegarek za 2tys zł? Drugie miłe wrażenie, to kolorystyka ekranu. Jakże odmienna od prospektu reklamowego. Na szczęście to se newrati. Forerunner FR230 ma dość duży ekran. Wielkość zegarka jest taka sama jak modelu 620, ale pole dla wyświetlanych informacji znacząco się powiększyło. Nie mam instrukcji pod ręka, nie wiem czy 180 czy 250 czy 340 pikseli. To nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, aby bezproblemowo odczytać wyświetlane parametry biegu. A tu wyświetlane informacje są porównywalnej wielkości do tego, co oferuje „wielki brat” FR920XT.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0295

Zegarek jest bardzo lekki, estetyczny, i całkiem elegancko wygląda na nadgarstku, z którego możemy go nie zdejmować po powrocie z treningu. Poza sportowymi funkcjami, mamy tu wiele cech wspólnych z popularnymi obecnie smartzegarkami. Powiadomienia z telefonu – o połączeniach, sms’ach, e-mailach. Możemy je oczywiście w całości przeczytać na ekranie zegarka. Monitoring aktywności, snu. Kalendarz i prognoza pogody. Właściwie jest tu wszystko co być powinno.
W opcjach  GPS znajduje się też „powrót do punktu startu” – funkcja niezwykle przydatna dla tych co lubią zbłądzić. Dla mnie „jeszcze przydatniejsza” to funkcja „znajdź swój telefon”. Naciskam guzik, i …„pik pik pik…” odzywa się moja zagubiona słuchawka. Bezcenne. A ile zaoszczędzonego czasu.
Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie ten zegarek. Sprawdzałem go na oprogramowaniu w wersji 4.10. Jak znam firmę Garmin, było już przynajmniej kilka aktualizacji od czasu premiery, i wcześniej mogło być różnie. Teraz jest naprawdę dobrze. Co powoduje, że ten średniak inspiruje do klasy wyższej?
Dobrze działający moduł GPS, duży czytelny ekran, z możliwością podziału na cztery pola. GPS z opcją zapisu śladu co sekundę. Wstępne ładowanie pozycji satelitów, dzięki czemu zegarek „łapie fixa” w kilka sekund. Informacje o pułapie tlenowym. Nie wiem, na ile zgodne ze wskazaniami dokonanymi w profesjonalnych laboratoryjnych warunkach, ale nawet jeśli są w nich przekłamania, to osobie trenującej dają obraz jego postępów i efektywności treningów. W ubiegłym sezonie, mój podstarzały organizm zapisał na ekranie VO2max cyferki 53. Wynik jak na PESEL doskonały. Potem kontuzja, zimowanie, i… pojawiło się 42. Tak słabo dawno nie było. I zgodzę się z tym. Przybyło kg, ubyło kW. Trochę pracy- i pojawiło się 44. Teraz już jest 49. Nie wiem, na ile to prawdziwe wskazania, ale dają mi punkt odniesienia. Więc są przydatne bez względu na to, czy w medycznym teście wynik wyjdzie gorszy czy lepszy. Dla mnie te wskazania są wystarczająco pomocne.Bez-nazwy-1

Zegarek jest kompatybilny z platformą Garmin Connect IQ, z której można pobierać i instalować dodatkowe aplikacje, widgety, tarcze zegara, itp. Znam sklep Garmin IQ od roku, jest tam kilka bardzo dobrych i niezwykle przydatnych aplikacji, które znacząco rozbudują funkcjonalność zegarka. To warto rozważyć, zastanawiając się nad zakupem. Ta dodatkowo rozbudowana funkcjonalność, może pomóc w rozwiązaniu dylemat – czy Forerunner FR230 czy starszy FR620.
Ja sugeruję FR230. Znacząco lepszy, większy ekran. To podstawa. Tu coś widać, bez względu czy podzielimy ekran na trzy, a nawet cztery pola – nie ma problemu z odczytem. Dodatkowe aplikacje, wykresy, stoper, strefy, itp – to wszystko za darmo jest do pobrania w sklepie Connect IQ. Nie widzę wiec powodu sięgania po FR620 z mikroskopijnym wyświetlaczem. Jest dotykowy, ale przyciskowa obsługa Forerunner 230 jest tak prosta i intuicyjna, że każdy ogarnie jego obsługę natychmiast i bez czytania instrukcji. To kolejny plus. Intuicyjna obsługa. Wszystko jest po polsku, MENU prowadzi nas za rękę jak harcerz staruszkę przez ruchliwą ulicę. Wiele opcji jest już uproszczonych do maksimum. Nie muszę klikać i przewijać podświetlenia z opcji TAK na NIE, ON na OFF. Jest wyraźne graficzne oznaczenie Włączony. Jedno naciśniecie przycisku, zmienia pozycje na Wyłączony. Kropka z zielonej robi się czerwona. Można jeszcze prościej? Chyba nie.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0326_0061

Oba zegarki bardzo szybko łapią sygnał GPS. Tu prawidłowa lokalizacja zadziałała na zegarkach znajdujących się w budynku, na piętrze, pod dachem z blachy trapezowej. Sygnał stabilizował się dłużej, ale w takiej lokalizacji i przy zachmurzonym niebie świadczy o mocnych modułach GPS.

Amator powinien być z tego zegarka zadowolony. A prawie zawodowiec?
Pierwsze pytanie jakie padnie, to o GPS. Moim zdaniem jest dobrze. Sygnał łapany jest w kilka sekund. Generalnie w tym samym czasie co FR920XT. Rysowanie śladu – poprawne. Specjalnie wybrałem leśne ścieżki pod wysokimi drzewami – nie jest gorzej jak FR920XT. Budynki i gęsta zabudowa powodują czasem więcej odjazdów od prawdziwego przebiegu trasy – ale to są odchylenia w granicy 3-5 metrów. Okrążenia ustawiłem na Auto Lap co 1000m. Niebywała precyzja pomiędzy FR230 i 920XT. Nigdy chyba jeszcze nie miałem na nadgarstku dwu zegarków, które „kilometrówki” pikały jednocześnie. 1, 2… 4,5 km – punkt w punkt. Byłem autentycznie zaskoczony. Wskazania rozjechały się dopiero przy zabawie ze sprawdzeniem opcji Auto Pauza. Wtedy „piknięcia” zaczęły następować jedno po drugim, w niewielkich dwu-trzy sekundowych odstępach. Po zatrzymaniu się z włączoną opcją Auto Pauza tempo „0” pojawiło się na jednocześnie na obu zegarkach. Kiedy zaczynałem bieg – FR230 bardziej wygładza tempo. Prawie natychmiast stabilizowało się powiedzmy na 5.30/km i tak już pozostawało. Forerunner 920XT wskazywał 8.30 / 4.40 / 5.15 aby po niespełna minucie biegu ustabilizować się na… 5.25/km.

0-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.10.56 1-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.06.30 1-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.07.46 2- GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.06.15 2-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.07.12 3-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-12.56.44 3-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-12.58.59 4-GARMIN-FORERUNNER-FR_230 -2016-03-29-12.58.40 4-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-12.56.18 5-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-12.56.34 5-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-12.58.49 6-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.07.21 6-GARMIN-FORERUNNER-FR_230-2016-03-29-13.08.44

Kto nie ma obok innego zegarka – zakładając na nadgarstek FR230 stwierdzi z pewnością, że wyświetlacz jest bardzo czytelny, i dobrze widoczny w dzień jak i po zmroku. Świetnie działa opcja automatycznego podświetlenia ekranu. Czujnik wyłapuje ruch ręki „z zatrzymaniem”, czyli taki tradycyjny ruch, kiedy sprawdzamy „która godzina”. Machanie góra-dół nie uruchomi podświetlenia, kiedy jednak poruszymy ręką z dołu do góry z nagłym zatrzymaniem – ekran podświetli się. Podświetli się więc, kiedy będziemy chcieli wkręcić żarówkę, czy sięgać po buty na górną półkę, ale mimo wszystko opcja sprawdza się w codziennej eksploatacji, nie przeszkadza, pomaga i jest przydatna. Kto ma inny zegarek, kładąc obok niego FR230 zauważy, że ekran jest dość ciemny. Zarówno bez podświetlenia, jasne tło jest zdecydowanie ciemniejsze, niż na ekranie FR920XT, jak i samo podświetlenie – mówiąc szczerze, jest na poziomie taniego chińskiego zegarka elektronicznego z roku 1995.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0326_0013

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0326_0036

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0334

Zastanawia mnie, jak w dobie mega ekranów, paneli 4K, smart-telefonów i smart-zegarków z ekranami o bajecznych kolorach i milionach pikseli, Garmin nadal potrafi wyprodukować „takie coś”. To sztuka. Jednak byłbym nie fair pisząc, że ekran nie spełnia swego zadania. O dziwo, spełnia. Wszystko idealnie da się odczytać tak w świetle słonecznym, jak i w ciemnym tunelu, i po zmroku. Może po prostu FR920XT świeci zbyt jasno. Więc może nie z tej epoki, ale ekran jest bardzo dobry. A zegarek na nadgarstku wygląda efektownie, jak na rasowego smartwatcha przystało.

GARMIN-FORERUNNER-FR_230_0329_0249

Garmin 230

Co w tym modelu mogłoby być lepsze?.
Reakcja na zmiany tempa. Ale tego na profesjonalnym poziomie nie gwarantują bez foot poda nawet liderzy zegarkowych rankingów. Plastik, brak metalu – no cóż klasa niższa. Biały duży guzik trochę miękki, przy odrobinie złych okoliczności uda się go wcisnąć przypadkowo nadgarstkiem, czy rękawiczką. Ale to sporadyczne przypadki. Czytelny, duży ekran i dobre wskazania GPS – cechy na duży plus wobec poprzednich modeli Garmin, i to nawet tych z wyższej serii 620/610. Szybki start, fantastycznie prosty i intuicyjny interface, nie wymagający czytania instrukcji, aby poprowadzić przez obszerne menu niedoświadczonego użytkownika, dla którego jest to pierwszy tego typu zakup. Całkiem prawdopodobne – że zakup na dłużej, bo w amatorskim (a nawet profesjonalnym) bieganiu FR230 zapewnia pełne wsparcie, i tak naprawdę nic więcej nie jest potrzebne do budowania formy i bicia kolejnych życiówek.

Tekst nie jest sponsorowany. Zegarek kupiłem. Garmin Forerunner 230 dostępny jest w większości dobrych sklepów biegowych stacjonarnych i internetowych, oraz we wszystkich dużych sieciowych salonach sportowych. Ja kupuję w salonach GoSport – mają dobry program lojalnościowy, dzięki temu sprawnie planując zakupy można te droższe „zabawki” kupić z 15%rabatam Feel Good.
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.