Gdzie pobiec? Kilka propozycji imprez biegowych luty-maj

29 stycznia 2016

ARC-2014_0823_0066
Zimowe treningi, bieganie po śniegu i w mroźną pogodę, regularne zajęcia w klubie fitness. Z pewnością wielu z Was ma określony cel. Punkt kulminacyjny w którym będziecie chcieli zweryfikować swoje przygotowania.

Dla debiutanta wyzwaniem będzie start w biegu na pięć czy dziesięć kilometrów, starzy wyjadacze mają rozbudowane programy treningowe, często chcą sprawdzić się w wyzwaniach nieosiągalnych dla debiutantów. Ultra, triathlon, wieloetapówki. Krótko mówiąc, gdzieś tam w głowie jarzy się myśl o udziale w zawodach, o sprawdzeniu się w gronie większej biegowej społeczności.  Co warto rozważyć w pierwszych miesiącach roku? Start w których biegach wybrać? Podpowiem i podam kilka terminów do wpisania w kalendarz.
Ale proszę, traktujcie to jako „mikro propozycję”. To wybór kilku imprez które znam, z olbrzymiej oferty biegów jakie co weekend znajdziecie w prawie każdym zakątku kraju, czy świata nawet . Jak śpiewał artysta „…Może inne są fajniejsze, na pewno są…”

Jak już wspomniałem, moda na bieganie jest już tak wszechobecna, że nie musimy się martwic gdzie pobiec, wystartować aby sprawdzić się, skonfrontować z innymi. Czasy takie, że musimy podejmować decyzje co wybrać, gdzie będzie lepiej, ciekawiej czy taniej. Dlaczego wiec te?
Bo albo tam startowałem w latach poprzednich i znam, albo byłem i robiłem zdjęcia, wiec też znam, albo planuję tam pobiec w tym roku, lub po prostu chciałbym… 🙂 więc podpowiadam, choć wiem, że osobiście nie dam rady.
Kryterium wyboru?. Ład, porządek i dobra organizacja. Ja wiele od organizatora nie oczekuje, ale wymagam aby był: bezpieczny parking, biuro zawodów bez kolejek, toalety, dobrze zorganizowany start, choć raz na 5 km wody pod dostatkiem, oraz wydzielona bezpieczna strefa mety – bez błąkających się dzieci, psów, zakochanych kobiet i kochających matek. Oni wszyscy są bardzo mile widziani, ale poza strefą mety. No i kryterium nadrzędne, to lokalny patriotyzm i lokalizacja, a tych kilka dalszych, to te, które są ewentualnie w zasięgu rozsądnego dojazdu.

Oto wiec kilka imprez, od lutego do maja. Kilka, bo kto biega rozsądnie, nie planuje startu co tydzień, zwłaszcza na początku sezonu.

OKAZJONALNE

Za kilkanaście dni, w wielu miejscach odbędą się biegi walentynkowe. Cokolwiek to znaczy – o ile łapiemy się w kryteria list startowych – czemu nie. Do tego na początku marca – tradycyjnie dużo imprez z „kobietami” i „dniem kobiet” w tytule. W wielu wypadkach to imprezy happeningowe – wiec nastawione raczej na dobrą wspólną zabawę, niż na rywalizacje sportowa i ustanawianie dobrych czasów. Koniec lutego to odbywające się w wielu miejscowościach biegi pod wspólną nazwą Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedne komercyjne, z opłatami startowymi, inne bezpłatne organizowane z mniejszym lub większym rozmachem i talentem organizacyjnym. Kto ma zaufanie do swych lokalnych organizatorów – warto tam stanąć na starcie. Ja nie mam.

2016.03.06 Suchedniów  Druga edycja biegu, który dedykowany jest tylko płci pięknej. Odbędzie się on pod hasłem „Nie cyckamy się z rakiem”, a organizatorzy mają nadzieję, że bieg poza świetną zabawą będzie też zwracać uwagę na profilaktykę nowotworową wśród kobiet, w szczególności na profilaktykę raka piersi. Bieg ma charakter happeningu. Dla uczestniczek biegu – organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek, m.in. bezpłatne badania mammografem, porady lekarskie i oczywiście skromny poczęstunek na mecie.

2016.03.12 Warszawa, Bieg Na Szczyt Rondo1  [www]  Wpisuje w okazjonalnych – bo to nieco dziwny bieg, a wszystko chyba wyjaśnia jego nazwa. Generalnie specyficzna  impreza, warto spróbować swych sił. Do pokonania 836 schodów w drodze na 37 piętro biurowca.

2016.05.08 Poznań, Wing for Life World Run  [www]  Nawet nie opisuje, kto nie wie – niech czyta na stronie imprezy. Kto wie, niech sie zapisuje, fantastyczna zabawa, kazdy powinien pobiec choć raz.

2016.05.22 Jastrzębie-Zdrój, II Jastrzębski Bieg Kobiet  [www]  Bieg wyłącznie dla kobiet. Pięciokilometrowa trasa centralnymi ulicami miasta, i 60 minutowy limit czasu pozwoli na doskonałą zabawę i wejście w posiadanie pięknego medalu. Gdybym był kobietą – pobiegłbym tam.

bieg-01

10 KM

2016.03.06 Radom,  IX Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia [www]
2016.05.28 Łódź, 14. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run  [www]

Jedna z fajniejszych miejskich „dyszek” w kraju. Obie z tradycjami. Dobra organizacja – biuro, pakiety, parkingi, medale – wszystko wzorowe. Plus świetna atmosfera. Dotyczy i Radomia i Łodzi. Bywam, biegam i zawsze wracam zadowolony.

bieg-05

21 KM HALF

2016.03.20 Kraków,  13. Półmaraton Marzanny  [www]
2016.03.20 Żywiec,  XVII Półmaraton Żywiecki dookoła Jeziora Żywieckiego  [www]
2016.04.03 Warszawa, 11 PZU Półmaraton Warszawski  [www]
2016.05.08 Kielce, 2. sieBiega Półmaraton Kielecki  [www]

Kraków – bo impreza rozwija się z roku na rok, ale bez mega ścisku i wielotysięcznych tłumów. No i z Kopcem Kościuszki w tle. Czasem zimno i śnieżno. Żywiec? Zmiana terminu z tradycyjnej ostatniej niedzieli marca, ze względu na Święta Wielkanocne.  Nie wiem tylko, czy organizator wie co mówi, a pozwolę sobie zacytować dyrektora Półmaratonu Żywieckiego (Pan Mirosław Dziergas): ”…Jeśli chodzi o poziom sportowy i organizacyjny to weszliśmy na najwyższy poziom. Zawodniczki i zawodnicy startujący u nas to naprawdę ekstraklasa biegaczy…” Od siebie dodam, że wszystko co było do „zgarnięcia” wzięły ekipy z Kenii i Ukrainy. Z zawodnikami na najwyższym światowym poziomie, oczywiście :). Zgadzam się natomiast z fragmentem „..Panuje u nas niepowtarzalna, serdeczna atmosfera, która dodatkowo okraszona jest pięknymi widokami, jakie uczestnicy otrzymują gratis w pakiecie startowym…”  i tego atutu promocyjnego raczej bym się trzymał. No i Warszawa dla tych co lubią tłumy (prawie 13tys. uczestników w roku 2015) albo jeszcze nie są gotowi na Dębno. Kielce? No a jak inaczej. Organizacyjnie bez zarzutu, od pakietów po linie mety. Trasa przez zabytkowe centrum i stare uliczki miasta, po długie kilkukilometrowe szybkie proste odcinki. Po prostu must have.

siebiega-polmaraton-kielecki

21km

bieg-06

bieg-04

42 KM MARATON

2016.04.03 Dębno, 43 Maraton Dębno  [www]
2016.04.17 Łódź, DOZ Maraton Łódź z PZU   [www]
2016.04.24 Warszawa 4. ORLEN Warsaw Marathon  [www]

Dębno – na plus tradycja, minusem rundy. Do Łodzi niedaleko, a OWM – podobno tak wypada.

bieg-2-ful-1

Dla tych, co wola raz w roku ale tak aby to zapamiętać na długo, polecam wyjazdowe bieganie w europejskich stolicach. Raz jest to zaledwie kilka tysięcy biegaczy na starcie (Wiedeń) w innych lokalizacjach padają rekordy frekwencji (Paryż).

2016.03.13 Barcelona Marathon  [www]
2016.04.03 Paris Marathon  [www]
2016.04.10 Maratona di Roma  [www]
2016.04.10 Rotterdam Marathon  [www]
2016.04.10 Vienna City Marathon  [www]
2016.04.24 Rock’n Roll Madrit Marathon  [www]
2016.05.08 Prague International Marathon  [www]

bieg-02

bieg-03

foto: sportfoto.com.pl | krzysztofjot.com | 360runningbarcelona.com
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.