W zdrowym ciele zdrowy mózg. Naukowe uzasadnienie biegowego szaleństwa

30 lipca 2018

Zabiegany, zapracowany – ale czas na film i książkę staram się zawsze wygospodarować. Ostatnio najchętniej czytam powieści biograficzne, opowieści podróżnicze i całe mnóstwo poradników o różnej tematyce. Może monotematycznie, może mało w tym relaksu, ale po prostu, coś tam lubię więcej wiedzieć. Na rozrywkowe tematy brakuje czasu, albo wybieram film.

Nie trudno też zauważyć, że nigdy nie dzieliłem się na blogu swoimi przemyśleniami w tej materii. Nie wiem,czy czas to zmienić, nie sądzę aby tematyka różna zagościła w tym miejscu, jednak to jest przypadek szczególny, i mocno powiązany zarówno z bieganiem, jak i wszelką powszechnie uprawianą aktywnością fizyczną. 30 lipca nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka, którą mimo iż jest opracowaniem naukowym, czyta się lekko, a treść nie przytłacza czytelnika branżową niezrozumiałą terminologią. Przeczytałem ją z prawdziwym zainteresowaniem, i nie było ono wymuszone załączonym listem, cytuję „…biorąc pod uwagę zagadnienia poruszane na blogu – może Pana zainteresować…”


Zainteresowało. Rzec by można – „tak myślałem..” , „…sam to wiedziałem”. Naukowe opracowania utwierdziły mnie w przekonaniu, że te kilka porannych kilometrów to nie tylko lepsza kondycja fizyczna, ale znacznie (nie, nie przesadzam, to jest udowodnione, sami się przekonacie czytając) poprawia kondycję i stan naszego mózgu.

Anders Hansen – W zdrowym ciele zdrowy mózg

Co Wam mogę więcej napisać. Czytanie tej książki wciąga, wzbudza zainteresowanie i chęć poznania poruszonego tematu. Wszystko poparte czy udokumentowane przykładami, badaniami, logicznie i z sensem wytłumaczone. Mimo naukowego przekazu, zawartość jest przyswajalna bez ciągłego zaglądania do Wikipedii. I to co istotne, autor nie usiłuje nas przekonać nas do swojej filozofii. Nie, nic na siłę. Po prostu nauka. Jest postęp, są dostępne nowe metody i możliwości zbadania mózgu.

Hansen wyjaśnia, jak zbudowany jest mózg, i odkrywa jego tajemnice. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić nasze samopoczucie i działanie mózgu. Badania Hansena pokazują, że ruch i odpowiednie postępowanie z ciałem są dla mózgu lepsze, niż wszystkie możliwe suplementy. Książka, którą zachwycili się Szwedzi – przez miesiące nie schodziła z list bestsellerów. Autor – Dr Anders Hansen – jest szwedzkim lekarzem, specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Ukończył medycynę w Instytucie Karolinska i ekonomię w Wyższej Szkole Handlowej w Sztokholmie. Pracuje jako psychiatra, równocześnie pisząc książki i artykuły. Opublikował ponad 2000 artykułów z dziedziny medycyny i farmacji, jako uznany ekspert medyczny często gości w radiu i telewizji, szczególnie w programach naukowych, jeździ po świecie z wykładami. Hansen pisze zrozumiale, nie dziwi więc popularność tytułu. Jeśli zastanawiacie się co warto zrobić dla lepszego samopoczucia – znajdziecie w niej odpowiedź. Życie pełne jest niespodziewanych, stresujących sytuacji. Potrafi zmęczyć, wpędza w depresję. I jest na to powszechnie dostępne lekarstwo – aktywność fizyczna.

Jak to działa? Jak dawkować? Przeczytajcie W zdrowym ciele zdrowy mózg, bo, jak wykazały badania „…odpowiednie dawki aktywności fizycznej mogą być lekarstwem na stres i niepokój oraz znacznie poprawiają sprawność i wydolność mózgu. Już 20 minut porannego biegu pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i podnosi poziom dopaminy. Z kolei dobrze zaplanowany trening interwałowy uśmierza lęk i niepokój…”

Metody i narzędzia badań naukowych są różne, jednak w przypadku Hansena i przytoczonych badań mózgu, wszystko wydaje się naturalnie uzasadnione i nie wzbudzające wątpliwości. Czterdzieści złoty aby znaleźć poparte nauką uzasadnienie dla naszego/waszego szaleństwa – chyba wydatek uzasadniony?

Andres Hansen – W zdrowym ciele zdrowy mózg
Tłumaczenie: Agata Teperek
Liczba stron: 256
Data pierwszego wydania: 2018-07-30
Wydawnictwo Znak

Książka dostarczona przez Wydawnictwo Znak
Tekst: biegamwmiescie.pl Foto: KrzysztofJot.com

 

 

[cresta-social-share]
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najczęściej czytane

Tagi