Paski i czujniki Garmin HRM. Wszystko co chciałbyś o tym wiedzieć

22 lipca 2016

strap-pas-garmin-hrm-all-1
Często można spotkać opinie użytkowników jak to niewygodne i denerwujące jest noszenie podczas treningów paska piersiowego do pomiaru tętna.

Kilkanaście ostatnich dni, to zbieranie odpowiedzi na Wasze pytania odnośnie funkcjonalności zegarka Garmin Forerunner 630. Zanim przygotuję ten tekst, pomyślałem że niejako przy okazji zrobię tu krótkie zestawienie pasków i czujników tętna Garmin HRM. Niby proste urządzenie, a jednak różnic pomiędzy modelami jest kilka dość ważnych, do tego poza czujnikami dochodzi jeszcze sam pas jako taki, a to on głównie był i jest powodem dyskusji na temat wygody tego rozwiązania i ewentualnej wyższości zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

Moja pierwsza styczność z paskiem HRM Garmin była przy okazji zakupu zegarka Forerunner 620. To był pierwszy model z nowoczesnym czujnikiem RUN (ten z ikoną biegacza), który poza pomiarem tętna, wnosił nowe funkcje pomiarowe dynamiki biegu, jak rytm, odchylenie pionowe czy czas kontaktu z podłożem. Później kupiłem Forerunner 920XT gdzie znajdował się ten sam model czujnika, zawieszony na nieco nowszej wersja pasa. Jednak sprzedając poprzedni zegarek, dałem nowemu właścicielowi ten nowy pasek z 920, sobie zostawiłem ten pierwszy.

Czujnik jak czujnik, ale sam pasek nie był dla mnie przyjaznym produktem. Oczywistym jest, że w tej kwestii sporo zależy od budowy ciała i indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ale fakt jest taki, że od trzech lat na każdy trening musiałem nakleić na klatce piersiowej plaster (dokładnie na mostku, na samym środku), bo w przeciwnym wypadku wracałem „pocięty i pokrwawiony”. Dosłownie za każdym razem. Kiedy tylko zapomniałem, lub plaster z powodu swej marności z jednej strony, a obfitości potu z drugiej odkleił się zbyt wcześnie. Trening, zawody – musiałem mieć przygotowany plaster, albo być przygotowanym na widok zadrapań i ran na klatce piersiowej.
Przez tyle czasu już dokładnie rozpracowałem producentów plastrów. Wiem, który nie odklei się od spoconego ciała, nawet przez wiele kilometrów w strumieniach deszczu. Ale co by nie powiedzieć, mimo tej wiedzy i zapasów plastra zawsze pod ręką, nie jest to komfortowa sytuacja. Nie szukałem innych opcji, czyli zamiany pasków, bo nie planowałem zmieniać producenta zegarka, a przyjąłem że taki urok ma Garmin, może Suunto czy Polar byłyby ok. Niestety krawędzie pasa Garmin Premium są mimo wszystko twarde i sztywne, wykonane z tworzywa które potrafiło skutecznie zranić skórę.

strap-pas-garmin-hrm-run4-full

run

Jak wspomniałem, ostatnio biegam z Forerunner 630, gdzie w komplecie jest nowy model pasa HRM4-Run. Eureka. Więc można. Delikatny, miękki, lekki. Od pierwszego biegu jak w jedwabnej opasce – żadnych problemów. Po tygodniu doszedłem do wniosku, że przykro będzie wrócić do swojego starego paska, no i co robić? Ano zakupiłem ten nowy model HRM4. I jestem wreszcie zadowolony 🙂 Kto też cierpi z powodu sztywnego twardego paska piersiowego do czujnika tętna Garmin, może rozważyć taką opcję zamiany. Faktycznie nie jest to rozwiązanie budżetowe, ale jeśli ktoś bardzo chce – znajdzie tańsze wyjście z tej akcji.

A dla tych, co stojąc przed półką zastanawiając się, który, do czego, niebieski czy może czerwony, krótkie zestawienia pasków Garmin i czujników HRM i ich funkcjonalności.

HRM Garmin Heart Rate Strap

Podstawowy model paska z czujnikiem do pomiaru tętna. Sztywny, twardy, faktycznie chyba trudny do zaakceptowania i stąd opinia, że nie ma to jak pomiar z nadgarstka. Ten model znajdziecie w najtańszych, najprostszych modelach zegarków i opasek Garmin.
strap-pas-garmin-hrm-01

 

HRM Garmin Heart Rate Premium Strap

Najpopularniejszy pasek i „odpinany” czujnik z pomiarem tętna. Pasek dość miękki, elastyczny, antybakteryjny, który można prać w pralce. Produkt znacznie „przyjaźniejszy” dla nosiciela od wersji bez słowa „premium” w nazwie..
strap-pas-garmin-premium-1

 

HRM3RUN

Pierwszy czujnik zawierający poza opcją monitorowania tętna, akcelerometr do pomiaru funkcji dynamiki biegu, czyli ruch tułowia, w celu obliczania parametrów takich jak kadencja, czas kontaktu z podłożem czy oscylacja pionowa. Zestaw zawiera pasek identyczny, jak ten z wersji HRM Premium, oraz czujnik RUN który od tego zwykłego z paska Premium odróżnia optycznie umieszczona na czujniku ikona biegacza. Pierwsze egzemplarze sprzedawane z modelem Forerunner 620.
strap-pas-garmin-hrm-run2-0

HRM3-RUN

Wersja druga, gdzie zmieniono nieco konstrukcję samego paska, pozostawiając ten sam pierwszy czujnik RUN zapewniający pomiar tętna i dynamiki biegu. Paski te zadebiutowały w zestawach z zegarkiem Forerunner 920XCT.
strap-pas-garmin-hrm-run3-1

 

HRM4RUN

Najnowsza wersja paska z czujnikiem RUN przeznaczona do zegarków obsługujących zadania multisportowe. Elastyczny miękki pas, w części pokryty delikatną tkaniną, bardzo komfortowy i lekki. Nowy zintegrowany czujnik z pomiarem tętna i funkcji dynamiki biegu. Mimo innego wyglądu, czujnik paska RUN4 oferuje dokładnie taką samą funkcjonalność jak pierwszy czujnik RUN3.
strap-pas-garmin-hrm-run4-1

HRM4TRI

Pasek Tri taki, jak ten z wersji Run, ale posiada inny czujnik, rozbudowana o moduł pamięci, dzięki czemu ma możliwość przechowywania i późniejszego przesyłanie danych tętna do zegarka. Funkcja niezbędna do pomiaru tętna podczas pływania.
strap-pas-garmin-hrm-tri-1

HRM4SWIM

Pasek wyłącznie pływacki. Czujnik tylko z funkcją pomiaru tętna, z możliwością przechowywania i późniejszego przesyłanie danych. Pasek doskonale przylegający do ciała, silikonowy, dopasowany do sylwetki, antypoślizgowy, dzięki czemu idealnie sprawdza się w sportach pływackich na basenach krytych. Odporny na chemiczne środki stosowane do wody w basenach. Uwaga, czujnik nie obsługuje funkcji dynamiki biegu.
strap-pas-garmin-hrm-swim-1strap-pas-garmin-hrm-swim-&-hrm-tri-3

I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

Pomiaru tętna podczas pływania
Paski z czujnikami HRM4-TRI i SWIM zapewniają pomiaru tętna podczas pływania, ale nie ma przekazu tętna do zegarka w czasie rzeczywistym. Następuje zapis pomiaru tętna podczas pływania w pamięci czujnika, a transmisja danych odbywa się dopiero po ukończeniu jednostki treningowej.

Jakie funkcje dynamiki biegu obsługuje czujnik RUN3 i RUN4?
Czujniki te poza pomiarem tętna, są wyposażone we wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia, w celu obliczania sześciu parametrów dynamiki biegu
Rytm – liczba kroków na minutę
Odchylenie pionowe – wysokość odbicia podczas biegu, wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
Czas kontaktu z podłożem – czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (w milisekundach).
Bilans czasu kontaktu z podłożem – wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (w procentach), np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
Długość kroku – odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego, mierzona w metrach.
Odchylenie do długości – stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach). Niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

Czy czujniki RUN i RUN4 maja inną, rozszerzoną funkcjonalność?
Zegarki, Fenix 3, Forerunner 630, 735XT sprzedawane z nowymi paskami RUN4 oferują kilka nowych pomiarów, jak pomiar natężenia wysiłku czy progu mleczanowego. Do tych pomiarów nie jest konieczne posiadanie paska i najnowszego czujnika RUN4. To robi oprogramowanie zegarka. Mój stary pasek Premium z pierwszym czujnikiem RUN podaje te same wartości do zegarka, jak pasek RUN4 i za jego pomocą uzyskuję wszystkie najnowsze pomiary oferowane przez zegarek Forerunner 630.
strap-pas-garmin-hrm-run4-run3

ARC-2016_0722_1957

Jakie dany wysyła czujnik HRM-RUN do starszych zegarków?
Do wszystkich urządzeń nie mających w opcjach oprogramowania wskazań dynamiki biegu, wysyłane są tylko dane dotyczące tętna

Jaka jest kolejność pierwszeństwa jeśli mam HRM-RUN i Footpod?
Generalnie pasek i czujnik RUN nie maja znaczenia dla pomiaru tempa. To uzyskujemy z zegarka i sygnału GPS lub Footpoda.
Dla kadencji:  HRM-RUN, Footpod
Dla tempa, w zależności od opcji dostępnych z poziomu zegarka, np:
– Fenix2 (Bieg): Footpod (jeśli jest ustawiony na zawsze), GPS
– FR920XT / FR620 (Bieg): Footpod (wtedy kiedy nie ma sygnału GPS), GPS
No i niestety modele FR920XT / FR620 nie pokażą tempa z Footpod’a jeśli mają sygnał GPS. W starszych modelach FR610 / 910XT / 310XT można było wybrać w opcjach „źródło prędkości”, które ma być wykorzystane.

Wykorzystane informacje i zdjęcia: www.garmin24.pl | www.garmin.com | www.dcrainmaker.com | www.biegamwmiescie.pl

run

Warto przeczytać

Garmin Forerunner 735XT. Multisportowy profesjonalista w klasie średniej

19 listopada 2016

Przyznam Wam, że ten tekst (nie odważę się nazwać go testem) miał ukazać się dwa miesiące temu. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Takie jest życie. Banał, który potrafi sporo namieszać.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.