Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

ODLO-TOP-1
Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo. Oglądając zawody sportowe często zobaczymy to logo, zarówno na strojach zawodników, jak i wśród marek sponsorujących imprezę. Odlo ze sportem wyczynowym związane jest od samego początku istnienia. Z mojego doświadczenia (niestety w przypadku bielizny ODLO dość ograniczonego) zauważyłem, że zawsze odzież tej firmy to solidne szycie, estetyczne i precyzyjne wykończenie z uwzględnieniem najdrobniejszych elementów. A ja lubię zwracać uwagę na takie drobiazgi jak zapięcia, suwaki, ściągacze, itp. detale. No i to co najważniejsze – krój i jakość techniczna materiałów. Tu zawsze jest dobrze, a za tym idzie w parze dobra funkcjonalność.
Odlo to szwajcarska marka o międzynarodowych strukturach i norweskich korzeniach. Siedziba firmy znajduje się w Hunenberg. Firmę założył Norweg, Odd Roar Lofterød, który w roku 1946 z motto „Zawsze upewnij się, że jesteś o krok do przodu” zaczynał jako producent ciepłych getrów dla zawodników uprawiających łyżwiarstwo szybkie. Obecnie trzy czwarte produkcji realizowana jest w nowoczesnych fabrykach w Portugalii i Rumunii. Pozostała część, produkowana jest na Dalekim Wschodzie.

ODLO – najlepsze dla najlepszych

ODLO-Dario-Cologna

odlo

To tyle ogólnie o marce, a co do produktów?
Odlo ma niezwykle rozbudowany asortyment, którego nie jestem nawet stanie wymienić, a co dopiero opisać. Od bielizny, poprzez czapki, rękawiczki, a na kurtkach narciarskich skończywszy. Skupiam się więc wyłącznie na bieliźnie termoaktywnej, produkowanej z podziałem na cztery główne grupy, od bardzo ciepłej przeznaczonej na niskie temperatury, do ultra cienkiej wspomagającej utrzymanie komfortu termicznego w gorące letnie dni. Firma chcąc ułatwić dobór bielizny, opracowała własny wykres tzw. „systemu kontroli temperatury”. Każda grupa bielizny ma nadany inny kolor: X-LIGHT (dawniej COOL) – niebieski, LIGHT – pomarańczowy, WARM – czerwony i X-WARM – bordowy. Kolory te pojawiają się również na opakowaniach produktów z bielizną.
ODLO-01

 

ODLO-02
Odlo głównie wykorzystuje do produkcji bielizny poliester z jonami srebra (Effect by Odlo), ponieważ to on zapewnia najszybsze odprowadzenie wilgoci, i najskuteczniejsza ochronę skóry przed bakteriami i powstawaniem przykrego zapachu potu. Czasem, gdy odzież powinna posiadać lepsze właściwości ocieplające poliester występuje również w kombinacji z poliamidem, czy np. elastanem dla zwiększenia elastyczności i dopasowania do sylwetki. Mamy zimę, więc zaczynamy od czegoś dla wybitnych zmarzluchów, czyli ekstremalnie ciepłej grupy oznaczonej przez Oldo.

Grupa X-WARM

To ultra ciepła bielizna, która najlepiej sprawdza się w temperaturach od ok. -10 C przy niskiej aktywności fizycznej, do około -30 C przy wysokiej aktywność fizycznej. Bielizna posiada dodatkowe mikro-polarowe wstawki ocieplające. Strefy te chronią części ciała szczególnie wrażliwe na wychłodzenie. W tej grupie produktów, Odlo oferuje dwa rodzaje bielizny. Dopasowaną, bezszwową nazwaną Quantum X-Warm, oraz Originals X-Warm o nieco luźniejszym, klasycznym kroju. Bielizna tej grupy ma gramatury od około 165 g/m2 do 230g/m2, często o „drapanej” (flece) przyjemnej w dotyku powierzchni wewnętrznej.

ODLO-X-WARM-2

ODLO-X-WARM-1
Grupa WARM

To druga z tych „ciepłych”, jest dedykowana do aktywności w temperaturach od ok. +15 C (niska aktywność) do ok. -20 C (wysoka aktywność). Bielizna przeznaczona dla wszystkich rodzajów aktywności w niższych temperaturach. Tu również jest podział na dopasowaną bieliznę bezszwową 3D, nazwaną Evolution Warm, oraz o kroju klasycznym Orginals Warm.
Evolution Warm to idealna bielizna na narty. Ma podział na strefy o szczególnej potliwości, czy wrażliwości na wyziębienie. W każdej ze stref zastosowano odpowiednie dla jej potrzeb wstawki ocieplające (trójwymiarowe struktury sześcienne) lub wentylacji (siateczka). Gramatura 170g/m2 do 230g/m2 a skład materiału to najczęściej 60% poliester, 34% poliamid, 6% elastyn.

Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-3

Najnowsza grupa WARM ODLO na sezon 2015/16 nazwana jest Blackcomb Evolution

Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-2

ODLO-WARM-1Odlo-Blackcomb-Evolution-Warm-4

ODLO-WARM-3
Grupa LIGHT

To chyba najbardziej uniwersalna grupa bielizny tego producenta. Posiada znakomite właściwości odprowadzania wilgoci. Jest bardzo elastyczna i szybkoschnąca. Jest uniwersalna, przeznaczona na wszystkie pory roku w zależności od intensywności aktywności. Najlepiej sprawdzi się w temperaturach od ok. +25 C przy niskiej aktywności, do nawet -15 C przy wysokiej aktywności fizycznej, jak np. bieganie. I tu również mamy bieliznę bezszwową Evolution Light, oraz Originals Cubic – o klasycznym, luźniejszym kroju. Osobiście Cubic nie przypadł mi do gustu podczas aktywności, ale właśnie idealnie sprawdza się w codziennym „cywilnym” użytkowaniu w chłodniejsze dni. Materiał gramatury około 95g/m2

ODLO-LIGHT-CUBIC-2

ODLO-LIGHT-CUBIC
Grupa X-LIGHT

To zdecydowanie „letnia” bielizna , która sprawia, że ciało jest suche i przyjemnie chłodne w gorące dni. Materiał ma właściwości wysoko oddychające dzięki bardzo lekkiej i przewiewnej strukturze. To bielizna odpowiednia dla wysokich, letnich temperatur, przeznaczona do intensywnego wysiłku.

ODLO-X-LIGHT
Odlo jak każdy producent tego typu bielizny, stosuje w swych produktach całą masę patentów i przedziwnych własnych technologii. I jak to zwykle bywa, część z nich faktycznie daje obiecane przez reklamy efekty, część – to tylko skomplikowane, wymyślne marketingowe „nowonazwy”. Im bardziej udziwnione, tym mniej zrozumiałe dla odbiorcy. Z tych przydatnych technologii warto wymienić:
Quantum i Evolution – technologie produkcji bezszwowej, zaawansowane techniki dziewiarskie 3D i specjalne metod wykańczania.
Effect by Odlo – zatrzymuje powstawanie przykrego zapachu potu oraz obniża ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych. „Effect by Odlo” działa naturalnie, bez użycia żadnych środków chemicznych. Jonów srebra nie da się wypłukać podczas prania, ani zniszczyć podczas użytkowania odzieży na co dzień. Ja mam dziwne doświadczenie z tym patentem. Z całej gamy różnych „antybakteryjnych” technologii, akurat „Efect by Odlo” jako pierwszy dał niepożądany efekt. Ale pewnie też ma znaczenie, w którym produkcie. W tym przypadku była to bielizna z linii Cubic. W tej materii znacznie lepiej wypadły technologie stosowane przez Under Armour, Craft, a nawet Berkner.

odlo-Nino-Schurter-2

NINO

ARC2012_0513_15-09-34-A_01

NINO

Odlo współpracuje, wspiera i sponsoruje czołowych sportowców z wielu krajów, reprezentujących różne dyscypliny, w śród nich skoczek narciarski Simon Ammann – czterokrotny złoty medalista olimpijski, biathlonista Andrea Henkel dwukrotna mistrzyni olimpijska z Salt Lake City, czy kolarz górski Nino Schurter medalista olimpijski z Londynu i Pekinu. Sponsorowani zawodnicy zapraszani są do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz opracowywania nowych rozwiązań, które podnoszą funkcjonalność poszczególnych produktów.

Źródła: www.odlo.com  www.hike.pl  www.aktywny.com.pl  www.runexpert.pl  Foto: www.gameplanmedia.co.za  www.sportfoto.com.pl
Warto przeczytać

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

FootBalance. Skandynawski komfort dla stóp w obuwiu sportowym

23 kwietnia 2016

Od czasu do czasu na biegowych forach powraca temat cienkiego kawałka pianki EVA oddzielającego naszą stopę od materiału podeszwy buta. Dobre (czytaj dobrze dobrane) buty do biegania – jeśli biegasz systematycznie, to zakup, który nie jest już postrzegany jak ekstrawagancja, lecz standard.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo. Oglądając zawody sportowe często zobaczymy to logo, zarówno na strojach zawodników, jak i wśród marek sponsorujących imprezę. Odlo ze sportem wyczynowym związane jest od samego początku istnienia. Z mojego [...]

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.