Nike Air Zoom Pegasus 34. Szybkie Vaporfly, Zoom Fly – nowości projektu Breaking2

12 marca 2017


Nowe Nike Pegasus 34 handlową premierę będą miały 8 czerwca. Kilka dni temu, 7 marca Nike zorganizowało konferencję prasową, na której poinformowano o wprowadzeniu nowych modeli butów, opracowanych w związku z przygotowaniami do realizacji projektu o kodowej nazwie Breaking2. Oczywiście temat dotyczy złamania bariery dwóch godzin w biegu maratońskim, ale przy okazji dobrze będzie zarobić trochę na nowych modelach „szybkich” butów.

Nowe modele to Nike Vaporfly Elite, Nike Vaporfly 4%, Nike Zoom Fly, i Nike Air Zoom Pegasus 34. Najbardziej zaawansowany jest projekt Vaporfly, w który zaangażowane są trzy biegowe gwiazdy światowego formatu – Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa, Zersenay Tadese.

Nike ZOOM Vaporfly ELITE

Limitowany, elitarny, bardzo wyrafinowany konstrukcyjnie model Vaporfly Elite nie będzie ogólnodostępny. Ma być personalizowany pod indywidualne zamówienia wybranych zawodników. Wygląda nieco kosmicznie – ale w tym projekcie chyba głównie chodzi o „wrażenie” i poczucie niezwykłości. Największą innowacją jest nowy materiał podeszwy. Nike nazywa go ZoomX , twierdząc że jest „wyjątkowo” lekki, bardziej miękki i bardziej elastyczny niż wszystkie tradycyjne pianki wyprodukowane przez konkurencję w ostatnich latach. Wysokość przodostopia 21mm, i 30mm wysokości pięty. Drop 9mm.
Jednym z najbardziej rewolucyjnych aspektów w modelu Vaporfly Elite jest zastosowanie sprężystych wkładek z włókien węglowych, personalizowanych dla indywidualnych sportowców.

Nike ZOOM Vaporfly 4%

Najszybsze z dostępnych śmiertelnikom nowych butów,  będą Nike ZOOM Vaporfly 4%. Skąd ta nazwa? Bo uczynią, że biegacz będzie o 4% bardziej wydajny w porównaniu do poprzednich najszybszych butów Nike. 🙂 Wiem, wesołe to jest, ale oni tam w marketingu już sami nie wiedzą co jeszcze można wymyślić, aby robiło wrażenie i zwracało uwagę.

Nike Vaporfly 4%

W modelu Vaporfly4% będzie stosowana podobna podeszwa ZoomX jak w modelu ELITE, z pełnowymiarową wkładką węglową.

Nike ZOOM Fly

But zaprojektowany do codziennych treningów, bardzo lekki i dobrze amortyzowany.

Najbardziej dostępnym z nowego projektu będzie oczywiście najpopularniejszy biegowy model Nike, produkowany od 1983 roku który doczekał się kolejnej modyfikacji.

Nike Air ZOOM Pegasus 34

Nowe wcielenie Pegasusa nie jest rewolucją, nie wprowadza wielu zmian. Nike nie zbudowało nowego buta w starej serii, tak jak Adidas Supernova 9.  Pegasus 34 opiera się na udoskonaleniu i ewolucji modelu 33.

34 pegasus

Największe zmiany nastąpiły w górnej partii buta. Doskonale wygląda nowa, bardzo miękka, przewiewna cholewka Flymesh, wykonana z dwuwarstwowej siateczki, o różnej gęstości „oczek” i imponującej ponoć oddychalności. Nowa cholewka jest niezwykle delikatna i „miła” w kontakcie ze skórą, ma zapewniać bezproblemowe bieganie bez skarpet.

Zmodyfikowana wersja Flywire poprawia jakość dopasowania śródstopia i sznurowania. Podeszwa środkowa, to wtopione w nową piankę Cushlon ST dwie poduszki Zoom Air. Jednym słowem nic nowego, a jednak. Buty są bardzo ładne, bardzo wygodne, o lepszej dynamice, a w dodatku o zgrabnej sylwetce. Grubość podeszwy pod piętą 29mm, z przodu 19mm, drop wynosi 10mm. Podeszwa ma gwarantować doskonałą równowagę, pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Nike Pegasus 34 mają być obuwiem bardzo wszechstronnym, spisującym się doskonale tak w szybkich biegach, jak i w spokojnych długich wybieganiach treningowych.

Pegasus 34 mają lepszy od poprzednika poziom stabilności, są też bardziej elastyczne, dzięki zmodyfikowanej konstrukcji podeszwy środkowej, ale i zmienionej podeszwie zewnętrznej.

 

Modyfikacji poddano bieżnik, pięciokątne „wafle” dostały dodatkowy element, modyfikacji uległa też biegnącą po krawędzi podeszwy „szyna” w kształcie litery S. Jaki będzie nowy Pegasus 34 okaże się już w realnych testach.

Ponieważ biegałem i biegam we wszystkich kolejnych modelach tego buta – od numeru 30 do 33, więc jak tylko będę miał możliwość przetestuję dla Was te buty, bo bardzo jestem ciekawy co jeszcze udało się „wycisnąć” z dwóch poduszek Air Zoom. Do czerwca już nie tak daleko.

Szczegółowy opis modelu Pegasus 34 – zdjęcia, opisy, porównania – przeczytasz tu > Nike Air Zoom Pegasus 34

Tekst: biegamwmiescie.pl  Foto: nike.com | amazon.com
Warto przeczytać

Garmin Forerunner 735XT. Multisportowy profesjonalista w klasie średniej

19 listopada 2016

Przyznam Wam, że ten tekst (nie odważę się nazwać go testem) miał ukazać się dwa miesiące temu. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Takie jest życie. Banał, który potrafi sporo namieszać.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.