Paski i czujniki Garmin HRM. Wszystko co chciałbyś o tym wiedzieć
11 lutego 2019
Temat pasa piersiowego z czujnikiem HRM (Heart Rate Monitor) wielokrotnie był poruszany przy okazji pisania testów zegarków. Ten tekst w „pierwszym wydaniu” został opublikowany w lipcu 2016.
Dziś, prawie dwa i pół roku od premiery poddaję go niewielkiej edycji. Postanowiłem usunąć wstęp, który nie wnosił nic do tematu „jakie różnice pomiędzy paskami”, oraz uzupełnić wpis o najnowszy model paska dostępnego od początku 2019r, z czujnikiem Garmin HRM-Dual.
Czujnik tętna HRM. Niewielkie, proste w budowie urządzenie, a jednak różnic pomiędzy modelami jest kilka, i to dość istotnych. Do tego poza czujnikami dochodzi jeszcze sam pas jako taki. Tu z biegiem lat też wprowadzane są zmiany, paski są coraz wygodniejsze, mniej inwazyjne, a to głównie temat wygody noszenia jest powodem dyskusji o ewentualnej wyższości zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

I w kwestii pomiaru z nadgarstka odpowiem natychmiast, aby uniknąć zbędnych dyskusji. To jest dobre rozwiązanie, jednak do zastosowań sportowych, treningowych o bardziej zaawansowanym charakterze – polecam czujnik z pasem, zapinany na klatkę piersiową.
Pomiar z nadgarstka do chwili obecnej, czyli styczeń 2019 wciąż obarczony jest większym błędem pomiaru. Jest mniej dokładny, nie reaguje odpowiednio szybko na zmiany tętna przy treningach interwałowych, a dodatkowo jest dość łatwo narażony na wpływ czynników zewnętrznych takich jak np. światło, zabrudzenie nadgarstka itp.

Poniżej dla tych, co stojąc przed półką zastanawiając się, który?, do czego?, niebieski czy może czerwony?, krótkie zestawienia pasków i czujników Garmin HRM i ich funkcjonalności.
HRM Garmin Heart Rate Strap

Podstawowy model paska z czujnikiem do pomiaru tętna. Sztywny, twardy, faktycznie chyba trudny do zaakceptowania i stąd opinia, że nie ma to jak pomiar z nadgarstka. Ten model znajdziecie w najtańszych, najprostszych modelach zegarków i opasek Garmin.
HRM Garmin Heart Rate Premium Strap

Najpopularniejszy pasek i „odpinany” czujnik z pomiarem tętna. Pasek dość miękki, elastyczny, antybakteryjny, który można prać w pralce. Produkt znacznie „przyjaźniejszy” dla nosiciela od wersji bez słowa „premium” w nazwie.
HRM3-RUN

Pierwszy czujnik zawierający poza opcją monitorowania tętna, akcelerometr do pomiaru funkcji dynamiki biegu, czyli ruch tułowia, w celu obliczania parametrów takich jak kadencja, czas kontaktu z podłożem czy oscylacja pionowa. Zestaw zawiera pasek identyczny, jak ten z wersji HRM Premium, oraz czujnik RUN który od tego zwykłego z paska Premium odróżnia optycznie umieszczona na czujniku ikona biegacza. Pierwsze egzemplarze sprzedawane z modelem Forerunner 620.
HRM3-RUN NEW

Wersja druga, gdzie zmieniono nieco konstrukcję samego paska, pozostawiając ten sam pierwszy czujnik RUN zapewniający pomiar tętna i jako nowość – pomiar sześciu parametrów dynamiki biegu. Poniżej w „pytaniach i odpowiedziach” znajdziecie opis poszczególnych pomiarów. Paski te zadebiutowały w zestawach z zegarkiem Forerunner 920XT.
HRM4–RUN

Najnowsza wersja paska z czujnikiem RUN. Elastyczny, bardzo wygodny miękki pas, w części pokryty delikatną tkaniną. Jest komfortowy i lekki. Pas posiada nowy zintegrowany czujnik HRM z pomiarem tętna i funkcji dynamiki biegu. Mimo innego wyglądu, czujnik paska RUN4 oferuje dokładnie taką samą funkcjonalność jak odpinany czujnik z modelu RUN3.
HRM4–TRI

Model TRI – niebieski czujnik – to lepsza wersja „czerwonego”. Sam pas jest identyczny, zmiany dotyczą czujnika. Został on rozbudowana o moduł pamięci, dzięki czemu ma możliwość przechowywania i późniejszego przesyłanie danych tętna do zegarka. Funkcja niezbędna do pomiaru tętna podczas pływania. Czujnik zapewnia komplet danych – czyli tętno oraz parametry pomiaru dynamiki biegu.
HRM4–SWIM


Pasek wyłącznie pływacki. Czujnik tylko z funkcją pomiaru tętna, z możliwością przechowywania i późniejszego przesyłanie danych. Silikonowy pasek doskonale przylega do ciała. Jest dopasowany do sylwetki, antypoślizgowy, dzięki czemu idealnie sprawdza się w sportach pływackich, w tym na basenach krytych, ponieważ jest odporny na chemiczne środki stosowane do wody w basenach. Uwaga, czujnik nie obsługuje funkcji dynamiki biegu.
Najnowsza propozycja pasa z czujnikiem Garmin, który poza łącznością ANT+ posiada Smart Bluetooth
HRM-Dual
Nowa propozycja Garmin. Czujnik który wyglądem bardzo przypomina pierwsze modele czujników, zapewnia niestety wyłącznie pomiar tętna, ale poza łącznością ANT+ pracuje również w standardzie Bluetooth LowEnergy (Smart).

Tak więc mimo, że jest to model najnowszy, czujnik ten nie pozwala na zapis danych parametrów Dynamiki Biegu (odchylenie, długość kroku, bilans, czas kontaktu, itp.). Wyłącznie tętno i to w czasie rzeczywistym, bez zapisu do pamięci.
O ile brak pomiaru dynamiki jestem w stanie przeboleć, to szkoda że w nowym czujniku nie udało się umieścić niewielkiego modułu pamięci wewnętrznej, jak w modelach HRM-Swim, czy HRM-Tri.
Zaleta podstawowa (i w tym celu ten model został opracowany), to możliwość połączenia z wieloma urządzeniami pracującymi w standardzie BT Smart. Czujnik zapewnia więcej możliwości trenowania w pomieszczeniach, w plenerze lub nawet przez Internet (np. aplikacja Zwift).
Korzystając z połączenia BT Smart możemy trenować z pasem na piersi, pozostawiając zegarek gdzieś z boku, co bywa przydatne np. podczas sportów kontaktowych, gry w squash’a, itp.
Kolejna ważna opcja to możliwość multiplikacji połączonych urządzeń/aplikacji. Do wykorzystania mamy JEDNOCZEŚNIE
– podwójne połączenie czujnika poprzez Bluetooth Smart
– nieograniczoną liczbę połączeń poprzez ANT
Wielkość modułu: 62 mm x 34 mm x 11 mm
Długość paska: od 63,5 cm do 132 cm
Waga: 54,4 g
Wodoszczelność: 1 ATM
Bateria: wymieniana, CR2032 (3 V) , czas działania około 3,5 roku (przy średnim wykorzystaniu przez 1 godz./dobę)
Częstotliwość radiowa/protokół: protokół komunikacji bezprzewodowej 2,4 GHz ANT; Bezprzewodowa technologia Bluetooth® 5.0
Zgodność systemowa: ANT+, BLUETOOTH
Dzięki czujnikowi HRM-Dual można stale monitorować dokładne dane dotyczące tętna na urządzeniach Garmin ale też np. na sprzęcie do ćwiczeń w klubie fitness.
I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.
I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.
Pomiaru tętna podczas pływania
Paski z czujnikami HRM4-TRI i SWIM zapewniają pomiaru tętna podczas pływania, ale nie ma przekazu tętna do zegarka w czasie rzeczywistym. Następuje zapis pomiaru tętna podczas pływania w pamięci czujnika, a transmisja danych odbywa się dopiero po ukończeniu jednostki treningowej.
Jakie funkcje dynamiki biegu obsługuje czujnik RUN3 i RUN4?
Czujniki te poza pomiarem tętna, są wyposażone we wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia, w celu obliczania sześciu parametrów dynamiki biegu
– Rytm – liczba kroków na minutę
– Odchylenie pionowe – wysokość odbicia podczas biegu, wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
– Czas kontaktu z podłożem – czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (w milisekundach).
– Bilans czasu kontaktu z podłożem – wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (w procentach), np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
– Długość kroku – odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego, mierzona w metrach.
– Odchylenie do długości – stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach). Niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

Czy czujniki RUN i RUN4 maja inną, rozszerzoną funkcjonalność?
Zegarki, Fenix 3, Forerunner 630, 735XT sprzedawane z nowymi paskami RUN4 oferują kilka nowych pomiarów, jak pomiar natężenia wysiłku czy progu mleczanowego. Do tych pomiarów nie jest konieczne posiadanie paska i najnowszego czujnika RUN4. To robi oprogramowanie zegarka. Mój stary pasek Premium z pierwszym czujnikiem RUN podaje te same wartości do zegarka, jak pasek RUN4 i za jego pomocą uzyskuję wszystkie najnowsze pomiary oferowane przez zegarek Forerunner 630.

Jakie dany wysyła czujnik HRM-RUN do starszych zegarków?
Do wszystkich urządzeń nie mających w opcjach oprogramowania wskazań dynamiki biegu, wysyłane są tylko dane dotyczące tętna
Jaka jest kolejność pierwszeństwa jeśli mam HRM-RUN i Footpod?
Generalnie pasek i czujnik RUN nie maja znaczenia dla pomiaru tempa. To uzyskujemy z zegarka i sygnału GPS lub Footpoda.
Dla kadencji: HRM-RUN, Footpod
Dla tempa, w zależności od opcji dostępnych z poziomu zegarka, np:
– Fenix2 (Bieg): Footpod (jeśli jest ustawiony na zawsze), GPS
– FR920XT / FR620 (Bieg): Footpod (wtedy kiedy nie ma sygnału GPS), GPS
No i niestety modele FR920XT / FR620 nie pokażą tempa z Footpod’a jeśli mają sygnał GPS. W starszych modelach FR610 / 910XT / 310XT można było wybrać w opcjach „źródło prędkości”, które ma być wykorzystane.
Jak wymienić baterię w czujniku HRM
Jak wymienić baterię w czujniku HRM-RUN
Wykorzystane informacje i zdjęcia: www.garmin24.pl | www.garmin.com | www.dcrainmaker.com | www.biegamwmiescie.pl
Warto przeczytać
Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.
12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje
18 października 2016Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.
Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.
Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja
10 czerwca 2016Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy but treningowy na rynku.
Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.
X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze
30 grudnia 2015Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.
Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?
Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.
17 maja 2015Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.
Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.