Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017


Jak prać? To pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czasem ktoś zadaje pytanie „…czy prać ciuchy po każdym treningu?..” lub „co robicie z ciuchami po treningu…” Przyjmuję, iż odpowiedź „wyrzucam” może trafić się w Emiratach Arabskich, w naszych warunkach ta metoda stosowana bywa sporadycznie (np. po ekstremalnym błotnistym, biegu z przeszkodami :). Można jeszcze suszyć, i prać, co drugi/trzeci trening. Nie polecam takiego rozwiązania, bo wyschnięty pot (czyli sól) ogranicza oddychalność materiału, wpływając na jego parametry techniczne, ale przyznam, że kilka razy stosowałem.
Sprawdzi się po mało intensywnym treningu, zwłaszcza, jeśli mamy dobrej klasy odzież, z antybakteryjnymi właściwościami, często zwanymi przez producentów właśnie „fresh” co oznacza, że nie jest to najtańszy poliester który (delikatnie mówiąc) w upalny dzień „cuchnie” już po kilkunastominutowym biegu .

Ale przyjmijmy, że ten dylemat już mamy rozwiązany, leży pełna torba sportowych ciuchów gotowych do prania. Jak prać, aby cieszyć się jak najdłużej z dobrego stanu odzieży?
Kilka zasad dobrze poznać, i w miarę możliwości je stosować.

1. Najważniejsze ! NIGDY ale to NIGDY do prania odzieży technicznej, sportowej, nie dodajemy płynów zmiękczających. Zawarta w nich lanolina wpływa destrukcyjnie na zaawansowane sploty włókien, odzież błyskawicznie traci swą magiczna moc, za którą zapłaciliśmy spore pieniądze.

2. Najlepiej stosować do prania specjalne płyny do odzieży sportowej – w naszej rzeczywistości sugeruję dobry polski Bil Sport , lub niemiecki Perwoll Aktiv & Sport
    

3. Odzież do pralki wkładamy odwróconą na lewa stronę, zasunięte do końca wszystkie suwaki, zapięcia, a jeśli jest coś co ma zapięcia na tzw. „rzepa” (np. czapeczka) to obowiązkowo oddzielamy od reszty prania, wkładając do specjalnego siateczkowego woreczka, aby uniknąć zniszczenia odzieży, poprzez zaciągające tkaninę rzepy.

4. Temperaturę prania ustawiamy na 30 stopni

5. Czas prania
– wystarczy program 15-20 max 30 min. jeśli pranie robimy po każdym treningu, tylko w kwestii odświeżenia. Stosujemy wtedy najkrótszy możliwy program.
– 50 – 60 min. jeśli ciuchy są brudne, ubłocone, grubsze bluzy itp.


6. Wirowanie
– 800 obrotów jeśli chcemy, aby pranie nie było ugniecione, a nie zależy nam na szybkim wysuszeniu
– 1200 – 1400 obrotów wyjmiemy prawie suche ciuchy, ale co poniektóre mogą być nawet bardzo mocno pogniecione, i trudno tych zagnieceń będzie się pozbyć.

7. Suszymy rozwieszone „strzepnięte, nie zmieszane” Będzie gładsze i równiejsze po wyschnięciu.

I to chyba wszystkie najważniejsze zasady, których stosowanie pozwala na długo zachować ubrania sportowe w dobrej kondycji. Oczywiście pranie grubszych rzeczy, z membranami wymaga nieco innych zasad – a przede wszystkim specjalnych środków piorących.

tekst: biegamwmiescie.pl – Krzysztof Jot
foto: krzysztofjot.com

Warto przeczytać

Garmin Forerunner 735XT. Multisportowy profesjonalista w klasie średniej

19 listopada 2016

Przyznam Wam, że ten tekst (nie odważę się nazwać go testem) miał ukazać się dwa miesiące temu. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Takie jest życie. Banał, który potrafi sporo namieszać.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.