Paski i czujniki Garmin HRM. Wszystko co chciałbyś o tym wiedzieć

11 lutego 2019
strap-pas-garmin-hrm-all-1

Temat pasa piersiowego z czujnikiem HRM (Heart Rate Monitor) wielokrotnie był poruszany przy okazji pisania testów zegarków. Ten tekst w „pierwszym wydaniu” został opublikowany w lipcu 2016.

Dziś, prawie dwa i pół roku od premiery poddaję go niewielkiej edycji. Postanowiłem usunąć wstęp, który nie wnosił nic do tematu „jakie różnice pomiędzy paskami”, oraz uzupełnić wpis o najnowszy model paska dostępnego od początku 2019r, z czujnikiem Garmin HRM-Dual.
Czujnik tętna HRM. Niewielkie, proste w budowie urządzenie, a jednak różnic pomiędzy modelami jest kilka, i to dość istotnych. Do tego poza czujnikami dochodzi jeszcze sam pas jako taki. Tu z biegiem lat też wprowadzane są zmiany, paski są coraz wygodniejsze, mniej inwazyjne, a to głównie temat wygody noszenia jest powodem dyskusji o ewentualnej wyższości zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

I w kwestii pomiaru z nadgarstka odpowiem natychmiast, aby uniknąć zbędnych dyskusji. To jest dobre rozwiązanie, jednak do zastosowań sportowych, treningowych o bardziej zaawansowanym charakterze – polecam czujnik z pasem, zapinany na klatkę piersiową.
Pomiar z nadgarstka do chwili obecnej, czyli styczeń 2019 wciąż obarczony jest większym błędem pomiaru. Jest mniej dokładny, nie reaguje odpowiednio szybko na zmiany tętna przy treningach interwałowych, a dodatkowo jest dość łatwo narażony na wpływ czynników zewnętrznych takich jak np. światło, zabrudzenie nadgarstka itp.

Poniżej dla tych, co stojąc przed półką zastanawiając się, który?, do czego?, niebieski czy może czerwony?, krótkie zestawienia pasków i czujników Garmin HRM i ich funkcjonalności.

HRM Garmin Heart Rate Strap

strap-pas-garmin-hrm-01

Podstawowy model paska z czujnikiem do pomiaru tętna. Sztywny, twardy, faktycznie chyba trudny do zaakceptowania i stąd opinia, że nie ma to jak pomiar z nadgarstka. Ten model znajdziecie w najtańszych, najprostszych modelach zegarków i opasek Garmin.

HRM Garmin Heart Rate Premium Strap

strap-pas-garmin-premium-1

Najpopularniejszy pasek i „odpinany” czujnik z pomiarem tętna. Pasek dość miękki, elastyczny, antybakteryjny, który można prać w pralce. Produkt znacznie „przyjaźniejszy” dla nosiciela od wersji bez słowa „premium” w nazwie.

HRM3-RUN

strap-pas-garmin-hrm-run2-0

Pierwszy czujnik zawierający poza opcją monitorowania tętna, akcelerometr do pomiaru funkcji dynamiki biegu, czyli ruch tułowia, w celu obliczania parametrów takich jak kadencja, czas kontaktu z podłożem czy oscylacja pionowa. Zestaw zawiera pasek identyczny, jak ten z wersji HRM Premium, oraz czujnik RUN który od tego zwykłego z paska Premium odróżnia optycznie umieszczona na czujniku ikona biegacza. Pierwsze egzemplarze sprzedawane z modelem Forerunner 620.

HRM3-RUN NEW

strap-pas-garmin-hrm-run3-1

Wersja druga, gdzie zmieniono nieco konstrukcję samego paska, pozostawiając ten sam pierwszy czujnik RUN zapewniający pomiar tętna i jako nowość – pomiar sześciu parametrów dynamiki biegu. Poniżej w „pytaniach i odpowiedziach” znajdziecie opis poszczególnych pomiarów. Paski te zadebiutowały w zestawach z zegarkiem Forerunner 920XT.

HRM4RUN

strap-pas-garmin-hrm-run4-1

Najnowsza wersja paska z czujnikiem RUN. Elastyczny, bardzo wygodny miękki pas, w części pokryty delikatną tkaniną. Jest komfortowy i lekki. Pas posiada nowy zintegrowany czujnik HRM z pomiarem tętna i funkcji dynamiki biegu. Mimo innego wyglądu, czujnik paska RUN4 oferuje dokładnie taką samą funkcjonalność jak odpinany czujnik z modelu RUN3.

HRM4TRI

strap-pas-garmin-hrm-tri-1

Model TRI – niebieski czujnik – to lepsza wersja „czerwonego”. Sam pas jest identyczny, zmiany dotyczą czujnika. Został on rozbudowana o moduł pamięci, dzięki czemu ma możliwość przechowywania i późniejszego przesyłanie danych tętna do zegarka. Funkcja niezbędna do pomiaru tętna podczas pływania. Czujnik zapewnia komplet danych – czyli tętno oraz parametry pomiaru dynamiki biegu.

HRM4SWIM

strap-pas-garmin-hrm-swim-1
strap-pas-garmin-hrm-swim-&-hrm-tri-3

Pasek wyłącznie pływacki. Czujnik tylko z funkcją pomiaru tętna, z możliwością przechowywania i późniejszego przesyłanie danych. Silikonowy pasek doskonale przylega do ciała. Jest dopasowany do sylwetki, antypoślizgowy, dzięki czemu idealnie sprawdza się w sportach pływackich, w tym na basenach krytych, ponieważ jest odporny na chemiczne środki stosowane do wody w basenach. Uwaga, czujnik nie obsługuje funkcji dynamiki biegu.

Najnowsza propozycja pasa z czujnikiem Garmin, który poza łącznością ANT+ posiada Smart Bluetooth

HRM-Dual

Nowa propozycja Garmin. Czujnik który wyglądem bardzo przypomina pierwsze modele czujników, zapewnia niestety wyłącznie pomiar tętna, ale poza łącznością ANT+ pracuje również w standardzie Bluetooth LowEnergy (Smart).

Tak więc mimo, że jest to model najnowszy, czujnik ten nie pozwala na zapis danych parametrów Dynamiki Biegu (odchylenie, długość kroku, bilans, czas kontaktu, itp.). Wyłącznie tętno i to w czasie rzeczywistym, bez zapisu do pamięci.
O ile brak pomiaru dynamiki jestem w stanie przeboleć, to szkoda że w nowym czujniku nie udało się umieścić niewielkiego modułu pamięci wewnętrznej, jak w modelach HRM-Swim, czy HRM-Tri.

Zaleta podstawowa (i w tym celu ten model został opracowany), to możliwość połączenia z wieloma urządzeniami pracującymi w standardzie BT Smart. Czujnik zapewnia więcej możliwości trenowania w pomieszczeniach, w plenerze lub nawet przez Internet (np. aplikacja Zwift).
Korzystając z połączenia BT Smart możemy trenować z pasem na piersi, pozostawiając zegarek gdzieś z boku, co bywa przydatne np. podczas sportów kontaktowych, gry w squash’a, itp.

Kolejna ważna opcja to możliwość multiplikacji połączonych urządzeń/aplikacji. Do wykorzystania mamy JEDNOCZEŚNIE
– podwójne połączenie czujnika poprzez Bluetooth Smart
– nieograniczoną liczbę połączeń poprzez ANT

Wielkość modułu: 62 mm x 34 mm x 11 mm
Długość paska: od 63,5 cm do 132 cm
Waga: 54,4 g
Wodoszczelność: 1 ATM
Bateria: wymieniana, CR2032 (3 V) , czas działania około 3,5 roku (przy średnim wykorzystaniu przez 1 godz./dobę)

Częstotliwość radiowa/protokół: protokół komunikacji bezprzewodowej 2,4 GHz ANT; Bezprzewodowa technologia Bluetooth® 5.0
Zgodność systemowa: ANT+, BLUETOOTH

Dzięki czujnikowi HRM-Dual można stale monitorować dokładne dane dotyczące tętna na urządzeniach Garmin ale też np. na sprzęcie do ćwiczeń w klubie fitness.

I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

Pomiaru tętna podczas pływania
Paski z czujnikami HRM4-TRI i SWIM zapewniają pomiaru tętna podczas pływania, ale nie ma przekazu tętna do zegarka w czasie rzeczywistym. Następuje zapis pomiaru tętna podczas pływania w pamięci czujnika, a transmisja danych odbywa się dopiero po ukończeniu jednostki treningowej.

Jakie funkcje dynamiki biegu obsługuje czujnik RUN3 i RUN4?
Czujniki te poza pomiarem tętna, są wyposażone we wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia, w celu obliczania sześciu parametrów dynamiki biegu
Rytm – liczba kroków na minutę
Odchylenie pionowe – wysokość odbicia podczas biegu, wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
Czas kontaktu z podłożem – czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (w milisekundach).
Bilans czasu kontaktu z podłożem – wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (w procentach), np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
Długość kroku – odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego, mierzona w metrach.
Odchylenie do długości – stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach). Niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

strap-pas-garmin-hrm-run4-run3

Czy czujniki RUN i RUN4 maja inną, rozszerzoną funkcjonalność?
Zegarki, Fenix 3, Forerunner 630, 735XT sprzedawane z nowymi paskami RUN4 oferują kilka nowych pomiarów, jak pomiar natężenia wysiłku czy progu mleczanowego. Do tych pomiarów nie jest konieczne posiadanie paska i najnowszego czujnika RUN4. To robi oprogramowanie zegarka. Mój stary pasek Premium z pierwszym czujnikiem RUN podaje te same wartości do zegarka, jak pasek RUN4 i za jego pomocą uzyskuję wszystkie najnowsze pomiary oferowane przez zegarek Forerunner 630.

ARC-2016_0722_1957

Jakie dany wysyła czujnik HRM-RUN do starszych zegarków?
Do wszystkich urządzeń nie mających w opcjach oprogramowania wskazań dynamiki biegu, wysyłane są tylko dane dotyczące tętna

Jaka jest kolejność pierwszeństwa jeśli mam HRM-RUN i Footpod?
Generalnie pasek i czujnik RUN nie maja znaczenia dla pomiaru tempa. To uzyskujemy z zegarka i sygnału GPS lub Footpoda.
Dla kadencji:  HRM-RUN, Footpod
Dla tempa, w zależności od opcji dostępnych z poziomu zegarka, np:
– Fenix2 (Bieg): Footpod (jeśli jest ustawiony na zawsze), GPS
– FR920XT / FR620 (Bieg): Footpod (wtedy kiedy nie ma sygnału GPS), GPS
No i niestety modele FR920XT / FR620 nie pokażą tempa z Footpod’a jeśli mają sygnał GPS. W starszych modelach FR610 / 910XT / 310XT można było wybrać w opcjach „źródło prędkości”, które ma być wykorzystane.

Jak wymienić baterię w czujniku HRM

Jak wymienić baterię w czujniku HRM-RUN

Wykorzystane informacje i zdjęcia: www.garmin24.pl | www.garmin.com | www.dcrainmaker.com | www.biegamwmiescie.pl

Warto przeczytać

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

FootBalance. Skandynawski komfort dla stóp w obuwiu sportowym

23 kwietnia 2016

Od czasu do czasu na biegowych forach powraca temat cienkiego kawałka pianki EVA oddzielającego naszą stopę od materiału podeszwy buta. Dobre (czytaj dobrze dobrane) buty do biegania – jeśli biegasz systematycznie, to zakup, który nie jest już postrzegany jak ekstrawagancja, lecz standard.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.