Odtwarzacz Grundig MPaxx. Mała rzecz… a gra. Tanio i dobrze

15 czerwca 2016

Grundig-MPaxx-2016_0615_0054
Biegacz bez słuchawek na uszach, czy w uszach – to widok wręcz niezwykły. Naukowcy z braku innych zajęć, dowiedli – i to naukowo – że bieganie jest przyjemniejsze, jeśli w tym czasie słuchamy muzyki.Ja biegając częściej słucham otoczenia, ale wspomniana grupa naukowców dowiodła, że słuchanie muzyki podczas aktywności bywa pomocne, i taka „muzyczna” terapia często stosowana jest nawet przez zawodowych sportowców. Dodaje energii, wytłumia hałas otoczenia, pomaga odciąć się od „świata zewnętrznego”. Podczas startów w imprezach biegowych, ja również zabieram ze sobą odtwarzacz. Przeglądałem niedawno ranking „polecanych odtwarzaczy mp3 dla aktywnych” i trudno było tam znaleźć ofertę, w cenie poniżej 300 zł. A były i odtwarzacze po 700-900 zł. Po cholerę? Podczas biegania ma ktoś czas na delektowanie się subtelnościami dźwięku? A zresztą, cyfrowy dźwięk dobrze odtworzy wiele tańszych urządzeń.

Odtwarzacz do biegania musi charakteryzować kilka podstawowych cech:
– ma być mały
– ma być lekki
– musi mieć intuicyjną, łatwą i prostą obsługę bez patrzenia na urządzenie
– ma mieć zaczep do łatwego, szybkiego przymocowania do ubrania
– ma mieć pojemny akumulator

Grundig

Nie zwracajmy uwagi na wygląd. Najważniejsze w przypadku odtwarzacza do biegania – to waga i rozmiar. Tu, wbrew regułom z innych dziedzin życia – im mniejsze, tym lepsze. No i mocowanie. Żadnych opasek, smyczy, itp. wynalazków. Najlepiej rozwiązuje ten problem klips, dzięki któremu szybko i pewnie przypniemy urządzenie do ubrania.

I tu mogę polecić mój ostatni nabytek, wprawdzie kupiony na serwisie aukcyjnym, jednak widzę, że jest w ofercie kilkunastu sprzedawców, w dziesiątkach a czasem setkach sztuk, w wielu kolorach, więc przez jakiś czas uda się jeszcze kupić. Jak wspomniałem, szukałem, aby odtwarzacz był bardzo mały i lekki. No i tani.
Mimo, że jestem uzależnionym gadżeciarzem, i lubię ładne i efektowne akcesoria, to w tej kwestii staram się unikać zbędnych kosztów. Bo gubię, zostawiam, zapominam, niszczę, zalewam wodą, izotonikiem, wdeptuję w piasek albo kałużę, itp. itd. Nie mam wypracowanych nawyków i przyzwyczajeń, nie jest to moje stałe akcesorium, stąd ten obraz zniszczenia. Bywa, że przypominam sobie na minutę przed startem, o odtwarzaczu w którym cały poprzedni wieczór mozolnie układałem odpowiednią muzykę, a teraz leży zapomniany w samochodzie. Dlatego szukam tanich rozwiązań. Tanich, ale nie tandetnych.

Wiem że iPod, iRiver, czy Sansa Clip to fajne zabawki, ale wiem też, że można kilkukrotnie taniej, równie dobrze, a jak zostawię gdzieś na zawodach – nie ma bólu. Jeśli więc również szukacie oszczędności i taniego rozwiązania, warto poeksperymentować, bo trafiają się bardzo przyjemne niespodzianki. Lekkie i malutkie Lenco kupione za kilkadziesiąt złotych używałem z zadowoleniem, ale nagle przepadło bez pozostawienia adresu. Nie rozpaczam, poszukałem nowego urządzenia. Nie było to łatwe zadanie. Najtańszego chińskiego „no name” za 9 zł jednak unikałem, miałem obawy co do jakości wykonania. Co znalazłem?

Grundig MPaxx 900 Series

Zaznaczam na wstępie – urządzenie outletowe. Niby nowe, ale powystawowe? Nie wiem, skąd tysiące powystawowych odtwarzaczy, ale jest ryzyko, jest zabawa. Grundig MPaxx jest dostępny na aukcjach, w zależności od sprzedawcy – z 30 dniową, ale i 12 miesięczną gwarancją. Więc to ryzyko nie jest tak wielkie. W zależności od modelu, są dostępne urządzenia o pojemności 2GB (model 92x) lub 4 GB (94x) i 8GB (98x). Odtwarzacze pochodzą z różnych roczników modelowych, czyli przykładowo 940 lub 941, ale nie potrafię wskazać różnic pomiędzy nimi. Może kolory?.

Grundig-MPaxx-2016_0615_0025

Grundig-MPaxx-2016_0615_0062

Grundig-MPaxx-2016_0615_0029

Grundig-MPaxx-900-2016_0615_0018

Grundig-MPaxx-2016_0615_0086

Co otrzymamy za 25 do 45 zł?. Doskonały odtwarzacz plików MP3/WMA. Nie wymaga specjalnego oprogramowania jak iPod, bez problemu połączysz go z każdym komputerem, załączonym do zestawu kablem USB, i jest widoczny jako dysk zewnętrzny. Jest bardzo mały, ma wygodny solidny klips do zamocowania. Jest lekki, choć nie tak lekki jak Lenco. Waży 23g, a Lenco 17g. To jednak nadal bardzo mało. No i jest dostępny w wielu kolorach -biały, żółty, zielony, pomarańczowy, różowy, czerwony i czarny.

Grundig MPaxx oferuje naprawdę dobrej jakości dźwięk. Pasmo przenoszenia w specyfikacji technicznej standardowe 20 Hz do 20 kH, transmisja danych 320 kbps dla MP3 i 384 kbps dla WMA, ale brzmienie ma bardzo ładne. Wbudowany wzmacniacz ma 2 x5 mW / 32 ohm i przyzwoity odstęp poziomu szumów >85dB.  Ale to co wyróżnia na plus MPaxx od innych odtwarzaczy, to kilka funkcji, uruchamianych poprzez kombinację klawiszy (opisane w załączonej instrukcji).
Mamy więc możliwość wyboru:
– odtwarzania po kolei, lub losowego
– sześciu predefiniowanych ustawień dźwięku (pop, rock, jazz, clessic, normal, bass )
Tu jest przyczyna dobrego dźwięku. Z tych sześciu ustawień, zawsze dopasujemy sobie to, które najlepiej odpowiada naszym preferencjom, muzyce której słuchamy i słuchawką jakimi dysponujemy. Aha, w zestawie są słuchawki. Słuchaweczki raczej. Malutkie, dokanałowe, potraktowałem je jak dodatek, nawet nie wyjmowałem z pudełka. O działaniu, ładowaniu, przełączaniu informuje nas mrugająca dioda. I to co ważne – a w tak tanim małym urządzeniu niekoniecznie oczywiste. Doskonała bateria. Testowałem specjalnie, wielokrotnie, i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. W trybie ciągłym – bez wyłączania – odtwarzacz grał 16 godzin non stop, i… nadal grał. Kupiłem dwa, sprawdzałem oba, wynik taki sam. Ponad szesnaście godzin ciągłego odtwarzania. Za 40 zł. Chyba warto.
Bez względu na to jaki kupicie odtwarzacz – pomyślcie też o słuchawkach. Test kilku modeli – znajdziecie tu (klik).

Grundig-MPaxx

Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.