Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_15
Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności. Każda społeczność ma swoje ulubione, wiodące platformy. Biegacze preferują jedne, lekkoatleci czy ogólnie „sportowcy” inne, a kolarze jeszcze inne. Ten wybór często nie jest też naszym „wolnym” wyborem, tylko niejako narzuconym przez producenta akcesoriów, jakich używamy do monitorowania treningu. Polar Flow będzie dominował pośród właścicieli urządzeń marki Polar, biegający ze smartfonami nie połączą się z platformą Polar, ale oni maja do wyboru najwięcej opcji – Endomondo, Runkeeper, Adidas miCoach, Nike+ Plus, Runtastic. Właściciele sprzętu z logo Garmin zdani są na Garmin Connect.Wszystkie te aplikacje oferują możliwość zapisywania i porównywania aktualnych wyników z tymi osiąganymi wcześniej, zapisują przebytą trasę, jako „ślad” GPS co umożliwia przeglądanie i analizowanie ich na mapie, itp. Tyle wstępu.

Mam nawet ambitny plan zrobienia kiedyś zestawienia popularnych aplikacji wspomagających aktywny tryb życia, a dziś chciałem Wam tylko wskazać jedna platformę, na którą biegacze zaglądają raczej sporadycznie… a szkoda. Zaraz Was szybko namówię do założenia konta w serwisie STRAVA, i jeśli nie znaliście, to szybko pokochacie ta platformę.

Tak naprawdę, to Strava jest głównie ukierunkowana na kolarstwo i bieganie. Zarówno serwis i jak i sama aplikacja zachwyca estetycznym, czystym i dopracowanym designem. Każdy wykres, tabela, zestawienie cieszą oko estety. Wszystko przejrzyste, czytelne. Pomijam kwestię samej aplikacji na telefon i jej obsługi – prosta, intuicyjna, z możliwością włączenia screen locka, dzięki czemu pozostaje cały czas aktywna na ekranie. Dzięki wykorzystaniu technologii Google Maps na bieżąco można obserwować pokonywaną trasę aktywności. Oczywiście Strava poza kilkoma specjalistycznymi parametrami (KOM-y, waty, GAP) wyświetla cały komplet wszystkich dostępnych parametrów aktywności, jak każda inna aplikacja, więc tu można zadać pytanie – jak to samo ma Endomondo, które jeszcze gada i to po polsku, to po co?

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_16

Bo cała zabawa zaczyna się później, wieczorem, kiedy w wolnej chwili siadamy z laptopem na kolanach i analizujemy swoje treningi. I nie musimy używać aplikacji Strava na smartfonie do rejestrowania naszej aktywności, aby cieszyć się jej opcjami i grafiką. To co w tym wypadku jest bardzo ważne i istotne – platforma ma możliwość połączenia i automatycznej synchronizacji z najpopularniejszymi serwisami jak Polar Flow czy Garmin Connect. Jak pokochacie Stravę, a aplikacja i platforma, której używacie na co dzień, nie ma takiej opcji synchronizacji – zdradzę jeszcze jedna tajemnicza sztuczkę.
Wystarczy wejść na adres TAPIRIIK – tam mamy możliwość zalogowania i synchronizacji większości popularnych platform aktywności sportowych. Są tam najpopularniejsze serwisy: RunKeeper, Strava, Garmin Connect, SportTracks, Training Peaks, Ride, Endomondo, Motivato, VeloHero, TrainerRoad, Epson Runsense. Serwis jest darmowy przy synchronizacji „manualnej”, a dwa dolary na rok zapłacimy za pełną synchronizację automatyczną. Wtedy wszystko synchronizuje się samo, bez naszej ingerencji i pamiętania o tym. Polecam, to idealne rozwiązanie dla tych wszystkich, co przesiadają się z jednej platformy na drugą i chcieliby mieć zapis całej swojej życiowej aktywności. I jeszcze jedna bardzo mądra i jakże ważna funkcjonalność. Otóż dane synchronizowane przez Tapiriik nie duplikują się, algorytm programu nie tworzy drugich aktywności treningowych, jeśli w synchronizowanym serwisie już znajduje się podobna.

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_12

Ale nie o tym. Nie o tym. To było w gratisie 🙂 Ja tu namawiam na Strave.
I nie będę opisywał jej funkcjonalności. Bo jest przeogromna, a w pełnym wymiarze PRO dość droga, i nawet jej nie znam do końca. Ja bawię się tą platformą, i zachęcam do sprawdzenia jej funkcji. A tak na szybko, dla tych co nie znają zupełnie, a interesuje ich co oferuje Strava – kilka zapożyczonych słów opisu od speców, czyli z rowerowego serwisu MagazynBike.pl
Strava poza bardzo dobrą analizą danych treningowych jest również portalem społecznościowym. Użytkownicy ścigają się o zwycięstwa, tzw. KOM-y, obserwują treningi innych zawodników i udostępniają swoje. Poza wersją podstawową jest możliwość wykupienia wersji Premium, mającej funkcje, które wraz z pomiarem mocy stworzą solidne narzędzie treningowe, takie jak wskaźnik kondycji i zmęczenia (Fitness & fatigue), dokładniejsze niż po prostu ocena samopoczucia. Za każdym razem istotne jest, aby trenujący wcześniej prawidłowo wprowadził do ustawień kompletne i prawdziwe dane, m.in. wagę, dane z badań wydolnościowych, próg HR, oraz pozostałe zakresy. Dopiero wówczas analiza pozwala na odpowiednie wnioski, czyli możemy oszacować, jak ciężki był dany trening, ile minut/sekund przebywaliśmy w danych strefach mocy oraz HR, jakie uzyskaliśmy średnie i maksymalne waty z treningu. Jednym słowem ocenić, czy trening przynosi efekty. Poza kwestiami praktycznymi uzyskujemy też dostęp do wielu ciekawych informacji, np. zapisów innych zawodników, np. wygranej Michała Kwiatkowskiego na mistrzostwach świata, czy też górskich etapów TdF. Zawodnicy regularnie umieszczają takie pliki na Stravie.”

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_2010-0802-8833-A

endo

Ja dodam, że podobnie jest ze znanymi biegaczami, też odnajdziecie ich dane treningowe w tym serwisie. Strava synchronizuje się automatycznie z Garmin Connect. Jaki jest GC każdy wie.  Esteta i fan szybkich serwisów dostaje palpitacji po wejściu na GC. Jeszcze aplikacja na telefon ostatnio przybrała cywilizowany layout, ale na PC zaglądam bo muszę (czy chcę) aby zobaczyć dane jakich nie odczyta mi inna platforma – czas kontaktu, pochylenia, itp. itd. czyli wynalazki made by Garmin. Cała reszta w pięknej oprawie kłania się na Stravie :).

Ok, więc co Strava oferuje takiego fajnego?

Strava została stworzona głównie do rywalizacji na segmentach. Możesz używać Endomondo, a Strava pokaże Ci wszystkie pokrywające się odcinki Twojej trasy. Jeśli od kilku lat biegasz od czasu do czasu pod tą sama górkę, zaznacz ten odcinek na mapie i zapisz jako segment. Strava znajdzie wszystkie Twoje aktywności na tym odcinku (i innych biegaczy, jeśli zrobisz z tego segment publiczny, a nie prywatny). Dziś przeanalizujesz i porównasz, że te 300m pod górkę trzy lata temu 7 czerwca przebiegłeś w 53s, w 59s 9 września, a 17 maja w ubiegłym roku to niestety było 1:12.

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_7 STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_11

Każdy z segmentów jest dokładnie przedstawiony opisem i grafiką: długość, nachylenie, tabela z najlepszymi czasami uzupełniona o średnią prędkość. Również takie dane jak waty, czy w biegowym profilu GAP, czyli skorygowane tempo o różnice w wysiłku pomiędzy biegiem po płaskim a pod górkę. Do tego ładnie animowane porównania „równoległe” biegu po wybranych odcinkach, tabelki, wykresy zestawienia. Wszystko w bardzo ładnej estetyce. Krótko mówiąc, nie ważne z jakim biegasz zegarkiem czy jakiej używasz aplikacji. Wszystkie dane możesz zsynchronizować i porównać w bardzo funkcjonalnym, szybkim, a do tego ładnym i estetycznym serwisie Strava. A poniżej trochę screenów z programu – ze smartfona i PC.

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_1

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_2

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_3

Na obrazkach powyżej znajduje się wyznaczony segment – aplikacja odnalazła wszystkie inne „aktywności” na tym odcinku podbiegu, i wskazała najlepsze czasy w porównaniu do moich i innych biegaczy – w tym roku, a nawet „all time”.
I jaka piękna motywacja – nigdy bym nie przypuszczał, że na tym podbiegu tak dobrze wypadłem wśród biegającej tam społeczności  🙂

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_4

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_14 STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_6 STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_5

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_9

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_8

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_7

 

Oczywiście istnieje opcja edycji wpisów, zmiany nazwy, aktywności itp

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_13

STRAVA_ENDOMONDO_BIEGAMWMIESCIE_2010-0802-8857-A

endo

[cresta-social-share]
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności. Każda społeczność ma swoje ulubione, wiodące platformy. Biegacze preferują jedne, lekkoatleci czy ogólnie „sportowcy” inne, a kolarze jeszcze inne. Ten [...]

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

2 odpowiedzi na “Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza”

  1. mzl123 pisze:

    A ja dodam od siebie, że użytkownicy Chrome koniecznie powinni dodatkowo zainstalować rozszerzenie Stravistix. Rozszerzy ono serwis Stravy o multum dodatkowych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najczęściej czytane

Tagi