Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

id-stopy
Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Przyjmuję, że skoro biegacie świadomie, to „tupot bosych stóp”  każdy jużcpotrafi zidentyfikować prawidłowo. Pronacja, supinacja czy neutralna? Dobrze jest wiedzieć jak „pracuje” nasza stopa, i kupić buty przeznaczone dla tego typu. Choć tak naprawdę, to dopiero początek długiej drogi z doborem butów.
Bo przykładowo – mam neutralną stopę, ale to nie oznacza, że pierwszy kupiony neutralny but będzie odpowiedni. Jeden będzie jest zbyt twardy, drugi miękki o przesadnie dużej amortyzacji, inny za wąski lub zbyt szeroki. Istotne jest też oczywiście to, jak i gdzie biegamy, jaką mamy technikę biegu.  Biegamy z pięty?, ze śródstopia?, szybko, wolno, po asfalcie? A może potrzebujemy butów do biegania w terenie.

Dlatego zanim wydacie pierwszych kilka stówek na buty, poznajcie przynajmniej podstawowe „parametry” waszych stóp. Możecie zacząć (i skończyć) na podstawowej metodzie badawczej  zwanej „metodą mokrej stopy”, ale jeśli nadarzy się okazja, warto o bardziej profesjonalne środki. Bo zdecydowanie lepsze wyniki daje nam badanie dynamiczne, podczas ruchu. Ja korzystając z „zaplecza technicznego” jednego z dużych sklepów biegowych, w ramach standardowej usługi doboru butów, zrobiłem sobie badanie metodą dość skuteczną, w postaci nagrania filmu podczas biegu na bieżni, i jego późniejszej analizy. Prawidłowe wnioski z takiego nagrania, to wystarczający „materiał dowodowy”, który pozwoli nam w sklepie stanąć przed regałem, z odpowiednim typem obuwia.

FOOT_ID_SCAN_021

Ale inwestycji w wiedzę o stopie nigdy dość. Stopa, jakby nie było, to podstawa. Nasza podstawa. Toteż nie odpuściłem okazji jaką dała firma Asics, wykonując bezpłatnie pomiary 3D nazwane Food ID. Pomiary były dostępne w czterech dużych miastach Polski, ale teraz spece Asics wyjechali w teren, odwiedzając nawet takie wioski jak Kielce. Byle był tam salon GO Sport, bo akcja odbywa się w salonach tej sieci.

System Foot ID daje bardzo precyzyjny obraz obu stóp, co do milimetra. Jednak jest to bardzo precyzyjny pomiar stopy, ale tylko pomiar statyczny.
Badania dokonuje się za pomocą specjalnego urządzenia z systemem skanerów, do którego należy włożyć bosą stopę. Dane są porównywane z bazą trójwymiarowych analiz stóp Asics, zawierającą ponad 5000 danych pomiarowych z całej Europy. No to do kolejki.

FOOT_ID_SCAN_009

FOOT_ID_SCAN_010

Fachowiec od pomiarów – Michał Kubik , przedstawiciel firmy Asic załatwił temat szybko i bezboleśnie. Umieścił mi na lewej i prawej stopie trzy czarne naklejki, zwane kropkami a fachowo „markerami”. Pierwszy i drugi – stawy małego i dużego palca, a trzeci na kości łódkowatej, na grzbiecie stopy. Lub coś w tym stylu… zagubiłem się trochę w fachowych określeniach.
Wkładam stopę do „czarnej dziury”  na górze skrzynki z napisem Foot ID. Mam podejrzenia, że to właśnie to jest ten system skanerów. W sklepie było głośno, nie wiem więc czy zahuczało, zazgrzytało, ale tak postałem chwilę, i usłyszałem jakże miły zwrot „..no to na drugą nóżkę…” . Takie badania, to rozumiem.

FOOT_ID_SCAN_011

FOOT_ID_SCAN_012

FOOT_ID_SCAN_013

Po chwili na ekranie monitora pojawił się przestrzenny obraz mojej stopy. Trochę podyskutowaliśmy na temat jej budowy, wymiarów, odchyłek od normy. Na zakończenie otrzymałem wydruk pomiarów, i receptę z zapisanymi „Nimbusami 17”. Niestety nie była refundowana przez NFZ. Nie refundował jej też ani Go Sport ani Asics. Szkoda. Liczę jednak, że jak stanę się już patologicznie uzależniony od badań stóp, to ktoś mi te recepty wreszcie zrefunduje.

FOOT_ID_SCAN_014

FOOT_ID_SCAN_015

FOOT_ID_SCAN_016

Michał Kubik – przedstawiciel firmy Asic

  FOOT_ID_SCAN_017

FOOT_ID_SCAN_018

gotowe – buty „przepisane” 🙂

Poszedłem dalej w tym kierunku, bo minimalizm to pojecie mi obce. Jak już badać – to na maksa. I tym razem jak najbardziej dynamicznie.
Korzystając z nadarzającej się okazji – a dokładniej mówiąc, to zapisałem się – i po trzech tygodniach oczekiwania, udałem się na wykonanie dość zaawansowanej i szczegółowej analizy biomechanicznej stóp nazwanej System Footscan.

FOOT_ID_SCAN_020

Footskan według uzyskanych informacji, jest jednym z najdokładniejszych urządzeń, pozwalających na szczegółową analizę biomechaniczną stopy, w czasie dynamicznych obciążeń podczas chodu i biegu. Boso i w wybranym obuwiu. Badanie odbywa się na specjalnych matach, tworzących platformę wyposażoną w ponad 8000 czujników, analizującej w czasie rzeczywistym rozkład obciążeń stopy z częstotliwością 200Hz (200 pomiarów na sekundę). Wynikiem jest szczegółowa „mapa” stopy, z rozkładem nacisków, czasem ich trwania i zmianami obciążeń w czasie poszczególnych faz chodu lub biegu. Na tej podstawie ortopeda może zaplanować leczenie wykrytych nieprawidłowości, pomóc dobrać obuwie, zlecić odpowiednie wkładki ortopedyczne, itd. Oczywiście wynik badań szczególnie mnie nie zaskoczył, potwierdził wszystko to co wiedziałem wcześniej z analizy filmu.

Ale poszerzył moją wiedzę o tym jak stawiam stopę, z jakim naciskiem, ba nawet dowiedziałem się że lepiej biegam… niż chodzę. Moja wiedza o mojej stopie stała się nieomal kompletna. Zdradzę wam niezwykle osobisty zapis wyniku. Sami zobaczcie, ile ciekawych informacji można uzyskać z takiego badania :

„…W czasie chodu na boso lądowanie na pięcie symetryczne, stopa prawa przetaczana w schemacie zbliżonym do neutralnej, stopa lewa dość wyraźnie supinuje,
dość wyraźnie ograniczony udział przyśrodkowej kolumny stopy w przenoszeniu obciążeń przy przetoczeniu stopy. Obciążenie pięt w czasie lądowania symetryczne.

W czasie biegu na boso lądowanie obustronnie na piętach, stopa prawa w nieco większej rotacji zewnętrznej, przetoczenie stopy w schemacie zbliżonym do stopy neutralnej, w stopie lewej większa tendencja do supinacji w środkowej fazie podparcia, w momencie lądowania na piętach i w momencie odbicia praca obu stóp dość symetryczna. Predyspozycja do przeciążeń centralnych promieni obu stóp, nieznacznie bardziej po stronie lewej.

W czasie biegu w butach Nike Pegasus lądowanie na piętach, przetaczanie stóp początkowo w schemacie stopy neutralnej, w momencie oderwania pięty stopa prawa pracuje nadal jako neutralna, stopa lewa zaczyna pracować w schemacie stopy pronującej, jest to związane z wyraźnie większym naciskiem I promienia stopy na podłoże, nacisk pozostałych promieni dość harmonijny, porównywalny z noga prawą, odbicie z palucha.

W czasie biegu w butach Adidas obustronne lądowanie na piętach, z dość wyraźnym przeciążeniem pięty lewej, asymetria rotacji pięt z tendencją do supinacji w tej fazie, zwłaszcza lewej stopy, po oderwaniu pięt od podłoża przetoczenie obu stóp już prawidłowe, w schemacie stopy neutralnej. Konstrukcyjnie but Adidas jest wyraźnie sztywniejszy niż Nike, przy wyraźnym lądowaniu na pięcie może predysponować do większych przeciążeń zarówno samej strefy lądowania jak i wyżej leżących stawów, poprzez większe przenoszenie obciążeń na staw kolanowy i biodrowy…”

FOOT_ID_SCAN_008

FOOT_ID_SCAN_007

 

FOOT_ID_SCAN_004

 

FOOT_ID_SCAN_006

Do tego dostałem kilka PDFów, precyzyjny opis, i kilka kolorowych filmów, z których sam i tak nic nie wywnioskuję – ale mam. Oglądam sobie te żółto, zielono, czerwone plamy rozlewające się i przenikające jak kolorowa ciecz. Najczęściej na dobranoc, kiedy nie mogę zasnąć. Wtedy jeszcze dłużej nie mogę zasnąć, bo przypomina mi się rachunek :).

Moja wiedza o mojej stopie jest już chyba kompletna.
Na koniec słownik pojęć:
PRONACJA – jest to naturalny ruch stopy od zewnątrz do wewnątrz w trakcie jej kontaktu z podłożem, pronacja jest naturalną amortyzacją stopy i sama w sobie nie jest czymś szkodliwym. Problem pojawia się w momencie, kiedy pronacja lub jej tempo jest zbyt duże.
NADMIERNA PRONACJA – nadmierne wyginanie stóp do środka w trakcie biegu, najczęściej związane z płaskostopiem (choć nie jest to regułą). Kiedy w trakcie biegu stopy nadmiernie pronują – zwiększa się prawdopodobieństwo urazów stawu skokowego.
SUPINACJA – nadmierne wygięcie stopy na zewnątrz w trakcie przetaczania jej po podłożu. Jest równie niebezpieczna jak nadmierna pronacja, ponieważ zaburzona zostaje naturalna amortyzacja stopy. Stopa gorzej absorbuje wstrząsy, dlatego zalecane jest zastosowanie butów z dużą amortyzacją.

Dbajcie o nogi, dbajcie o stopy, róbcie badania. Nawet te drogie, i tak są tańsze o późniejszych ewentualnych wizyt u ortopedy. Lepiej więc wcześniej mieć to na uwadze.

[cresta-social-share]
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie. Przyjmuję, że skoro biegacie świadomie, to „tupot bosych stóp”  każdy jużcpotrafi zidentyfikować prawidłowo. Pronacja, supinacja czy neutralna? Dobrze […]

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Najczęściej czytane

Tagi