Garmin Forerunner 735XT. Nowa propozycja dla triatlonistów

12 maja 2016

garmin_forerunner_735xt_01a
Biorąc pod uwagę dotychczasowy cykl produkcyjny, premiera nowego topowego zegarka dla triatlonistów z serii 9xx nastąpi jesienią tego roku.

Po kilku ciekawych premierach zegarków sportowych jak modele FR230/235 i FR630 oraz interesującego połączenia elegancji i monitorowania aktywności w modelu Vivomove wczoraj Garmin ogłosił premierę zegarka multisportowego, będącego zarazem zwiastunem nowej linii produktów oznaczonej cyfrą 7.

garmin_forerunner_735xt_12

Garmin Forerunner 735XT

Trzymając się wcześniejszej numerologii produktów Garmin,  mamy zegarek będący ewolucją modelu FR630, lub wyższą, bardziej zaawansowaną wersją modelu FR235. A może to 920XT w wersji odchudzonej o barometr i wysokościomierz, a z funkcjami znanymi już z FR630?  Krótko mówiąc, nowy Garmin Forerunner 735XT to wielofunkcyjny zegarek z GPS i wbudowanym czujnikiem optycznym do pomiaru tętna.

Zegarek współpracuje z aplikacjami programu Garmin Connect i Strava, oraz ma podstawowe funkcje Smart Watcha. Można więc zobaczyć połączenia przychodzące, SMS-y, e-maile, kalendarze, alerty z aplikacji social media i inne powiadomienia, po sparowaniu kompatybilnego telefonu. FR735XT sam rozpoznaje profile aktywności jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, turystyka, narty, trening siłowy czy cardio.

garmin_forerunner_735xt_11

garmin_forerunner_735xt_14

garmin_forerunner_735xt_13

„Forerunner 735XT  to zaawansowany SmartWatch z GPS dla sportowców. Oferuje kompleksowe dane dla wszystkich rodzajów działalności, automatycznie przesyła je do serwisu Garmin Connect, oraz pozwala dostosować i rozszerzyć swoją funkcjonalność dzięki aplikacją  serwisu Connect IQ”

Zegarek jako pierwszy model Garmin jest kompatybilny z aplikacją Strava, gdzie „na żywo” można śledzić aktywności swoje i wybranej grupy znajomych, oraz porównywać intensywność treningu obliczaną według specjalnego algorytmu Strava Suffer Score. Co to jest i jak działa ? Ot taki wskaźnik efektywności treningu, obliczany z naszych danych aktywności przesyłanych do centralnego serwera, i porównywany z danymi innych użytkowników systemu. Aplikacja Live Suffler Score jest już dostępna na Connect IQ i można ja też zainstalować na innych modelach zegarków – np. na 920XT (wymaga aktualizacji softu do wersji powyżej v.6.20).

garmin_forerunner_735xt_2

garmin_forerunner_735xt_4

garmin_forerunner_735xt_5

FR735XT jest najmniejszym i najlżejszym zegarkiem dedykowanym do triatlonu, z pełną opcją Multisport. Wspiera zaawansowane funkcjonalności osprzętu rowerowego jak mierniki mocy Vector, Varia, czy system elektronicznych przerzutek Shimano Di2. Warto zaznaczyć, że FR735 udostępnia użytkownikowi wszystkie dotychczas znane pomiary z innych modeli zegarków Garmin (funkcje biegowe, rowerowe, pływackie) jak i nowe pomiary wprowadzone w modelu FR630 ( Stress Score, test progu mleczanowego). To co odróżnia 735XT od 630 poza wbudowanym czujnikiem optycznym i kilkoma funkcjami softwarowymi (które pewnie pojawią się w kolejnych aktualizacjach) to obsługa pięcioma przyciskami. FR735XT nie ma dotykowego ekranu – i dobrze, ja wolę obsługę przyciskami.
W modelu można wprowadzać i programować treningi pływackie, natomiast nadal do pomiaru tętna pod wodą czy do wykonania testu progu mleczanowego oraz korzystania z zaawansowanych funkcji pomiaru dynamiki biegu niezbędny jest oddzielny pasek HRM-Run lub HRM-Swim.

Z drugiej strony – możliwość korzystania z pomiaru tętna z wbudowanego czujnika, lub z dedykowanego pasa HRM jest dobrym rozwiązaniem jeśli zegarek ma być urządzeniem monitorującym nasza aktywność 24/7. Niewygoda noszenia paska – wiadomo, ale wbudowany czujnik optyczny załatwi to w codziennej aktywności. Przy zaawansowanych sportowych treningach – zakładamy pas HRM – dla dokładniejszego, pewnego i stabilnego pomiaru. Proste i genialne zarazem.

Model 735XT nie posiada czujnika barometrycznego.

Zegarek ma bardzo wygodny silikonowy pasek o dużej możliwości dopasowania, niezbędnej ze względu na wbudowany czujnik HR.
– ekran (wyświetlacz aktywny) 31.1 mm (czyli wielkość identyczna jak w 630)
– średnica zegarka 44.5 mm
– grubość 11.9 mm
– waga 40.2 g
– wodoodporność 50 m
– bateria 14 godzin w trybie pełnej aktywności, do 11 dni w trybie zegarka

Zegarek startuje z wysokiego poziomu cenowego, strach pomyśleć ile będzie kosztowało nowe wcielenie modelu FR920XT.
Na Amazon dostępny od 14 maja – ceny za Forerunner 735XT:
– 450$ za podstawowy model z wbudowanym czujnikiem optycznym HR
– 499$ z pasem HRM-Run
– 599$ za pełny pakiet TRI z nowymi pasami tętna do pływania i triatlonu (HRM-Tri i Swim).

zdjęcia: http://cn.engadget.com http://es.engadget.com
forerunner735xt_1 — kopia

FR735XT

Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.