Paski i czujniki Garmin HRM. Wszystko co chciałbyś o tym wiedzieć

22 lipca 2016

strap-pas-garmin-hrm-all-1
Często można spotkać opinie użytkowników jak to niewygodne i denerwujące jest noszenie podczas treningów paska piersiowego do pomiaru tętna.

Kilkanaście ostatnich dni, to zbieranie odpowiedzi na Wasze pytania odnośnie funkcjonalności zegarka Garmin Forerunner 630. Zanim przygotuję ten tekst, pomyślałem że niejako przy okazji zrobię tu krótkie zestawienie pasków i czujników tętna Garmin HRM. Niby proste urządzenie, a jednak różnic pomiędzy modelami jest kilka dość ważnych, do tego poza czujnikami dochodzi jeszcze sam pas jako taki, a to on głównie był i jest powodem dyskusji na temat wygody tego rozwiązania i ewentualnej wyższości zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka.

Moja pierwsza styczność z paskiem HRM Garmin była przy okazji zakupu zegarka Forerunner 620. To był pierwszy model z nowoczesnym czujnikiem RUN (ten z ikoną biegacza), który poza pomiarem tętna, wnosił nowe funkcje pomiarowe dynamiki biegu, jak rytm, odchylenie pionowe czy czas kontaktu z podłożem. Później kupiłem Forerunner 920XT gdzie znajdował się ten sam model czujnika, zawieszony na nieco nowszej wersja pasa. Jednak sprzedając poprzedni zegarek, dałem nowemu właścicielowi ten nowy pasek z 920, sobie zostawiłem ten pierwszy.

Czujnik jak czujnik, ale sam pasek nie był dla mnie przyjaznym produktem. Oczywistym jest, że w tej kwestii sporo zależy od budowy ciała i indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ale fakt jest taki, że od trzech lat na każdy trening musiałem nakleić na klatce piersiowej plaster (dokładnie na mostku, na samym środku), bo w przeciwnym wypadku wracałem „pocięty i pokrwawiony”. Dosłownie za każdym razem. Kiedy tylko zapomniałem, lub plaster z powodu swej marności z jednej strony, a obfitości potu z drugiej odkleił się zbyt wcześnie. Trening, zawody – musiałem mieć przygotowany plaster, albo być przygotowanym na widok zadrapań i ran na klatce piersiowej.
Przez tyle czasu już dokładnie rozpracowałem producentów plastrów. Wiem, który nie odklei się od spoconego ciała, nawet przez wiele kilometrów w strumieniach deszczu. Ale co by nie powiedzieć, mimo tej wiedzy i zapasów plastra zawsze pod ręką, nie jest to komfortowa sytuacja. Nie szukałem innych opcji, czyli zamiany pasków, bo nie planowałem zmieniać producenta zegarka, a przyjąłem że taki urok ma Garmin, może Suunto czy Polar byłyby ok. Niestety krawędzie pasa Garmin Premium są mimo wszystko twarde i sztywne, wykonane z tworzywa które potrafiło skutecznie zranić skórę.

strap-pas-garmin-hrm-run4-full

run

Jak wspomniałem, ostatnio biegam z Forerunner 630, gdzie w komplecie jest nowy model pasa HRM4-Run. Eureka. Więc można. Delikatny, miękki, lekki. Od pierwszego biegu jak w jedwabnej opasce – żadnych problemów. Po tygodniu doszedłem do wniosku, że przykro będzie wrócić do swojego starego paska, no i co robić? Ano zakupiłem ten nowy model HRM4. I jestem wreszcie zadowolony 🙂 Kto też cierpi z powodu sztywnego twardego paska piersiowego do czujnika tętna Garmin, może rozważyć taką opcję zamiany. Faktycznie nie jest to rozwiązanie budżetowe, ale jeśli ktoś bardzo chce – znajdzie tańsze wyjście z tej akcji.

A dla tych, co stojąc przed półką zastanawiając się, który, do czego, niebieski czy może czerwony, krótkie zestawienia pasków Garmin i czujników HRM i ich funkcjonalności.

HRM Garmin Heart Rate Strap

Podstawowy model paska z czujnikiem do pomiaru tętna. Sztywny, twardy, faktycznie chyba trudny do zaakceptowania i stąd opinia, że nie ma to jak pomiar z nadgarstka. Ten model znajdziecie w najtańszych, najprostszych modelach zegarków i opasek Garmin.
strap-pas-garmin-hrm-01

 

HRM Garmin Heart Rate Premium Strap

Najpopularniejszy pasek i „odpinany” czujnik z pomiarem tętna. Pasek dość miękki, elastyczny, antybakteryjny, który można prać w pralce. Produkt znacznie „przyjaźniejszy” dla nosiciela od wersji bez słowa „premium” w nazwie..
strap-pas-garmin-premium-1

 

HRM3RUN

Pierwszy czujnik zawierający poza opcją monitorowania tętna, akcelerometr do pomiaru funkcji dynamiki biegu, czyli ruch tułowia, w celu obliczania parametrów takich jak kadencja, czas kontaktu z podłożem czy oscylacja pionowa. Zestaw zawiera pasek identyczny, jak ten z wersji HRM Premium, oraz czujnik RUN który od tego zwykłego z paska Premium odróżnia optycznie umieszczona na czujniku ikona biegacza. Pierwsze egzemplarze sprzedawane z modelem Forerunner 620.
strap-pas-garmin-hrm-run2-0

HRM3-RUN

Wersja druga, gdzie zmieniono nieco konstrukcję samego paska, pozostawiając ten sam pierwszy czujnik RUN zapewniający pomiar tętna i dynamiki biegu. Paski te zadebiutowały w zestawach z zegarkiem Forerunner 920XCT.
strap-pas-garmin-hrm-run3-1

 

HRM4RUN

Najnowsza wersja paska z czujnikiem RUN przeznaczona do zegarków obsługujących zadania multisportowe. Elastyczny miękki pas, w części pokryty delikatną tkaniną, bardzo komfortowy i lekki. Nowy zintegrowany czujnik z pomiarem tętna i funkcji dynamiki biegu. Mimo innego wyglądu, czujnik paska RUN4 oferuje dokładnie taką samą funkcjonalność jak pierwszy czujnik RUN3.
strap-pas-garmin-hrm-run4-1

HRM4TRI

Pasek Tri taki, jak ten z wersji Run, ale posiada inny czujnik, rozbudowana o moduł pamięci, dzięki czemu ma możliwość przechowywania i późniejszego przesyłanie danych tętna do zegarka. Funkcja niezbędna do pomiaru tętna podczas pływania.
strap-pas-garmin-hrm-tri-1

HRM4SWIM

Pasek wyłącznie pływacki. Czujnik tylko z funkcją pomiaru tętna, z możliwością przechowywania i późniejszego przesyłanie danych. Pasek doskonale przylegający do ciała, silikonowy, dopasowany do sylwetki, antypoślizgowy, dzięki czemu idealnie sprawdza się w sportach pływackich na basenach krytych. Odporny na chemiczne środki stosowane do wody w basenach. Uwaga, czujnik nie obsługuje funkcji dynamiki biegu.
strap-pas-garmin-hrm-swim-1strap-pas-garmin-hrm-swim-&-hrm-tri-3

I jeszcze kilka pytań i odpowiedzi.

Pomiaru tętna podczas pływania
Paski z czujnikami HRM4-TRI i SWIM zapewniają pomiaru tętna podczas pływania, ale nie ma przekazu tętna do zegarka w czasie rzeczywistym. Następuje zapis pomiaru tętna podczas pływania w pamięci czujnika, a transmisja danych odbywa się dopiero po ukończeniu jednostki treningowej.

Jakie funkcje dynamiki biegu obsługuje czujnik RUN3 i RUN4?
Czujniki te poza pomiarem tętna, są wyposażone we wbudowany akcelerometr, który mierzy ruch tułowia, w celu obliczania sześciu parametrów dynamiki biegu
Rytm – liczba kroków na minutę
Odchylenie pionowe – wysokość odbicia podczas biegu, wyświetla pionowy ruch tułowia dla każdego kroku, mierzony w centymetrach
Czas kontaktu z podłożem – czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu (w milisekundach).
Bilans czasu kontaktu z podłożem – wyświetla bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem podczas biegu (w procentach), np. 53,2 ze strzałką skierowaną w lewo lub prawo.
Długość kroku – odległość od jednego zetknięcia nogi z podłożem do następnego, mierzona w metrach.
Odchylenie do długości – stosunek wartości odchylenia pionowego do długości kroku (wyświetlany w procentach). Niższa liczba zazwyczaj oznacza lepszą formę.

Czy czujniki RUN i RUN4 maja inną, rozszerzoną funkcjonalność?
Zegarki, Fenix 3, Forerunner 630, 735XT sprzedawane z nowymi paskami RUN4 oferują kilka nowych pomiarów, jak pomiar natężenia wysiłku czy progu mleczanowego. Do tych pomiarów nie jest konieczne posiadanie paska i najnowszego czujnika RUN4. To robi oprogramowanie zegarka. Mój stary pasek Premium z pierwszym czujnikiem RUN podaje te same wartości do zegarka, jak pasek RUN4 i za jego pomocą uzyskuję wszystkie najnowsze pomiary oferowane przez zegarek Forerunner 630.
strap-pas-garmin-hrm-run4-run3

ARC-2016_0722_1957

Jakie dany wysyła czujnik HRM-RUN do starszych zegarków?
Do wszystkich urządzeń nie mających w opcjach oprogramowania wskazań dynamiki biegu, wysyłane są tylko dane dotyczące tętna

Jaka jest kolejność pierwszeństwa jeśli mam HRM-RUN i Footpod?
Generalnie pasek i czujnik RUN nie maja znaczenia dla pomiaru tempa. To uzyskujemy z zegarka i sygnału GPS lub Footpoda.
Dla kadencji:  HRM-RUN, Footpod
Dla tempa, w zależności od opcji dostępnych z poziomu zegarka, np:
– Fenix2 (Bieg): Footpod (jeśli jest ustawiony na zawsze), GPS
– FR920XT / FR620 (Bieg): Footpod (wtedy kiedy nie ma sygnału GPS), GPS
No i niestety modele FR920XT / FR620 nie pokażą tempa z Footpod’a jeśli mają sygnał GPS. W starszych modelach FR610 / 910XT / 310XT można było wybrać w opcjach „źródło prędkości”, które ma być wykorzystane.

Wykorzystane informacje i zdjęcia: www.garmin24.pl | www.garmin.com | www.dcrainmaker.com | www.biegamwmiescie.pl

run

Warto przeczytać

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Słuchawki do biegania. Kilka praktycznych porad, uwag i test

23 stycznia 2016

Podobno słuchanie muzyki podczas treningów pomaga, motywuje, zwiększa wydolność organizmu oraz stymuluje koordynację ruchową. To tłumaczy, dlaczego siedmiu na dziesięciu spotkanych biegaczy ma na głowie słuchawki.

12 porad jak zdrowo i bezpiecznie biegać zimą

20 stycznia 2016

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku prawdziwie zimowych dni będzie więcej niż w poprzednich latach.  Może nie w całej Polsce będzie bardzo mroźnie, ale śnieg i temperatury w okolicach zera czy kilku stopni mrozu zadomowiły się na dobre. A przecież nie mamy zamiaru odpuszczać naszego ulubionego biegania.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.

 • Michał

  Z doświadczenia z polarem H7 wiem, że wystarczy odpiąć czujnik a pas wrzuciść do pralki po każdym treningu. W pasie hrm RUN 4 zauwżułem, że czujnik jest zintegrowany. Jak to było we wcześniejszych wersjach? I czy płukanie tego pasa bez zadnych srodków wystarczy? MOże sięgnąć po wcześniejszą wersje pasa biegowego?

  • biegamwmiescie

   Zintegrowany jest od wersji 4. Mam ponad rok – raz nawet uprałem w pralce – działa i jest Ok 🙂 Ale na co dzień, po prostu płukam w czasie kąpieli po treningu – jest czysto i higienicznie. Można kupić RUN-3 – identyczna funkcjonalność, czujnik się odłącza, tylko pas nieco twardszy, i więcej plastikowych krawędzi. A to już kwestia indywidualna – jeden woli tan inny miększy a jeszcze innym nie przeszkadza sztywny najtańszy „plastikowy” pas z za 60 zł.

 • Longu

  A ja mam takie pytanie: czy orientuje się ktoś czy dam radę podłączyć do zegarka Garmina (konkretnie model 230) pas innej firmy (wykorzystującej technologię Bluetooth smart), czy Garmin łączy się tylko z ich produktami?

  • biegamwmiescie

   Nie będzie to odpowiedź poparta własnym doświadczeniem, ale „ze słyszenia” i ponoć Garmin nie wspiera innych urządzeń na BT, natomiast połączenie ANT+ powinno zadzialać z dowolnym producentem.

 • Kamil Bajon

  Witam. Chciałbym jeszcze zapytać jeśli chodzi o różnicę pomiędzy paskami HRM4-RUN oraz HRM4-TRI. Jedyna różnica to taka, że model TRI ma moduł pamięci i można go używać podczas pływania, po skończonym treningu dopiero można ściągnąć dane dotyczące tętna. Czy pasek HRM4-TRI ma taką samą funkcjonalność co HRM4-RUN podczas biegania i wtedy normalnie podaje dane dotyczące tętna w czasie rzeczywistym? Tak to rozumiem, ale wolę się upewnić. Pozdrawiam.

  • biegamwmiescie

   Tak, dokładnie tak to wygląda – wszystko zrozumiałeś idealnie, pasek TRI ma taką samą funkcjonalność jak RUN4 rozszerzoną o pamięć rejestrującą parametry podczas pływania. Obecnie Garmin sprzedaje np. ten pasek jako „podstawowy” w zestawie „performer” nowego Fenix5 – https://goo.gl/qC4hlb

   • Kamil Bajon

    Dzięki wielkie. Artykuł bardzo pomógł, można się zagubić w gąszczu tych pasków 😉

 • U mnie sprawdza się tylko ten podstawowy pasek plastikowy. Te paski z materiału przestają mi działać po 4-5 miesiącach, sam moduł działa, natomiast pasek nie przewodzi sygnałów. Plastikowy pasek ma też tę zaletę, że pasują do niego bardzo tanie materiałowe paski od Sigmy – mają dokładnie ten sam typ zapięcia.

  • biegamwmiescie

   Trudno korespondecyjnie znaleźć rozwiązanie problemu destrukcji każdego paska po 5 mies 🙂 . Coś w tym jest, co wymaga dokładnej analizy problemu… może np pot niszczy strukturę tkanin?

   • Nie szukam wyjaśnienia, bo je znam 🙂 Włókna łączące pola czujnika z modułem rwą się przy oddychaniu.

    • biegamwmiescie

     Ha…. czyli masz „kawał klaty” 🙂 . Ale za to łatwiej bierzesz problemy na klate… 🙂

     • Paanie, ja to chudy jak szczypior – minus „bycia kolarzę”. Ale pojemność płuc robi swoje. Garmin nie potrafi pomóc, taka specyfika produktu. A zatem, pozostaje mi plastik do momentu aż wymyślą coś lepszego.
      Możesz się zgłosić do Garmina po afiliację bo zamówiłem 5 minut temu ten niebieski do pływania 😉

 • Pingback: Garmin Forerunner 630. Realny sprawdzian funkcjonalności | Biegam w mieście()

 • Mike Gurdowski

  Niestety hrm 4 RUN jest najmniej wygodnym pasem jaki uzytkowalem w porównaniu z tanim pasem z Decatlona i antycznym pasem do Polar 25. Problemem w Hrm run 4 jest plastikowa spinka która służy do skracania. U mnie wypada dokładnie po pachą. Uwiera strasznie choc krwi jeszcze nie widzialem tam.

  • biegamwmiescie

   Nie ma rzeczy doskonałych :). A jak wspomniałem ” indywidualne” uwarunkowania, są wyznacznikiem tak przy doborze butów, jak i paska HR. Zawsze należy przymierzyć, sprawdzić, wybrać.