Czy nowy Fenix ma problem? Beta testerzy na start

15 września 2017

Nabywcy nowych zegarków sportowych – i to każdej wiodącej w tej grupie produktów marki, jak Polar, Suunto czy Garmin przyzwyczaili się już do faktu, że pełną funkcjonalność i poprawność działania, nawet topowe modele (a może głównie one) osiągają nawet po roku od handlowej premiery, a producent traktując nabywców zegarków za 2-3 tys. zł jak beta testerów, sukcesywnie z miesiąca na miesiąc usuwa softwarowe błędy, wprowadza poprawki i uzupełnienia w oprogramowaniu.

Często brakuje wielu, nawet podstawowych funkcji (producent: „zostaną wprowadzone za jakiś czas” ) lub zegarki generują wiele błędów w działaniu, czy wskazaniach istotnych parametrów. Nie wymieniam marek, ani modeli – posiadacze tych zegarków dokładnie znają te historie.  Nie o to chodzi, aby wskazać konkretny przypadek, bo jest to już tak nagminne, że spokojnie można, cytując mistrza,  powiedzieć „narodziła się nowa, świecka tradycja”. Fora internetowe huczą, userzy narzekają, a fakt jest taki, że generalnie nie ma innej alternatywy.

Oczywiście nie musimy(?) godzić się na tego typu praktyki, możemy nie kupować, a jak nieświadomie kupiliśmy – zwrócić produkt. Ale to nie zawsze jest rozwiązaniem problemu. Bywa, że to nie kaprys, że potrzebujemy takiego wyposażenia. I pytanie – co kupić innego, skoro to powszechna praktyka producentów? W pewnych segmentach rynku, nie ma innego wyboru.

Masz problemy z GPS w Fenixie? Planujesz zmianę na Suunto? To zapytaj wcześniej o samopoczucie właścicieli zegarków Suunto. Tak. Wszyscy zadowoleni, oczywiście… i każdy poda Ci przynajmniej kilka denerwujących wad i usterek, z którymi boryka się dany model. W „drugą stronę” wygląda to nieomal identycznie. Masz już dość Suunto, i rozważasz zakup Garmina? No… zapytaj posiadaczy, abyś nie był zaskoczony :).

O GPS nie wspominam :). Seria Fenix od początku miała i ma, z tym problem. Nie będę snuł teorii spiskowych gdzie i w czym tkwi przyczyna – w obudowie, w stalowym pierścieniu, w oprogramowaniu… faktem jest faktem – daleko w tej konkurencji do pozycji liderów. Nawet nieomal bliźniaczy FR935 rysuje ślad dokładniej i precyzyjniej. Przyzwyczaiłem się.

Ale denerwuje mnie fakt, że z zegarkiem za 3tys. zł stoję i marznę, czekając aż złapie fiksa. Stary FR920XT robił to w pięć sekund, Fenix 5 – dłużej, lub znacznie dłużej. Kiedy na pogodnym niebie aplikacja pokazuje kilka widocznych satelitów, kiedy 920 już dawno się aktywował, Fenix 5 zaczyna dopiero poszukiwania. Ale nie o tym mam ten tekst. Do tego można się przyzwyczaić, z czasem możliwe że aktualizacja oprogramowania poprawi tą funkcję.

W przypadku Fenixa 5 jedna z najważniejszych funkcji – łączność ANT to najczęściej dyskutowany temat. Od marca tego roku, na forum www.forums.garmin.com wątek „Problemy z łącznością ANT” w dziale zegarków Fenix5/5s ma do dziś ponad 31 tys. odsłon !!. Kilkaset postów. To najpopularniejszy wątek forum, jednak Garmin mimo licznych aktualizacji oprogramowania tych modeli, nigdy nawet w jednym zdaniu nie potwierdził masowości tego problemu. Rodzą się spekulacje – czy problem uda się rozwiązać softwarowo, czy jest to wada sprzętowa? Wtedy przyznanie się do błędu, wymagałoby od producenta masowej wymiany urządzenia.


Pojawiały się aktualizacje, dziennik zmian informował o licznych poprawkach, nowych funkcjach, a użytkownicy zadawali wciąż jedno pytanie o podobnej treści – „na cholerę mi latarka czy monitoring biegającego psa, jak nie mam stabilnego połączenia z pasem HRM?” (lub innym czujnikiem, w zależności przypadku). Problem o dziwo dotyczył tylko właścicieli Fenix 5 i 5S. Duży 5X nie generuje tych problemów, ale mniejszy Fenix 5 jest głównym bohaterem wątku. Najczęściej też, w wersji Sapphire (choć, jeśli już, to raczej chodzi o moduł Wi-Fi niż szkło, ale kto wie…).

Ja osobiście miałem trzy egzemplarze Fenix5, i każdy z nich miał identyczny problem z połączeniem ANT. Wielu użytkowników, nie ma świadomości tego problemu, bo korzysta tylko z mobilnej wersji aplikacji Garmin Connect. A tu programiści sprytnie „zamapowali” ubytki w zapisie danych, i tym sposobem nawet minutowa przerwa w łączności zostaje niewidoczna. Co innego w wersji desktopowej. Tu dopiero widać skalę problemu. Przerwy z zapisie rowerowych czujników prędkości, mocy, z pasów HR wciąż trapią posiadaczy flagowego Fenix 5. Ba, zegarek ten oficjalnie został wykreślony z tabeli urządzeń współpracujących z tak obecnie popularnym miernikiem mocy Stryd.

Oczywiście serwis Garmin jest niezwykle kompetentny i przyjazny dla klienta. Zawsze pomocni konsultanci, szybki i łatwy kontakt, częste aktualizacje. Dla niecierpliwych, jeśli bardzo tego chcesz, jeśli uważasz, że produkt nie spełnia Twoich oczekiwań, bezproblemowa wymiana zegarka, czy nawet zwrot pieniędzy. Ale nigdy oficjalnie, że jest problem z połączeniem ANT . W dziesiątkach zmian i poprawek nigdy, ani jeden raz nie pojawił się jakakolwiek informacja o poprawkach modułu ANT. Nie ma problemu.

I oto dziś, dwa dni po dość dużej aktualizacji z wersji 5.40 na 5.83 z bardzo długą listą informującą o wprowadzeniu wielu poprawek i kilka nowych funkcji, pojawia się kolejna wersja beta. Ot, niewielka zmiana. Czysta kosmetyka. Z 5.83 na 5.84. A change history?…

Changes made from version 5.83 to 5.84:
Improved the connection reliability of ANT sensors during activities.

Hej, Garmin, to jednak jest/były jakieś problemy z ANT?

tekst: biegamwmiescie.pl
foto: biegamwmiescie.pl | Krzysztofjot.com

se

Warto przeczytać

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

FootBalance. Skandynawski komfort dla stóp w obuwiu sportowym

23 kwietnia 2016

Od czasu do czasu na biegowych forach powraca temat cienkiego kawałka pianki EVA oddzielającego naszą stopę od materiału podeszwy buta. Dobre (czytaj dobrze dobrane) buty do biegania – jeśli biegasz systematycznie, to zakup, który nie jest już postrzegany jak ekstrawagancja, lecz standard.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

W co się ubrać do biegania – Jesienno zimowa szafa vol.2

26 grudnia 2015

Zapraszam do odświeżonego wpisu z grudnia 2014 r. To temat ciągle żywy i aktualny. Został uzupełniony o kilka nowych informacji, jednak „podstawa przekazu” nie uległa zmianie.

Pierwszy zimowy tydzień. Test – biegowa odzież sprawdzona…w biegu

28 grudnia 2014

Mając więcej wolnego czasu, bo świąteczny weekend trwa i trwa – sprawdziłem, tak na wszelki wypadek – czy te ubraniowe rady sprawdzają się, i wykorzystując mroźną aurę „zbadałem” słuszność kilku koncepcji co do ubioru.