Garmin Forerunner 935. Nowy, multisportowy, wszystkomający

30 marca 2017

Nie lubię pisać tematów nieco wirtualnych, ale czasem nie ma wyjścia. Chciałbym zwrócić uwagę, że coś jest, że coś się wydarzyło. Nie popełniłem wstępnego opisu nowej serii zegarków Fenix 5 licząc, że napiszę już konkretny test. Ale to jeszcze potrwa, test dobrze jest pisać kiedy ma się wyrobione zdanie na temat testowanego przedmiotu, a tego wciąż jeszcze nie mam.

xt9

Przemilczeć pojawienie się nowego modelu topowej serii 9xx już nie potrafię. Pół świata wie, ma, opisuje, testuje – u nas cisza. Informacja prasowa z działu PR nie dotarła. Wiodące portale – bieganie.pl /polskabiega /goultra.pl czy gadżeciarski spidersweeb milczą w tej kwestii. Krótko mówiąc, nadal jesteśmy na liście z nagłówkiem „trzeci świat”. Posiłkując się informacjami „z sieci” mogę napisać, że jest już nowy, multisportowy zegarek

Garmin Forerunner 935

W opisie widzimy słowo „premium” i tak należy podchodzić do tego produktu. Najwyższej klasy urządzenie pomiarowe dla zaawansowanych sportowców i wyrafinowanych amatorów. W nazwie nie ma XT i tak już zostanie. To już nie jest zegarek do triathlonu. Foreunner 935 rozpoznaje kilkadziesiąt aktywności fizycznych, a jak nie rozpozna – możemy je skonfigurować ręcznie. Zegarek bardzo lekki, i generalnie można postrzegać go jak najlżejszą wersją modelu Fenix 5, zwłaszcza, że posiada bardzo podobne wyposażenie i oprogramowanie. Różnica w wadze wynika z różnic co do materiałów użytych do wykonania koperty zegarka.

W 935 mamy sztuczne tworzywa, nie chcę użyć słowa „plastik” bo raczej jest to solidny kompozyt, który z pewnością wiele przetrwa. Zegarek debiutuje w dwóch wersjach kolorystycznych. Podstawowej czarnej, kiedy otrzymamy produkt „solo”, oraz w rozbudowanej o dodatkowe akcesoria wersji TRI z żółtym paskiem i żółtymi akcentami na obudowie. Obudowa z tworzywa wygląda estetycznie, a metalowe przyciski powodują, że zegarek prezentuje się bardzo solidnie i dość elegancko. Każdy model Forerunner 935 ma wbudowany moduł WiFi, a pomiar tętna z nadgarstka w trybie 24/7 dokonywany jest ze zwiększoną częstotliwością 1-2 sekundy.

Forerunner 935 wykonany jest z kompozyty – polimer wzmacniany włóknem węglowym.
Koperta średnica 47 mm, grubość 13,9 mm, silikonowy pasek ma szerokość 22 mm.
Ekran średnicy 30.5 mm, o rozdzielczości 240×240 pikseli.
Waga 49 g

Efektownie i efektywnie działające „po okręgu” nowe menu, możliwość zablokowania przycisków, czytelny ekran

Według opinii pierwszych testerów, pomiar nadgarstkowy jest precyzyjny i zadowalający nawet do analizowania zaawansowanych aktywności treningowych bez konieczności posiadania pasa HRM. Ba, Garmin poszedł dalej,  wraz z nowym modelem zegarka, udostępniono też nowy Running Dynamic Pod

Klips RD Pod możemy umieścić w okolicach pasa. Dzięki niemu zwiększymy zakres odczytów w trakcie aktywności, o kilka dodatkowych pomiarów nie tylko z zakresu dynamiki biegu: kadencję, czas zetknięcia stopy z ziemią, długość kroków ale również kilka do pływania i jazdy na rowerze. Ich zadaniem jest zwiększenie dokładności analiz biomechanicznych. Garmin FR935 pozwala na rejestrację wszelkiej aktywności, od wspinaczek górskich, przez wędrówki, jazdę na nartach, rowerze, biegi, a na grze w golfa skończywszy.

Zegarek ma 47mm średnicy i 13 mm grubości i waży zaledwie 49g. Wyświetlacz średnicy 31mm, o rozdzielczości 240×240 jest bardzo czytelny, oferuje też znacznie rozszerzoną do poprzednich modeli skalę kolorów. Jak wspomniałem użytkownicy Forerunner 935 mogą rejestrować i zobaczyć wskazania dynamiki biegu, bez potrzeby stosowania paska piersiowego, za sprawą Running Dynamic Pod. Paski QuickFit mają umożliwić szybkiej wymiany.

Wewnątrz koperty komplet czujników: wysokościomierz (barometr), akcelerometr (do monitoringu ruchu na bieżni), termometr i kompas. Do tego jeszcze moduły GPS/GLONASS do śledzenia trasy. Sensory działają automatycznie, więc wybrane treningi cardio wykrywane są samoczynnie. Jest również analiza pułapów tlenowych VO2 Max (można je powiązać z Suffer Score od Strava). Oczywiście na pokładzie komplet modułów łączności – WiFi, Smart BT, Ant+ .

Forerunner 935

Wszystkie informacje przetransferujemy do platformy Garmin Connect (możliwość porównywania rezultatów z innymi użytkownikami, czy śledzenia ich wyników w czasie rzeczywistym w trybie LiveTrack). Zegarek współpracuje z platformą Connect IQ, gdzie znajdziemy dodatkowe aplikacje czy widgety. Oprócz monitorowania tętna w ciągu 24/7, Forerunner 935 zawiera nowe funkcje treningowe, umożliwiające użytkownikom precyzyjne ćwiczenia i regenerację. Nowe funkcje szkoleniowe, z technologią dostarczaną przez First Beat – ułatwiają Forerunnerowi 935 monitorowanie wydajności. Status treningu automatycznie analizuje poprzednie ćwiczenia i poziomy sprawności.

Obciążenie treningowe daje użytkownikom przegląd ich tygodniowej aktywności, i pomaga określić, czy trenują w odpowiedniej strefie i czy ich sesje są zbyt łatwe czy trudne. Forerunner 935 posiada również zaawansowaną funkcjonalność wspomagania treningu rowerowego i pływania. Podczas jazdy na rowerze (po połączeniu z pomiarem mocy Vector) śledzi dynamikę, strefy mocy, czas „siedzący i stojący”, przesunięcie punktu środkowego, itd. W wodzie Forerunner 935 będzie śledzić odległość, tempo, rekordy osobiste i wiele innych. Solidna bateria zapewni około dwóch tygodni pracy w trybie smartwatch’a. Z włączonym GPS-em i czujnikami pracy baterii skraca się do 24 godzin, i do 60 godzin w trybie oszczędnościowego zapisu UltraTrac, bez optycznego HR. W sklepach czerwcu, w cenie około 2500 zł.

info: www.220triathlon.com | tekst:Krzysztof Jot | zdjęcia: Garmin, 222triathlon, dcreinmaker
Warto przeczytać

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

FootBalance. Skandynawski komfort dla stóp w obuwiu sportowym

23 kwietnia 2016

Od czasu do czasu na biegowych forach powraca temat cienkiego kawałka pianki EVA oddzielającego naszą stopę od materiału podeszwy buta. Dobre (czytaj dobrze dobrane) buty do biegania – jeśli biegasz systematycznie, to zakup, który nie jest już postrzegany jak ekstrawagancja, lecz standard.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.