Garmin Forerunner 935. Nowy, multisportowy, wszystkomający

30 marca 2017

Nie lubię pisać tematów nieco wirtualnych, ale czasem nie ma wyjścia. Chciałbym zwrócić uwagę, że coś jest, że coś się wydarzyło. Nie popełniłem wstępnego opisu nowej serii zegarków Fenix 5 licząc, że napiszę już konkretny test. Ale to jeszcze potrwa, test dobrze jest pisać kiedy ma się wyrobione zdanie na temat testowanego przedmiotu, a tego wciąż jeszcze nie mam.

xt9

Przemilczeć pojawienie się nowego modelu topowej serii 9xx już nie potrafię. Pół świata wie, ma, opisuje, testuje – u nas cisza. Informacja prasowa z działu PR nie dotarła. Wiodące portale – bieganie.pl /polskabiega /goultra.pl czy gadżeciarski spidersweeb milczą w tej kwestii. Krótko mówiąc, nadal jesteśmy na liście z nagłówkiem „trzeci świat”. Posiłkując się informacjami „z sieci” mogę napisać, że jest już nowy, multisportowy zegarek

Garmin Forerunner 935

W opisie widzimy słowo „premium” i tak należy podchodzić do tego produktu. Najwyższej klasy urządzenie pomiarowe dla zaawansowanych sportowców i wyrafinowanych amatorów. W nazwie nie ma XT i tak już zostanie. To już nie jest zegarek do triathlonu. Foreunner 935 rozpoznaje kilkadziesiąt aktywności fizycznych, a jak nie rozpozna – możemy je skonfigurować ręcznie. Zegarek bardzo lekki, i generalnie można postrzegać go jak najlżejszą wersją modelu Fenix 5, zwłaszcza, że posiada bardzo podobne wyposażenie i oprogramowanie. Różnica w wadze wynika z różnic co do materiałów użytych do wykonania koperty zegarka.

W 935 mamy sztuczne tworzywa, nie chcę użyć słowa „plastik” bo raczej jest to solidny kompozyt, który z pewnością wiele przetrwa. Zegarek debiutuje w dwóch wersjach kolorystycznych. Podstawowej czarnej, kiedy otrzymamy produkt „solo”, oraz w rozbudowanej o dodatkowe akcesoria wersji TRI z żółtym paskiem i żółtymi akcentami na obudowie. Obudowa z tworzywa wygląda estetycznie, a metalowe przyciski powodują, że zegarek prezentuje się bardzo solidnie i dość elegancko. Każdy model Forerunner 935 ma wbudowany moduł WiFi, a pomiar tętna z nadgarstka w trybie 24/7 dokonywany jest ze zwiększoną częstotliwością 1-2 sekundy.

Forerunner 935 wykonany jest z kompozyty – polimer wzmacniany włóknem węglowym.
Koperta średnica 47 mm, grubość 13,9 mm, silikonowy pasek ma szerokość 22 mm.
Ekran średnicy 30.5 mm, o rozdzielczości 240×240 pikseli.
Waga 49 g

Efektownie i efektywnie działające „po okręgu” nowe menu, możliwość zablokowania przycisków, czytelny ekran

Według opinii pierwszych testerów, pomiar nadgarstkowy jest precyzyjny i zadowalający nawet do analizowania zaawansowanych aktywności treningowych bez konieczności posiadania pasa HRM. Ba, Garmin poszedł dalej,  wraz z nowym modelem zegarka, udostępniono też nowy Running Dynamic Pod

Klips RD Pod możemy umieścić w okolicach pasa. Dzięki niemu zwiększymy zakres odczytów w trakcie aktywności, o kilka dodatkowych pomiarów nie tylko z zakresu dynamiki biegu: kadencję, czas zetknięcia stopy z ziemią, długość kroków ale również kilka do pływania i jazdy na rowerze. Ich zadaniem jest zwiększenie dokładności analiz biomechanicznych. Garmin FR935 pozwala na rejestrację wszelkiej aktywności, od wspinaczek górskich, przez wędrówki, jazdę na nartach, rowerze, biegi, a na grze w golfa skończywszy.

Zegarek ma 47mm średnicy i 13 mm grubości i waży zaledwie 49g. Wyświetlacz średnicy 31mm, o rozdzielczości 240×240 jest bardzo czytelny, oferuje też znacznie rozszerzoną do poprzednich modeli skalę kolorów. Jak wspomniałem użytkownicy Forerunner 935 mogą rejestrować i zobaczyć wskazania dynamiki biegu, bez potrzeby stosowania paska piersiowego, za sprawą Running Dynamic Pod. Paski QuickFit mają umożliwić szybkiej wymiany.

Wewnątrz koperty komplet czujników: wysokościomierz (barometr), akcelerometr (do monitoringu ruchu na bieżni), termometr i kompas. Do tego jeszcze moduły GPS/GLONASS do śledzenia trasy. Sensory działają automatycznie, więc wybrane treningi cardio wykrywane są samoczynnie. Jest również analiza pułapów tlenowych VO2 Max (można je powiązać z Suffer Score od Strava). Oczywiście na pokładzie komplet modułów łączności – WiFi, Smart BT, Ant+ .

Forerunner 935

Wszystkie informacje przetransferujemy do platformy Garmin Connect (możliwość porównywania rezultatów z innymi użytkownikami, czy śledzenia ich wyników w czasie rzeczywistym w trybie LiveTrack). Zegarek współpracuje z platformą Connect IQ, gdzie znajdziemy dodatkowe aplikacje czy widgety. Oprócz monitorowania tętna w ciągu 24/7, Forerunner 935 zawiera nowe funkcje treningowe, umożliwiające użytkownikom precyzyjne ćwiczenia i regenerację. Nowe funkcje szkoleniowe, z technologią dostarczaną przez First Beat – ułatwiają Forerunnerowi 935 monitorowanie wydajności. Status treningu automatycznie analizuje poprzednie ćwiczenia i poziomy sprawności.

Obciążenie treningowe daje użytkownikom przegląd ich tygodniowej aktywności, i pomaga określić, czy trenują w odpowiedniej strefie i czy ich sesje są zbyt łatwe czy trudne. Forerunner 935 posiada również zaawansowaną funkcjonalność wspomagania treningu rowerowego i pływania. Podczas jazdy na rowerze (po połączeniu z pomiarem mocy Vector) śledzi dynamikę, strefy mocy, czas „siedzący i stojący”, przesunięcie punktu środkowego, itd. W wodzie Forerunner 935 będzie śledzić odległość, tempo, rekordy osobiste i wiele innych. Solidna bateria zapewni około dwóch tygodni pracy w trybie smartwatch’a. Z włączonym GPS-em i czujnikami pracy baterii skraca się do 24 godzin, i do 60 godzin w trybie oszczędnościowego zapisu UltraTrac, bez optycznego HR. W sklepach czerwcu, w cenie około 2500 zł.

info: www.220triathlon.com | tekst:Krzysztof Jot | zdjęcia: Garmin, 222triathlon, dcreinmaker
Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.