Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

ODLO-TOP-1
Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo. Oglądając zawody sportowe często zobaczymy to logo, zarówno na strojach zawodników, jak i wśród marek sponsorujących imprezę. Odlo ze sportem wyczynowym związane jest od samego początku istnienia. Z mojego doświadczenia (niestety w przypadku bielizny ODLO dość ograniczonego) zauważyłem, że zawsze odzież tej firmy to solidne szycie, estetyczne i precyzyjne wykończenie z uwzględnieniem najdrobniejszych elementów. A ja lubię zwracać uwagę na takie drobiazgi jak zapięcia, suwaki, ściągacze, itp. detale. No i to co najważniejsze – krój i jakość techniczna materiałów. Tu zawsze jest dobrze, a za tym idzie w parze dobra funkcjonalność.
Odlo to szwajcarska marka o międzynarodowych strukturach i norweskich korzeniach. Siedziba firmy znajduje się w Hunenberg. Firmę założył Norweg, Odd Roar Lofterød, który w roku 1946 z motto „Zawsze upewnij się, że jesteś o krok do przodu” zaczynał jako producent ciepłych getrów dla zawodników uprawiających łyżwiarstwo szybkie. Obecnie trzy czwarte produkcji realizowana jest w nowoczesnych fabrykach w Portugalii i Rumunii. Pozostała część, produkowana jest na Dalekim Wschodzie.

ODLO – najlepsze dla najlepszych

ODLO-Dario-Cologna

odlo

To tyle ogólnie o marce, a co do produktów?
Odlo ma niezwykle rozbudowany asortyment, którego nie jestem nawet stanie wymienić, a co dopiero opisać. Od bielizny, poprzez czapki, rękawiczki, a na kurtkach narciarskich skończywszy. Skupiam się więc wyłącznie na bieliźnie termoaktywnej, produkowanej z podziałem na cztery główne grupy, od bardzo ciepłej przeznaczonej na niskie temperatury, do ultra cienkiej wspomagającej utrzymanie komfortu termicznego w gorące letnie dni. Firma chcąc ułatwić dobór bielizny, opracowała własny wykres tzw. „systemu kontroli temperatury”. Każda grupa bielizny ma nadany inny kolor: X-LIGHT (dawniej COOL) – niebieski, LIGHT – pomarańczowy, WARM – czerwony i X-WARM – bordowy. Kolory te pojawiają się również na opakowaniach produktów z bielizną.
ODLO-01

 

ODLO-02
Odlo głównie wykorzystuje do produkcji bielizny poliester z jonami srebra (Effect by Odlo), ponieważ to on zapewnia najszybsze odprowadzenie wilgoci, i najskuteczniejsza ochronę skóry przed bakteriami i powstawaniem przykrego zapachu potu. Czasem, gdy odzież powinna posiadać lepsze właściwości ocieplające poliester występuje również w kombinacji z poliamidem, czy np. elastanem dla zwiększenia elastyczności i dopasowania do sylwetki. Mamy zimę, więc zaczynamy od czegoś dla wybitnych zmarzluchów, czyli ekstremalnie ciepłej grupy oznaczonej przez Oldo.

Grupa X-WARM

To ultra ciepła bielizna, która najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. -10 C przy niskiej aktywności fizycznej, do około -30 C przy wysokiej aktywność fizycznej. Bielizna posiada dodatkowe mikro-polarowe wstawki ocieplające. Strefy te chronią części ciała szczególnie wrażliwe na wychłodzenie. W tej grupie produktów, Odlo oferuje dwa rodzaje bielizny. Dopasowaną, bezszwową nazwaną Quantum X-Warm, oraz Originals X-Warm o nieco luźniejszym, klasycznym kroju. Bielizna tej grupy ma gramatury od około 165 g/m2 do 230g/m2, często o „drapanej” (flece) przyjemnej w dotyku powierzchni wewnętrznej.

ODLO-X-WARM-2

ODLO-X-WARM-1
Grupa WARM

To druga z tych „ciepłych”, jest dedykowana do aktywności w temperaturach od ok. +15 C (niska aktywność) do ok. -20 C (wysoka aktywność). Bielizna przeznaczona dla wszystkich rodzajów aktywności w niższych temperaturach. Tu również jest podział na dopasowaną bieliznę bezszwową 3D, nazwaną Evolution Warm, oraz o kroju klasycznym Orginals Warm.
Evolution Warm to idealna bielizna na narty. Ma podział na strefy o szczególnej potliwości, czy wrażliwości na wyziębienie. W każdej ze stref zastosowano odpowiednie dla jej potrzeb wstawki ocieplające (trójwymiarowe struktury sześcienne) lub wentylacji (siateczka). Gramatura 170g/m2 do 230g/m2 a skład materiału to najczęściej 60% poliester, 34% poliamid, 6% elastyn.

Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-3

Najnowsza grupa WARM ODLO na sezon 2015/16 nazwana jest Blackcomb Evolution

Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-2

ODLO-WARM-1Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-4

ODLO-WARM-3
Grupa LIGHT

To chyba najbardziej uniwersalna grupa bielizny tego producenta. Posiada znakomite właściwości odprowadzania wilgoci. Jest bardzo elastyczna i szybkoschnąca. Jest uniwersalna, przeznaczona na wszystkie pory roku w zależności od intensywności aktywności. Najlepiej sprawdzi się w temperaturach od ok. +25 C przy niskiej aktywności, do nawet -15 C przy wysokiej aktywności fizycznej, jak np. bieganie. I tu również mamy bieliznę bezszwową Evolution Light, oraz Originals Cubic – o klasycznym, luźniejszym kroju. Osobiście Cubic nie przypadł mi do gustu podczas aktywności, ale właśnie idealnie sprawdza się w codziennym „cywilnym” użytkowaniu w chłodniejsze dni. Materiał gramatury około 95g/m2

ODLO-LIGHT-CUBIC-2

ODLO-LIGHT-CUBIC
Grupa X-LIGHT

To zdecydowanie „letnia” bielizna , która sprawia, że ciało jest suche i przyjemnie chłodne w gorące dni. Materiał ma właściwości wysoko oddychające dzięki bardzo lekkiej i przewiewnej strukturze. To bielizna odpowiednia dla wysokich, letnich temperatur, przeznaczona do intensywnego wysiłku.

ODLO-X-LIGHT
Odlo jak każdy producent tego typu bielizny, stosuje w swych produktach całą masę patentów i przedziwnych własnych technologii. I jak to zwykle bywa, część z nich faktycznie daje obiecane przez reklamy efekty, część – to tylko skomplikowane, wymyślne marketingowe „nowonazwy”. Im bardziej udziwnione, tym mniej zrozumiałe dla odbiorcy. Z tych przydatnych technologii warto wymienić:
Quantum i Evolution – technologie produkcji bezszwowej, zaawansowane techniki dziewiarskie 3D i specjalne metod wykańczania.
Effect by Odlo – zatrzymuje powstawanie przykrego zapachu potu oraz obniża ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych. „Effect by Odlo” działa naturalnie, bez użycia żadnych środków chemicznych. Jonów srebra nie da się wypłukać podczas prania, ani zniszczyć podczas użytkowania odzieży na co dzień. Ja mam dziwne doświadczenie z tym patentem. Z całej gamy różnych „antybakteryjnych” technologii, akurat „Efect by Odlo” jako pierwszy dał niepożądany efekt. Ale pewnie też ma znaczenie, w którym produkcie. W tym przypadku była to bielizna z linii Cubic. W tej materii znacznie lepiej wypadły technologie stosowane przez Under Armour, Craft, a nawet Berkner.

odlo-Nino-Schurter-2

NINO

ARC2012_0513_15-09-34-A_01

NINO

Odlo współpracuje, wspiera i sponsoruje czołowych sportowców z wielu krajów, reprezentujących różne dyscypliny, w śród nich skoczek narciarski Simon Ammann – czterokrotny złoty medalista olimpijski, biathlonista Andrea Henkel dwukrotna mistrzyni olimpijska z Salt Lake City, czy kolarz górski Nino Schurter medalista olimpijski z Londynu i Pekinu. Sponsorowani zawodnicy zapraszani są do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz opracowywania nowych rozwiązań, które podnoszą funkcjonalność poszczególnych produktów.

Źródła: www.odlo.com  www.hike.pl  www.aktywny.com.pl  www.runexpert.pl  Foto: www.gameplanmedia.co.za  www.sportfoto.com.pl
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.