Dynafit Feline ULTRA. Wygodny trailowy but na długi dystans

22 sierpnia 2016

ARC 2016_0814_0370_1

Kilka tegorocznych wyjazdów połączyłem z bieganiem w terenie, i szczerze powiem, spodobało się. Asfalt może i jest twardy, ale… wygodny, i monotonny. W terenie zaczyna się prawdziwa zabawa. Pod wpływem nowych doświadczeń zrodziła się myśl, aby napisać coś w temacie trailowego biegania. Test butów? Odzieży? Tylko, czy ja „mam papiery” aby zająć się tym zagadnieniem? Czy aby spece od off-roadowego biegania nie zadrwią z takiego testu? Spece najczęściej są już ukierunkowani, i trudno zmienić ich biegowo-sprzętowy światopogląd. Można im ewentualnie coś zasugerować, wskazać, przemycić w podtekście. Ale jest przecież wielu debiutantów, oni mają inne oczekiwania, inne kryteria doboru sprzętu.

No to wybiegamy w teren

Na początek wystarczy standardowy miejski ekwipunek. Jeśli planujemy dłuższy bieg (nieważne, czy dłuższy w kilometrażu, czy w czasie) – dobrze jest zabrać ze sobą coś do picia, może ze dwa żele, czy batony energetyczne i odpowiednie ubranie, w zależności od pory roku i terenu. Czyli przydałby się mały lekki plecak, aby to wszystko wygodnie zapakować i zabrać. Dobre skarpetki, koniecznie wiatrówka, bo pogoda lubi zaskakiwać, i w drogę.
Oczywiście „na prawdziwe górskie bieganie” to debiutujących amatorów namawiam do wybiegań w towarzystwie, z bardziej doświadczonym partnerem. Ja już po kilku wypadach w teren wiedziałem, że dobrym pomysłem byłoby posiadanie odpowiedniego obuwia. Nie, nie mówię, że to konieczność, spokojnie możemy solidnie sponiewierać buty do miejskiego biegania. Tylko… i szkoda tych butów, i naszych stóp.

W poszukiwaniu czegoś ciekawego, zaintrygowała mnie oferta Dynafit. Ta marka dotychczas była mi znana wyłącznie z odzieży i sprzętu zimowego. Chyba to czołowy, a może i największy producent wysokiej klasy sprzęt do ski-touringu. W Kielcach duży asortyment Dynafit znalazłem w sklepie Wsół Sport w Galerii Echo. Choć miałem swoje określone zapotrzebowanie, szczerze powiem – stojąc przed tą kolorowa ścianą butów – łatwego wyboru nie miałem.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0056

feline

Oczywiście, że oczy śmiały się do Dynafit Feline Vertical PRO. Bardzo lekkie, ciekawy design, doskonała agresywna podeszwa Vibram z karbonymi elementami, 4 mm drop. To buty dla zawodowca muskającego stopą ścieżki jak górska kozica, czy… śnieżny lampart. Krótki „techniczny” dystans z dobrą techniką biegu – to ich domena. Brak większej amortyzacji, mały drop do którego nie jestem przyzwyczajony, to powody które powstrzymały mnie przed zakupem tego terenowego, biegowego Buggy czy Mini. Idąc analogią samochodową, to może taki „butowy” Jeep Wrangler? Tu czekają na półce Feline SL lub Feline X7. No to wybrałem. Land Cruisera :).

Dynafit Feline ULTRA

Wprowadzony do oferty na wiosnę tego roku. W prostej linii następca uznanego modelu Pantera. Podobny, ale wnoszący dużo ulepszeń, zgodnie z głosami użytkowników. Jeśli waszym priorytetem jest tempo, w doborze obuwia liczy się waga i doskonała „czułość terenu” – wybierajcie Feline Vertical lub Feline SL, a na biegi, gdzie stabilna podeszwa zapewnia przyczepność w każdym terenie, oferując jednocześnie amortyzację i doskonałą wręcz ochronę stopy – Feline ULTRA można pokochać od pierwszego kilometra.

Model: Dynafit Feline ULTRA
Przeznaczenie: trail, biegi górskie, ultramaraton, stopa neutralna
Premiera: 2016 wiosna/lato
Waga rozmiar 46US / 11UK: 414g
Drop: 8 mm
Cena (premiera): 625 PLN

szerokość podeszwy:
śródstopie – 12,1 cm / pieta 9,3 cm ( Salomon Speedcros4 – śródstopie 10,1 cm, pieta 8.9 cm, waga 46 US 345g)

Technologie producenta:
Sensitive Fit – konstrukcja cholewki daje stabilizację pięty i śródstopia, zapewniając jednocześnie odrobinę „luzu” w palcach. Cholewka idealnie dopasowuje się do kształtu stopy
Adaptive Grid – zgodna z naturalnym ruchem stopy stabilna konstrukcja gwarantuje perfekcyjne dopasowanie oraz pełną swobodę ruchu i dobrą wentylację
Ultra Midsole – zapewnia stopom komfort i ochronę podczas wielogodzinnych biegów długodystansowych
Duo Motion EVA – śródpodeszwa, która dynamicznie dostosowuje się do nierówności terenu
Ballistic Bumper – redukuje skutki uderzeń w palce i przednią część stopy, jednocześnie poprawiając wytrzymałość buta
Quick Lacing System – szybki system sznurowania, zapewnia sprawne wiązanie i idealne trzymanie się buta na stopie
VIBRAM Mapping Compound – optymalna przyczepność w terenie mieszanym, najbardziej wytrzymałe podeszwy, samooczyszczające się kanały, strefy obrotu i powierzchnie antypoślizgowe

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1789

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0789

KRÓTKO

Na półce z ofertą Dynafit, wyglądają obok Feline Vertical czy SL na wielkie i potężne, niczym obuwie trekingowe. Ale postawione obok Cumulus 17 już nie robią takiego wrażenia. Ot takie staromodne, klasyczne solidne buty biegowe. Na końcu znajdziecie butów obok Nike i Adidas – nie ma dramatu, a wkładka – to chyba wygląda na najmniejszą. To jedne z wygodniejszych butów, w jakich biegałem. Zapewniają doskonałą stabilność i ochronę, a podczas biegu nie odczuwamy tak ich wagi. Mam wrażenie, że but jest znacznie lżejszy i bardziej zwinny niż wskazuje na to jego waga… i wygląd. Bo to nie jest lekki but trailowy. Waga i spora sztywność podeszwy to minusy tego modelu.

Ale te buty można pokochać, głównie za uniwersalność, przyzwoitą czułość i naprawdę dobrą trakcję w mieszanym terenie. Techniczne odcinki nie są dla niech karkołomnym wyzwaniem, o ile są suche. Z powodu dużej powierzchni kontaktu podeszwy z podłożem, mokre odcinki wypadają słabiej, ale nie ma dramatu, choć należy uważniej stawiac stopy zwłaszcza na mokrych kamieniach. Na mokrej trawie trakcja jest już bardzo dobra. No i większe błoto też nie jest ich domeną. Ale taka jest cena uniwersalności.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_08-21-17

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_08-21-171

Dzięki temu, że konstrukcja zapewnia dużo miejsca na palce, jest to but, w którym bez obaw można biec godzinami, dziesiątki kilometrów po górach, kamieniach i bezdrożach, nie martwiąc się o spustoszenie jakiego może dokonać kamienista droga na naszych stopach. Toczymy się po bezdrożach jak… Land Cruiser właśnie. I w przeciwieństwie do rasowych górskich trailówek, bezpiecznie dla stawów i… bieżnika butów, przebiegniemy też asfaltowe odcinki.

Sam popełniłem nieomal szkolny błąd. Emocje nowym zakupem, buty dobrze leżały na stopach gdy je przymierzałem i wybierałem w sklepie. Wróciłem do domu, spakowałem torbę, a rano na drugi dzień wyjazd. Dopiero wieczorem pierwszego dnia zdałem sobie sprawę, że od godziny 11 do 19 biegam non stop w nowiutkich, wczoraj kupionych butach.

PODESZWA

Co można powiedzieć – gruba jak materac. Ale to kompozycja trzech składników z napisem Vibram, co wyjaśnia zagadkę bardzo dobrej trakcji. Składa się z trzech odrębnych typów gumy, o różnej gęstości, połączonych w odpowiednich strefach. Firmowy Mapping Compound. Twarda niebieska, z wielokierunkowymi klockami bieżnika o nieregularnych kształtach pod piętą – zapewnia przyczepność na zbiegach. Tam też jest specjalny podział tak, aby nie pięta nie pracowała całą powierzchnią, aby protektor na pięcie odkształcał się tylko na obszarze kontaktu z podłożem. Na obu bokach przedniej części podeszwy wielkie wystające wielokierunkowe pazury bieżnika – to podstawa przyczepności na podbiegach – tak po kamieniach, jak i po trawie. Środkowa, trzecia część podeszwy zewnętrznej MegaGrip balansuje całość, zapewnia optymalną wygodę, ułatwia czy uprzyjemnia bieganie na mniej technicznych odcinkach, np. po asfalcie.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1858

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1878

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1876

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1881

Tak skonstruowana podeszwa, wykonana z gumy, która bardzo łatwo się oczyszcza, zapewnia maksymalną uniwersalność jest wielką zaletą tego modelu. Biegi ultra po różnego rodzaju nawierzchniach, to dla nich najlepszy wybór. Oczywiście, co uniwersalne to nie specjalistyczne. Nie wybierajcie ich do szybkich, technicznych górskich biegów – od tego są inne modele.

Podeszwę środkową tworzą dwie warstwy pianki EVA, nazwane przez producenta systemem DuoMotion. Jedna ma zapewnić ochronę przed uderzeniami i kamieniami, druga amortyzację i komfort, nie mniejszy jak w klasycznych butach biegowych na asfalt. Wewnętrzna, dość miękka pianka, dopasowuje się po pewnym czasie pod wpływem nacisku i temperatury do kształtu stopy. Dlatego jest tam tak wygodnie.

Całość jest dość gruba (drop 8mm), i dość sztywna, co obniża czułość, ale nawet cały dzień biegu po kamieniach nie pozostawia na stopach śladu. Coś za coś.

CHOLEWKA

Bardzo ciekawa konstrukcja. Zacznijmy od przodu, bo nie wiem czy to zaliczyć do cholewki, czy do podeszwy, czyli Ballistic Bumper. Jest to naprawdę „balistyczny”zderzak. Waliłem w kamsztory cały dzień, i nic. Palce jak po miło przespanej nocy. Dalej po bokach siateczka, ale chroniona zewnętrznie przez taką „klatkę” wykonaną z elastycznego tworzywa, wyglądająca jak „promienie”.
Jak się domyślam to jest ten system nazwany Adaptive Grid który w połączeniu z górą cholewki, z kolejnym systemem Sensitive Fit daje perfekcyjne dopasowanie do stopy, która pewnie siedzi w bucie. Nie przesuwa się podczas biegu w dół po stromym zboczu. Stopa trzymana się na swoim miejscu, pięta nie porusza się przy podbiegach, więc nie powinno być problemów z otarciami.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1869

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1873

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1786

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1784

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1867

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1847
Sztywny, ale wygodny zapiętek, miękki język z siateczki połączony jest z cholewką, co zabezpiecza przed dostaniem się tą drogą kamyków do wewnątrz. Język jest na tyle gruby, że chroni grzbiet stopy przed uciskiem wiązania, które ma tu system Quick Lacing, na zasadzie zaciąganej linki. Działa pewnie, nie poluzował się nigdy, a but świetnie leży na stopie.

Oddychalność, przewiewność – jak na tak „solidny” trailowy but jest bardzo dobra. Są duże powierzchnie siateczki, więc nie ma z tym problemu. Jak wspominałem, spędziłem wiele godzin w tych butach, wprawdzie nie było już upałów, ale było dość ciepło, temperatura dochodziła do 23-25c i nie odczuwałem jakiegokolwiek dyskomfortu.

Jeśli chodzi o przemakalność – to jest. Boczne elementy z tworzywa dość wysoko zabezpieczają but, ale kiedy pada i są głębokie kałuże – siateczka łatwo łapie wodę, która szybko dostaje się do środka. Na szczęście równie szybko but opuszcza, choć pod palcami pozostaje i chlupie nieco dłużej, niż na śródstopiu. Widzicie, aby nie ściemniać zasuwałem bo kamieniach, wodzie i błocie.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_08-21

Bardzo dobrze odbijające światło elementy odblaskowe, umieszczono zarówno z przody jak i z tyłu. Wszystko jest bardzo starannie i precyzyjnie wykonane i wykończone. Nie znajdziecie krzywych szwów, czy śladów kleju. Bardzo solidna robota.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0531

feline

I CO Z TEGO WYNIKA

Buty mają swoją wagę (są ciężkie, powiedzmy to otwarcie) i większą sztywność, co preferuje je do biegów mniej technicznych, a bardziej urozmaiconych i długich. Cholernie wygodne, dużo miejsca na palce gwarantuje, że nawet dziesiątki przebiegniętych kilometrów nie zmasakrują stopy. Dokładnie tak to widział chyba projektant i producent, nazywając ten model ULTRA. Dla biegacza, dla którego ważna jest każda zyskana minuta biegu, lepszym wyborem będzie Feline X7 lub Vertical PRO.

Choć sporo tu ostatnio trailu i Dynafit’a, nie jest to tekst reklamowy. Do produktów Dynafit dotarłem dzięki sklepowi Wsół Sport Kielce, i gdybym nie był zadowolony z tych butów – po prostu nic bym o nich nie napisał. Aby dodać sobie animuszu na off-roadowych biegach, zaopatrzyłem się w kilka ciekawych elementów garderoby Dynafit, i na pewno Wam o nich napiszę – bo też warto. Spełniły w pełni moje oczekiwania, a w tej materii to mam i doświadczenie, i swoje kaprysy. Odzież uszyta niezwykle starannie, z dbałością o wykończenie każdego elementu, z najwyższej klasy materiałów, wydaje się solidna i trwała, oraz czasem niezwykła, jak wiatrówka o wadze 75g.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0567

Ale to w kolejnych wpisach, dziś na zakończenie – podsumowanie. Jak zwykle u mnie, w najbardziej realnej i prawdziwej formie – nie słowem, a obrazem. Sporo własnych zdjęć modelu Feline ULTRA. I to nie wszystko. Na sam koniec, bo możliwe, że część z Was pierwszy raz spotyka się z biegowym obuwiem Dynafit – przegląd modeli z trailowej linii Feline.

To będą zdjęcia i informacje pochodzące z danych katalogowych i z Internetu. Z poznanych opinii można wnioskować, że pozostałe modele są równie bezkompromisowe w swej klasie. Mam chrapkę na Feline SL, bo w góry co tydzień nie wyjadę, a na kieleckie piaszczysto-kamienisto-blotniste ścieżki, ten model o bardziej seksy wyglądzie (ważny parametr) i mniejszej wadze (też ważny), powinien w jesiennym błocie dzięki agresywnej podeszwie (bardzo ważny) dać więcej swobody. Ale to plany, nie wiem kiedy uda się je zrealizować.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0815_1411

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0775

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0798

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0645

 

 

obok Salomon SpeedCross-4

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1835

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1826

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0816_1782

obok Nike Pegasus i Adidas Supernova

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0819_2018

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0819_2010

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0819_2011

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_2016_0814_0783

dyna

Jak wspomniałem – dla orientacji w temacie przygotowałem Wam krótkie zestawienie
innych modeli z oferty Dynafit Feline na sezon 2016


Dynafit FELINE VERTICAL PRO

but przeznaczony do biegania na krótkim oraz średnim dystansie, szczególnie w trudnym, stromym i skalistym terenie.
Drop: 4 mm
Waga: 250 g / 8 UK

v-pro3

But jest wąski i dopasowany do stopy (Minimal Fit System). Szybki system sznurowania Quick Lacing System umożliwia sprawne wiązanie i idealne trzymanie się buta na stopie, a elastyczna kieszonka pozwala schować sznurówki. Doskonała przyczepność i trakcja dzieki podeszwie Vibram® wzbogaconej mieszanką MegaGrip –  szczególnie na mokrych, błotnistych i śliskich powierzchniach.

Dynafit FELINE VERTICAL SL

but do biegania w terenie alpejskim – strome szlaki, skały, błoto i piargi.
Drop: 8 mm
Waga: 290 g / 8 UK
Feline SL zapewniają stopom komfort i ochronę podczas wielogodzinnych, górskich biegów długodystansowych. Zastosowana bardzo dobrze amortyzująca śródpodeszwa MultiPad zapewnia nie tylko amortyzację, ale także dynamiczną adaptację do zmieniającego się podłoża. Lekka, oddychająca i amortyzująca wkładka Ortholite® doskonale dopasowuje się do kształtu stopy.

sl

sl2

Wierzch buta zapewnia doskonałą elastyczność i wentylację oraz stabilność boczną – Adaptive Grid.
Szybki system sznurowania Quick Lacing, zastosowana materiałowa patka pozwala schować wiązanie zabezpieczając je przed błotem, żwirem, kurzem itp.
Konstrukcja obuwia gwarantuje bardzo dobrą stabilizację pięty i śródstopia, a dodatkowa warstwa gumy na czubku/pięcie zapewnia ochronę palców/pięty.
Podeszwa Vibram® Mapping Compound, z trzech różnych mieszanek gumy – przyczepność w terenie mieszanym, na każdej nawierzchni, od błota, przez skały na asfalcie kończąc.

Dynafit FELINE VERTICAL X7

Drop: 8 mm
Waga: 300 g /8 UK
Specjalnie zaprojektowany dla tras, które łączą bieg alpejski i ski-alpinizm.
Innowacyjny system wiązania BOA
Adaptive Grip.
Podeszwa Vibram Mapping i wkładka Ortholite

x7

Jak wspomniałem, mam jeszcze parę drobiazgów Dynafit o których napiszę Wam przy okazji kolejnego wydania Szafy Biegacza, a tymczasem… pobiegajmy trochę.

dynafit_feline_ultra_biegamwmiescie-pl_155916

dynafit

Warto przeczytać

Co robić z ciuchami po treningu… czyli jak prać odzież sportową

9 grudnia 2017

Jak prać? O dziwo jest to pytanie, które często pojawia się w dyskusjach na biegowych grupach i forach. Czynność wydaje się banalnie prosta, a jednak stanowi problem dla sporej grupy biegającego społeczeństwa.

12 jesiennych kurtek na każdą pogodę – moje subiektywne propozycje

18 października 2016

Ogrzewanie mieszkań, ciepłe ciuchy na zimę. Grecy takich kosztów nie maja, ale nie mają też frajdy biegania w jesiennej słocie. My musimy pogodzić się z naturą, nie udawać Greka a na jesień i zimę pomyśleć o odpowiednim ubraniu.

Strava – niezastąpiona dla kolarza i doskonała dla biegacza

7 lipca 2016

Aplikacje i platformy społecznościowe, to narzędzia treningowe, bez których dziś trudno sobie wyobrazić tak amatora jak i zawodowca. Jest kilka bardzo popularnych aplikacji, i wokół nich toczy się w większości życie aktywnej społeczności.

Nike Air Zoom Pegasus 33. Sprawdzone w biegu. Recenzja

10 czerwca 2016

Pierwsza para butów z napisem Pegasus pojawiła się w sklepach w roku 1983. Od tamtej pory zmieniło się wiele, ale jedno pozostaje bez zmian. Pegasus to wciąż najbardziej uniwersalny i  najpopularniejszy but treningowy na rynku.

Nie chcesz biegać, może zacznij chodzić. Nordic Walking miniporadnik

4 stycznia 2016

Bieganie to duża przyjemność, to endorfiny, to jedna z najprostszych form rekreacji. Tak. Bieganie to również jedna z najbardziej kontuzjogennych form rekreacji, i nie zawsze możesz biegać.

X-Bionic – bielizna termoaktywna na zimno, na ciepło, na zawsze

30 grudnia 2015

Dziś zacznę nowy cykl prezentujący czołowe marki specjalizujące się w produktach przeznaczonych dla ludzi aktywnych. Sukcesywnie przedstawię kilka najważniejszych, mających wpływ na rozwoju nowoczesnych technologii.

Kurtka jesienna do biegania. W co się ubrać – szafa biegacza vol.5

8 września 2015

Dobra kurtka do biegania. Jeśli szukacie jednej, uniwersalnej – nieprzewiewnej, nieprzemakalnej, oddychającej, ciepłej, takiej która sprawdzi się w jesienne szarugi, a może też zimowe mrozy – kupcie cokolwiek. Dlaczego?

Asics Foot ID. Komputerowe badania stóp.

17 maja 2015

Jeśli Wasza przygoda z bieganiem to coś więcej niż sprint do ruszającego z przystanku autobusu, dobrym i zdrowym krokiem będzie zakup prawidłowo dobranych i dopasowanych do naszej stopy butów biegowych. A nie jest to wcale łatwe zadanie.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.