Adidas Supernova Glide 6 M Boost. Booski Styropian

19 grudnia 2014

I znowu mam dla Was „stare” i znane buciki. Niewiarygodne, że one już stare są, bo pamiętam jak kilka miesięcy temu, na wiosnę zwróciła moją uwagę niebieskość bijąca z witryny Intersportu. Na plakatach energia, boost, szybkość i moc. No i rok jeszcze się nie skończył, a już Supernova Glide 6 zostały „modelem poprzednim”. Od 1 grudnia w ofercie Adidasa jest Supernova Glide 7 Boost. Ale tą parą butów z numerem 7 zajmę się w przyszłym roku, teraz znowu do archiwum

I znowu mam dla Was „stare” i znane buciki. Niewiarygodne, że one już stare są, bo pamiętam jak kilka miesięcy temu, na wiosnę zwróciła moją uwagę niebieskość bijąca z witryny Intersportu. Na plakatach energia, boost, szybkość i moc. No i rok jeszcze się nie skończył, a już Supernova Glide 6 zostały „modelem poprzednim”. Od 1 grudnia w ofercie Adidasa jest Supernova Glide 7 Boost. Ale tą parą butów z numerem 7 zajmę się w przyszłym roku, teraz znowu do archiwum

ADIDAS  SUPERNOVA GLIDE 6 M BOOST

Moda na styropian powraca. Ćwierć wieku temu w dobrym tonie było na nim spać, teraz nieomal każdy biegacz marzy by na nim biegać, mieć go pod stopami. Taki wiecie trynd mamy.

ARC-2014_0925_0195

Model: Adidas Supernova Glide 6 Boost ( w skrócie SG6)
Przeznaczenie: stopa neutralna, treningowy, dla biegaczy o wadze do 80 kg, optymalny 70-75
Premiera: 2014 wiosna
Waga rozmiar 29.5 cm: 325 g
Drop: 10 mm
Cena (premiera): 499 PLN
Technologie producenta:
Boost – rodzaj pianki z unikatowymi kapsułkami oddającymi energię. Zapewnia doskonałą amortyzację i oddawanie włożonej w bieg energii. Materiał ten zachowuje swoje właściwości w temperaturze od -20.
Torsion –  system ten wspomaga środkową część stopy i służy jak platforma dla zapewnienia większej kontroli w czasie przetaczania.
Continental – odmiana gumy sygnowana światową marką oponiarską, zastosowana w podeszwie zewnętrznej zapewnia najlepszą trakcję i przyczepność zwłaszcza na mokrej nawierzchni.

Pod wpływem… najpierw kupiłem BLUE później RED – to się nazywa zadowolenie 🙂

ARC-2014_0318_0606_2

ARC-2014_0925_0140

KRÓTKO:

Niezaprzeczalnie jeden z najlepszych butów roku 2014 (moim zdaniem Energy Boost 2 ESM jest tym najlepszym) idealny do biegania po twardej nawierzchni. Genialna podeszwa – faktycznie dynamiczna, a jednocześnie dobrze amortyzująca. Świetna przyczepność i trakcja. Kiepska cholewka, nie najlepsze dopasowanie, stopa zwłaszcza z przodu może łapać „luzy” na boki.

ARC-2014_0318_0585

CHOLEWKA:

Bezszwowa. Ale w połowie, na wysokości śródstopia jest jakiś „farfocel” w środku, który lubi się zawijać. Ja na razie nie wyczuwam zagrożenia, ale delikatniejsze stopy i dłuższy bieg?. Ale nie ma co „gdybać” – nie czuć tego, więc nie przeszkadza. Język jest zintegrowany z cholewką, jak w Nike Lunarglide – ale tam jest to rozwiązane wygodniej, tu to „zintegrowanie” mnie irytowało. I nie wiem już dlaczego. Dość przewiewna siateczka na cholewce, ale bez szału – po każdym biegu, błękit w dolnej okolicy sznurówek miał widoczną ciemną od potu, mokrą plamę.

Cholewka i dopasowanie to generalnie sprawa indywidualna – każda stopa jednak inna jest. Mam wysokie podbicie, trudno było tego buta dobrze zawiązać aby nie latał na boki, nawet przesadnie już mocne dociągnięcie sznurówek i tak powodowało, że góra już cisnęła, a na dole było luźno. To powoduje, że stopa a zwłaszcza palce zaczynają łapać luz na boki. Miałem uczucie, że stopa mocno przesuwała się na bok, paluch w okolicy halluxa „wychodził” poza podeszwę. Parę razy, trafił się tam  bąbel jakby przycięty w szczelinie pomiędzy cholewką a wkładką. I aby nie było – w żadnych innych butach, nigdy nic mnie nie otarło, tylko tu taki problem. Reszta pozytywnie, pieta siedzi w miarę stabilnie, Achilles czuje się dobrze. Aha, sznurowadła są zdecydowanie za długie.

ARC-2014_0318_0582

 PODESZWA:

Genialna. Boost. Wynalazek made in Basf. Dzięki swojej unikalnej strukturze podzielonych granulek TPU na tysiące małych „kapsułek” charakteryzuje się bardzo dużą sprężystością. Kiedy w butach idziemy, podeszwa wydaje się aż przesadnie miękka. Uczucie fantastycznej amortyzacji odczuwamy zarówno pod piętą jak i pod śródstopiem. Jednak podczas dynamicznego nacisku pianka Boost zaczyna zachowywać się jak sprężyna, dając uczucie dodatkowego, wzmocnionego odbicia. Nad Boost’em jest jeszcze EVA co powoduje bardziej równomierne rozłożenie nacisku.

Miękkość podeszwy może mieć też swoje minusy. Raz, że nie każdy lubi jak mu się pięta „zapada” 2 cm. Ten legendarny zwrot energii faktycznie istnieje – pod warunkiem, że najpierw ta energię wkładamy – czyli but pracuje dobrze na większych prędkościach. Energia powraca do biegacza, o ile właściciel takiego bucika waży 70-75 kg. Już 85 kg to w moim odczuciu trochę za wiele, ta waga już dobija i niewiele odzyskuje się z tej energii ugięcia. No i po trzecie – wbiegniecie w tych butach do lasu, czy miękką ścieżkę to odcięcie sobie połowy mocy. Jest zeroenergetyczny. Odradzam takie zabawy.

ARC-2014_0318_0593

ARC-2014_0318_0596

Na podeszwie guma Continental. But klei się wręcz do podłoża. Mimo bardzo płaskiego, nieagresywnego bieżnika. A jest też wersja podeszwy nazwana ATR o bardziej agresywnej strukturze.

BIEGANIE:

Czytaj wyżej. Najlepszy but (po Energy Boost 2 ESM) na asfalt. Jest energia, jest moc. Jest trwałość, i świetna przyczepność. Biega się lekko. Może i ta energia powraca.
Biorąc pod uwagę, że Boost nie twardnieje na mrozie, plus przyczepność bieżnika ATR i gumy Continental – na jesienno-zimowo-wczesno wiosenne wybiegania po prostu idealne. Czyli na teraz – bo wersja ATR wyszła niedawno, więc ten stary but z nowym już następcą nadal jest na topie.

Zauważyłem niezwykłą popularność tego modelu. Supernova Glide 6 Boost jest widoczna na stopach wielu biegaczy. Też takich, o mocnej budowie, czytaj „przy kości”. Moda modą, wrażenie amortyzacji ogromne jak się chodzi, i to pewnie powoduje taki  wybór. Moim zdaniem, dla biegacza przy wadze koło setki, to można sobie w tych butach zaszkodzić.

ARC-2014_0925_0207

Zrobiłem dość precyzyjnie badanie obciążeń dynamicznych w czasie rzeczywistym podczas pomiarów biomechaniki stopy. Glide 6 i Pegasus 31. Adidas dawał  szybsze odbicie, ale też wykazywal znacznie większe obciążenie w chwili kontaktu pięty z matą pomiarową. I to na poziomie już niebezpiecznym dla stawów. Zbyt duże  ugięcie, za miękki jak na wagę 84 kg. Pegasus odnotował mniejsze wskazania co do sił występujących pod piętą – bo tak z pięty biegam, i tak biega większość społeczeństwa.  W tym aspekcie Pegasus 31 byłby więc lepszym wyborem, choć  też nie jest on dla przesadnie ciężkich biegaczy. Oni ratunek to znajdą w bucie takim jak np. Asics Nimbus 14 czy 15. Nie wiem jeszcze jak biega się w nowych Supernova Glide 7, optycznie (poza kolorystyką) trudno znaleźć różnicę – to warto może przemyśleć, czy za numer 7 jest sens zapłacić 600 zł, kiedy numer 6 możemy mieć teraz za 300. Ale to tylko domysły, często podobnie wyglądający but ma zupełnie inna charakterystykę.

ARC-2014_0925_0209

SG6 to but miękki, dość dynamiczny, treningowy, ale dla wielu czy dla większości amatorów miejskiego biegania rekreacyjnego to buty uniwersalne, nadające się zarówno do sesji treningowych, jak i na starty. Taka dyszka, czy półmaraton – idealnie. Wizualnie podobne nieco do Nike Lunarglide 6 i Pegasusa 31 – pięta, cholewka z przodu – prawie identyczne. Równie dobrze amortyzowane, może bardziej dynamiczne.

arc-2014_1226_0495_HDR

supernova

Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.