Nike Air Zoom Pegasus 34. Szybkie Vaporfly, Zoom Fly – nowości projektu Breaking2

12 marca 2017


Nowe Nike Pegasus 34 handlową premierę będą miały 8 czerwca. Kilka dni temu, 7 marca Nike zorganizowało konferencję prasową, na której poinformowano o wprowadzeniu nowych modeli butów, opracowanych w związku z przygotowaniami do realizacji projektu o kodowej nazwie Breaking2. Oczywiście temat dotyczy złamania bariery dwóch godzin w biegu maratońskim, ale przy okazji dobrze będzie zarobić trochę na nowych modelach „szybkich” butów.

Nowe modele to Nike Vaporfly Elite, Nike Vaporfly 4%, Nike Zoom Fly, i Nike Air Zoom Pegasus 34. Najbardziej zaawansowany jest projekt Vaporfly, w który zaangażowane są trzy biegowe gwiazdy światowego formatu – Eliud Kipchoge, Lelisa Desisa, Zersenay Tadese.

Nike ZOOM Vaporfly ELITE

Limitowany, elitarny, bardzo wyrafinowany konstrukcyjnie model Vaporfly Elite nie będzie ogólnodostępny. Ma być personalizowany pod indywidualne zamówienia wybranych zawodników. Wygląda nieco kosmicznie – ale w tym projekcie chyba głównie chodzi o „wrażenie” i poczucie niezwykłości. Największą innowacją jest nowy materiał podeszwy. Nike nazywa go ZoomX , twierdząc że jest „wyjątkowo” lekki, bardziej miękki i bardziej elastyczny niż wszystkie tradycyjne pianki wyprodukowane przez konkurencję w ostatnich latach. Wysokość przodostopia 21mm, i 30mm wysokości pięty. Drop 9mm.
Jednym z najbardziej rewolucyjnych aspektów w modelu Vaporfly Elite jest zastosowanie sprężystych wkładek z włókien węglowych, personalizowanych dla indywidualnych sportowców.

Nike ZOOM Vaporfly 4%

Najszybsze z dostępnych śmiertelnikom nowych butów,  będą Nike ZOOM Vaporfly 4%. Skąd ta nazwa? Bo uczynią, że biegacz będzie o 4% bardziej wydajny w porównaniu do poprzednich najszybszych butów Nike. 🙂 Wiem, wesołe to jest, ale oni tam w marketingu już sami nie wiedzą co jeszcze można wymyślić, aby robiło wrażenie i zwracało uwagę.

Nike Vaporfly 4%

W modelu Vaporfly4% będzie stosowana podobna podeszwa ZoomX jak w modelu ELITE, z pełnowymiarową wkładką węglową.

Nike ZOOM Fly

But zaprojektowany do codziennych treningów, bardzo lekki i dobrze amortyzowany.

Najbardziej dostępnym z nowego projektu będzie oczywiście najpopularniejszy biegowy model Nike, produkowany od 1983 roku który doczekał się kolejnej modyfikacji.

Nike Air ZOOM Pegasus 34

Nowe wcielenie Pegasusa nie jest rewolucją, nie wprowadza wielu zmian. Nike nie zbudowało nowego buta w starej serii, tak jak Adidas Supernova 9.  Pegasus 34 opiera się na udoskonaleniu i ewolucji modelu 33.

34 pegasus

Największe zmiany nastąpiły w górnej partii buta. Doskonale wygląda nowa, bardzo miękka, przewiewna cholewka Flymesh, wykonana z dwuwarstwowej siateczki, o różnej gęstości „oczek” i imponującej ponoć oddychalności. Nowa cholewka jest niezwykle delikatna i „miła” w kontakcie ze skórą, ma zapewniać bezproblemowe bieganie bez skarpet.

Zmodyfikowana wersja Flywire poprawia jakość dopasowania śródstopia i sznurowania. Podeszwa środkowa, to wtopione w nową piankę Cushlon ST dwie poduszki Zoom Air. Jednym słowem nic nowego, a jednak. Buty są bardzo ładne, bardzo wygodne, o lepszej dynamice, a w dodatku o zgrabnej sylwetce. Grubość podeszwy pod piętą 29mm, z przodu 19mm, drop wynosi 10mm. Podeszwa ma gwarantować doskonałą równowagę, pomiędzy amortyzacją a dynamiką. Nike Pegasus 34 mają być obuwiem bardzo wszechstronnym, spisującym się doskonale tak w szybkich biegach, jak i w spokojnych długich wybieganiach treningowych.

Pegasus 34 mają lepszy od poprzednika poziom stabilności, są też bardziej elastyczne, dzięki zmodyfikowanej konstrukcji podeszwy środkowej, ale i zmienionej podeszwie zewnętrznej.

 

Modyfikacji poddano bieżnik, pięciokątne „wafle” dostały dodatkowy element, modyfikacji uległa też biegnącą po krawędzi podeszwy „szyna” w kształcie litery S. Jaki będzie nowy Pegasus 34 okaże się już w realnych testach.

Ponieważ biegałem i biegam we wszystkich kolejnych modelach tego buta – od numeru 30 do 33, więc jak tylko będę miał możliwość przetestuję dla Was te buty, bo bardzo jestem ciekawy co jeszcze udało się „wycisnąć” z dwóch poduszek Air Zoom. Do czerwca już nie tak daleko.

Szczegółowy opis modelu Pegasus 34 – zdjęcia, opisy, porównania – przeczytasz tu > Nike Air Zoom Pegasus 34

Tekst: biegamwmiescie.pl  Foto: nike.com | amazon.com
Warto przeczytać

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Słuchawki do biegania. Kilka praktycznych porad, uwag i test

23 stycznia 2016

Podobno słuchanie muzyki podczas treningów pomaga, motywuje, zwiększa wydolność organizmu oraz stymuluje koordynację ruchową. To tłumaczy, dlaczego siedmiu na dziesięciu spotkanych biegaczy ma na głowie słuchawki.

12 porad jak zdrowo i bezpiecznie biegać zimą

20 stycznia 2016

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku prawdziwie zimowych dni będzie więcej niż w poprzednich latach.  Może nie w całej Polsce będzie bardzo mroźnie, ale śnieg i temperatury w okolicach zera czy kilku stopni mrozu zadomowiły się na dobre. A przecież nie mamy zamiaru odpuszczać naszego ulubionego biegania.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.

 • caraluch78

  Dziś mierzyłem pegasus 34 i wydają się być szersze a co za tym idzie w moim przypadku to but dla mnie idealny, to 0.5 nr mniejszy od serii33

  • KrzysztofJot

   szersze powiadasz. Ale od P33? Bo ja mam zupełnie odwrotne odczucia

 • biegamwmiescie

  żeby nie popsuli, a raczej naprawili bo sam mając po kolei 31, 32 i 33 najwięcej biegam właśnie w P32. Nie wiem co jest, aż takim specem nie jestem ale gorzej biega mi się w P33. Może te poduszki wymuszają inną technikę, może projektanci poszli w innym kierunku, w każdym razie liczę, że Pegasus 34 będzie kompromisem pomiędzy starym a nowym :).

 • Sławek

  również czekam na nowe Pegasusy, w obecnych (wersja 32) nakręciłem 2’000km, tak więc wypadałoby już wymienić.
  innowacji nie oczekuję, bardziej, żeby niczego nie popsuli.