W zdrowym ciele zdrowy mózg. Naukowe uzasadnienie biegowego szaleństwa

30 lipca 2018

Zabiegany, zapracowany – ale czas na film i książkę staram się zawsze wygospodarować. Ostatnio najchętniej czytam powieści biograficzne, opowieści podróżnicze i całe mnóstwo poradników o różnej tematyce. Może monotematycznie, może mało w tym relaksu, ale po prostu, coś tam lubię więcej wiedzieć. Na rozrywkowe tematy brakuje czasu, albo wybieram film.

Nie trudno też zauważyć, że nigdy nie dzieliłem się na blogu swoimi przemyśleniami w tej materii. Nie wiem,czy czas to zmienić, nie sądzę aby tematyka różna zagościła w tym miejscu, jednak to jest przypadek szczególny, i mocno powiązany zarówno z bieganiem, jak i wszelką powszechnie uprawianą aktywnością fizyczną. 30 lipca nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka, którą mimo iż jest opracowaniem naukowym, czyta się lekko, a treść nie przytłacza czytelnika branżową niezrozumiałą terminologią. Przeczytałem ją z prawdziwym zainteresowaniem, i nie było ono wymuszone załączonym listem, cytuję „…biorąc pod uwagę zagadnienia poruszane na blogu – może Pana zainteresować…”


Zainteresowało. Rzec by można – „tak myślałem..” , „…sam to wiedziałem”. Naukowe opracowania utwierdziły mnie w przekonaniu, że te kilka porannych kilometrów to nie tylko lepsza kondycja fizyczna, ale znacznie (nie, nie przesadzam, to jest udowodnione, sami się przekonacie czytając) poprawia kondycję i stan naszego mózgu.

Anders Hansen – W zdrowym ciele zdrowy mózg

Co Wam mogę więcej napisać. Czytanie tej książki wciąga, wzbudza zainteresowanie i chęć poznania poruszonego tematu. Wszystko poparte czy udokumentowane przykładami, badaniami, logicznie i z sensem wytłumaczone. Mimo naukowego przekazu, zawartość jest przyswajalna bez ciągłego zaglądania do Wikipedii. I to co istotne, autor nie usiłuje nas przekonać nas do swojej filozofii. Nie, nic na siłę. Po prostu nauka. Jest postęp, są dostępne nowe metody i możliwości zbadania mózgu.

Hansen wyjaśnia, jak zbudowany jest mózg, i odkrywa jego tajemnice. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić nasze samopoczucie i działanie mózgu. Badania Hansena pokazują, że ruch i odpowiednie postępowanie z ciałem są dla mózgu lepsze, niż wszystkie możliwe suplementy. Książka, którą zachwycili się Szwedzi – przez miesiące nie schodziła z list bestsellerów. Autor – Dr Anders Hansen – jest szwedzkim lekarzem, specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Ukończył medycynę w Instytucie Karolinska i ekonomię w Wyższej Szkole Handlowej w Sztokholmie. Pracuje jako psychiatra, równocześnie pisząc książki i artykuły. Opublikował ponad 2000 artykułów z dziedziny medycyny i farmacji, jako uznany ekspert medyczny często gości w radiu i telewizji, szczególnie w programach naukowych, jeździ po świecie z wykładami. Hansen pisze zrozumiale, nie dziwi więc popularność tytułu. Jeśli zastanawiacie się co warto zrobić dla lepszego samopoczucia – znajdziecie w niej odpowiedź. Życie pełne jest niespodziewanych, stresujących sytuacji. Potrafi zmęczyć, wpędza w depresję. I jest na to powszechnie dostępne lekarstwo – aktywność fizyczna.

Jak to działa? Jak dawkować? Przeczytajcie W zdrowym ciele zdrowy mózg, bo, jak wykazały badania „…odpowiednie dawki aktywności fizycznej mogą być lekarstwem na stres i niepokój oraz znacznie poprawiają sprawność i wydolność mózgu. Już 20 minut porannego biegu pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i podnosi poziom dopaminy. Z kolei dobrze zaplanowany trening interwałowy uśmierza lęk i niepokój…”

Metody i narzędzia badań naukowych są różne, jednak w przypadku Hansena i przytoczonych badań mózgu, wszystko wydaje się naturalnie uzasadnione i nie wzbudzające wątpliwości. Czterdzieści złoty aby znaleźć poparte nauką uzasadnienie dla naszego/waszego szaleństwa – chyba wydatek uzasadniony?

Andres Hansen – W zdrowym ciele zdrowy mózg
Tłumaczenie: Agata Teperek
Liczba stron: 256
Data pierwszego wydania: 2018-07-30
Wydawnictwo Znak

Książka dostarczona przez Wydawnictwo Znak
Tekst: biegamwmiescie.pl Foto: KrzysztofJot.com

 

 

Warto przeczytać

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

FootBalance. Skandynawski komfort dla stóp w obuwiu sportowym

23 kwietnia 2016

Od czasu do czasu na biegowych forach powraca temat cienkiego kawałka pianki EVA oddzielającego naszą stopę od materiału podeszwy buta. Dobre (czytaj dobrze dobrane) buty do biegania – jeśli biegasz systematycznie, to zakup, który nie jest już postrzegany jak ekstrawagancja, lecz standard.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.