Suunto Spartan Ultra. Aby na nadgarstku było kolorowo

8 czerwca 2016

suunto-spartan-ultra-800
W pogoni za ubarwieniem życia, Suunto zapowiedziało nowy model multi-sportowego, outdorowego zegarka z kolorowym wyświetlaczem.

Lepiej późno niż wcale, przychodzi na myśl stare porzekadło, choć wiernym i zagorzałym fanom marki wystarczyła oferowana jakość i funkcjonalność, i w tym przypadku pogoń za nowymi trendami wcale nie oznacza lepszego. Jednak powiew nowoczesności i wymogi rynku wymuszają na producentach wprowadzanie nowych rozwiazań, niekoniecznie lepszych od tych sprawdzonych i dobrych, ale… starych i niemodnych. Jako następca serii Ambit 3, zegarek kończy tą serię produktów, a nowa debiutująca w ofercie Suunto linia produktów już z nazwy wskazuje na klienta docelowego.

Suunto  Spartan Ultra

Fiński producent nie oferuje w tym modelu rewolucyjnych rozwiązań, tylko unowocześnia znany już produkt, wprowadzając nowe funkcjonalności i technologie. Otrzymujemy wiec dotykowy, kolorowy ekran, funkcję SmartWatcha i moduł Bluetooth. Specyfikacja nowego zegarka jest bardzo obiecująca, a model będzie produkowany w czterech wersjach, każda w standardzie ma szafirowe szkło.
suunto-spartan-ultra-003

Z modelem Spartan Ultra, firma Suunto zgodnie z panującymi trendami i modą, którą rozpoczął Garmin oferuje kolorowy wyświetlacz. Nie mając fizycznie zegarka w ręku, trudno dziś powiedzieć czy to dobry ruch. Wyświetlacze monochromatyczne Suunto były bardzo czytelne, choć ich „dwukolorowość” w znacznym stopniu zawężała możliwości prezentowanych informacji. Jeśli takie parametry jak jasność, kontrast, oświetlenie zachowają nadal wysoką czytelność ekranu, to ilość informacji które mogą pojawić się w „opcjach kolorowych” z pewnością będzie znacznie odbiegała od tego, do czego byli przyzwyczajeni użytkownicy Suunto.

suunto-spartan-ultra 004

Kolorowe prezentacje wykresów obciążeń treningowych, stanu regeneracji  czy osiągniętych postępów z pewnością ubarwi mono-chromatyczna codzienność zwłaszcza że zegarek monitoruje całodobową aktywność, z uwzględnieniem aktywnie spędzonego czasu, czasu snu, ilości kroków i spalonych kalorii. Spartan Ultra ma niezbędne w świecie nowoczesnych gadżetów podstawowe funkcje SmartWatcha. Odczytamy na nim powiadomienia ze sparowanego telefonu, informacje o połączeniach, SMSy, e-maile itp. Firma zapewnia w informacjach prasowych, że kolorowy dotykowy ekran gwarantuje szerokie kąty widzenia i doskonałą czytelność, nawet w jasnym świetle słonecznym. Prawdopodobnie ekran będzie w tej samej technologii co ekran Fitbit Blaze (LCD) a to oznaczałoby, że jego czytelność faktycznie będzie bardzo dobra. Ekran obsługuje multi-gesty – reaguje na przesunięcia czy tapniecia, a dłuższe przytrzymanie powoduje przejście do menu kontekstowego.  Jednocześnie pozostawiono do obsługi zegarka trzy z pięciu dotychczas używanych przycisków fizycznych, umiejscowionych po prawej stronie koperty.

suunto-spartan-ultra-005

Spartan-Ultra-écran-sport

Spartan-Ultra-récupération

W funkcjonalności multi-sportowej przyciski fizyczne zegarka są często bardziej użyteczne niż ekran dotykowy. W trudnych warunkach jak deszcz, woda, błoto – mogą się one okazać niezastąpione w obsłudze urządzenia. Natomiast do obsługi funkcji SmartWatch’a dotykowe opcje obsługi są znacznie bardziej intuicyjne. Ekran dotykowy da się obsługiwać w cienkich rękawiczkach, a dla zapewnienia maksymalnej funkcjonalności w ciężkich warunkach Spartan Ultra ma możliwość wyłączenia dotyku w ekranie, i obsługi samymi przyciskami.

Innym ważnym elementem technicznym nowego zegarka jest fakt, że Suunto kontynuuje koncepcję wbudowanej w kopertę zegarka anteny GPS. Oczywiście dopiero testy potwierdzą, czy nowy model jest w stanie osiągnąć dokładność Ambit3 z oddzielną anteną, który był wysoko ceniony za wysoką precyzje wskazań GPS i zdolność do odbioru sygnału GPS w niesprzyjających warunkach (lasy, góry, pochmurne dni, itd.).

Najważniejsza charakterystyka dla Spartan Ultra
– kolorowy wyświetlacz HD, zoptymalizowany do użytku na zewnątrz
– ekran dotykowy
– trzy przyciski po prawej stronie zegara
– polimerowa koperta
– szafirowe szkło
– stalowy lub tytanowy bezel (w zależności od wersji)
– bateria o podwyższonej pojemności do 200h rejestracji z GPS ( do 20 przy zapisie 1 s)
– zapis GPS co 1 do 6 s
– monitorowanie codziennej aktywności
– czujnik barometryczny
– kompas
– akcelerometr
– FusedSpeed
– FusedAlti
– predefiniowane tryby sportowych
– GPS + Glonas (antena wbudowana w kopercie zegarka)
– sygnalizacja wibracjami
– wodoodporność do 100m
– Bluetooth

Warto zaznaczyć, że Spartan Ultra ma cyfrowy kompas z kalibracją nachylenia, zapewniając wysoką dokładnością wskazań  nawet przy przechyleniu do 45 stopni. Z kolei w funkcjonalności biegowej dla pomiaru tempa/rytmu możemy wykorzystać pomiar z nadgarstka i wbudowany akcelerometr, lub sparować zegarek z Footpod’em.

Présentation-Spartan-Ultra

Suunto Spartan Ultra ma być flagowym produktem marki, przeznaczonym dla wymagającego klienta. Nowa linia powstała specjalnie, aby produkt nie był kojarzony z jakimikolwiek „genetycznymi” chorobami modeli Ambiet3. Wprowadzenie najnowszego modelu będzie dodatkowo połączone z odświeżeniem internetowego serwisu sportowego Movescount, oraz aplikacji mobilnych na iPhone’a i Androida. Zegarek ma być dostępny w sierpniu. Spartan Ultra oferowany będzie w czterech wersjach modeli:

  • Suunto Spartan Ultra All Black Titanium
  • Suunto Spartan Ultra Stealth Titanium
  • Suunto Spartan Ultra White
  • Suunto Spartan Ultra Black

suunto-spartan-ultra-006

Każdy z powyższych modeli będzie można kupić w wersji z pasem do pomiaru tętna Suunto Smart. Wyroby Suunto zazwyczaj są dopracowane tak hardwarowo jak i softwarowo i „startują” z pełnosprawnym oprogramowaniem, czego nie można powiedzieć o konkurencji. Najbliżej do Suunto Spartan ma Garmin Fenix 3, również Polar powinien bać się o swoich klientów bo niewątpliwie ten gadżet zapowiada się na sprzęt wysokiej klasy. Niestety jest jedna mniej pozytywna informacja dotycząca nowego produktu. Jak można się domyślać, jest to informacja o cenach. Sugerowane, wstępne ceny detaliczne nie są niskie. Za podstawowy model Suunto Spartan Ultra będziemy musieli zapłacić 2800,00 zł, wersja Titanium bez czujnika HR to wydatek 3200,00 zł.

Wiadomo też, że pojawi się tańsza i prostsza wersja modelu Suunto Spartan SPORT – będzie pozbawiona wysokościomierza barometrycznego, ale w zupełności zadowoli wszystkich fanów sportowego trybu życia. Poniżej Spartan Ultra i SPORT.

suunto_spartan_sport_1.png

DSC_6577

DSC_6583

Spartan SPORT będzie nieco cieńszy, lżejszy a bateria ma działać w trybie GPS do 16 godzin (w Spartan ULTRA 26h) .
Grubość: Ultra ma grubość 17mm, Sport jest cieńszy – 13.8mm (Fenix3 16mm, 735XT 11.7mm)
Średnica koperty: oba modele 51 mm (735XT is 45mm (ekran 31.1mm),  Fenix3 51.5mm (ekran 30.4)
Rozdzielczość ekranów Ultra/Sport: 320x300px (Fenix3 218x218px)

Oba zegarki są obsługiwane podobnie – za pośrednictwem 3 przycisków i ekranu dotykowego, który reaguje na gesty i dotyk. Ekrany można konfigurować zarówno na komputerze PC, smartfonie, jak i oczywiście z zegarka. Spartan ULTRA i Spartan SPORT w sprzedaży pojawią się na przełomie sierpnia i września, prawdopodobnie premiera będzie 2.09. Na koniec roku planowana jest wersja SPORT HR z wbudowanym czujnikiem pomiaru tętna.

suunto

Warto przeczytać

Garmin Forerunner 735XT. Multisportowy profesjonalista w klasie średniej

19 listopada 2016

Przyznam Wam, że ten tekst (nie odważę się nazwać go testem) miał ukazać się dwa miesiące temu. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Takie jest życie. Banał, który potrafi sporo namieszać.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.