Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017


Jak prać? To pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czasem ktoś zadaje pytanie „…czy prać ciuchy po każdym treningu?..” lub „co robicie z ciuchami po treningu…” Przyjmuję, iż odpowiedź „wyrzucam” może trafić się w Emiratach Arabskich, w naszych warunkach ta metoda stosowana bywa sporadycznie (np. po ekstremalnym błotnistym, biegu z przeszkodami :). Można jeszcze suszyć, i prać, co drugi/trzeci trening. Nie polecam takiego rozwiązania, bo wyschnięty pot (czyli sól) ogranicza oddychalność materiału, wpływając na jego parametry techniczne, ale przyznam, że kilka razy stosowałem.
Sprawdzi się po mało intensywnym treningu, zwłaszcza, jeśli mamy dobrej klasy odzież, z antybakteryjnymi właściwościami, często zwanymi przez producentów właśnie „fresh” co oznacza, że nie jest to najtańszy poliester który (delikatnie mówiąc) w upalny dzień „cuchnie” już po kilkunastominutowym biegu .

Ale przyjmijmy, że ten dylemat już mamy rozwiązany, leży pełna torba sportowych ciuchów gotowych do prania. Jak prać, aby cieszyć się jak najdłużej z dobrego stanu odzieży?
Kilka zasad dobrze poznać, i w miarę możliwości je stosować.

1. Najważniejsze ! NIGDY ale to NIGDY do prania odzieży technicznej, sportowej, nie dodajemy płynów zmiękczających. Zawarta w nich lanolina wpływa destrukcyjnie na zaawansowane sploty włókien, odzież błyskawicznie traci swą magiczna moc, za którą zapłaciliśmy spore pieniądze.

2. Najlepiej stosować do prania specjalne płyny do odzieży sportowej – w naszej rzeczywistości sugeruję dobry polski Bil Sport , lub niemiecki Perwoll Aktiv & Sport
    

3. Odzież do pralki wkładamy odwróconą na lewa stronę, zasunięte do końca wszystkie suwaki, zapięcia, a jeśli jest coś co ma zapięcia na tzw. „rzepa” (np. czapeczka) to obowiązkowo oddzielamy od reszty prania, wkładając do specjalnego siateczkowego woreczka, aby uniknąć zniszczenia odzieży, poprzez zaciągające tkaninę rzepy.

4. Temperaturę prania ustawiamy na 30 stopni

5. Czas prania
– wystarczy program 15-20 max 30 min. jeśli pranie robimy po każdym treningu, tylko w kwestii odświeżenia. Stosujemy wtedy najkrótszy możliwy program.
– 50 – 60 min. jeśli ciuchy są brudne, ubłocone, grubsze bluzy itp.


6. Wirowanie
– 800 obrotów jeśli chcemy, aby pranie nie było ugniecione, a nie zależy nam na szybkim wysuszeniu
– 1200 – 1400 obrotów wyjmiemy prawie suche ciuchy, ale co poniektóre mogą być nawet bardzo mocno pogniecione, i trudno tych zagnieceń będzie się pozbyć.

7. Suszymy rozwieszone „strzepnięte, nie zmieszane” Będzie gładsze i równiejsze po wyschnięciu.

I to chyba wszystkie najważniejsze zasady, których stosowanie pozwala na długo zachować ubrania sportowe w dobrej kondycji. Oczywiście pranie grubszych rzeczy, z membranami wymaga nieco innych zasad – a przede wszystkim specjalnych środków piorących.

tekst: biegamwmiescie.pl – Krzysztof Jot
foto: krzysztofjot.com

Warto przeczytać

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Słuchawki do biegania. Kilka praktycznych porad, uwag i test

23 stycznia 2016

Podobno słuchanie muzyki podczas treningów pomaga, motywuje, zwiększa wydolność organizmu oraz stymuluje koordynację ruchową. To tłumaczy, dlaczego siedmiu na dziesięciu spotkanych biegaczy ma na głowie słuchawki.

12 porad jak zdrowo i bezpiecznie biegać zimą

20 stycznia 2016

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku prawdziwie zimowych dni będzie więcej niż w poprzednich latach.  Może nie w całej Polsce będzie bardzo mroźnie, ale śnieg i temperatury w okolicach zera czy kilku stopni mrozu zadomowiły się na dobre. A przecież nie mamy zamiaru odpuszczać naszego ulubionego biegania.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.