Asics MetaRun – najlepsze buty w historii… już drugi raz w tym roku.

29 listopada 2015

asics-metarun-12

Limitowany model butów do biegania. Asics pisze o tym produkcie „rewolucyjny”. Możliwe, jeśli za rewolucję przyjmiemy ograniczoną dostępność i cenę 250 euro za treningowy but, od marki wiodącej, ale nigdy nie kojarzonej z dobrami luksusowymi.

W styczniu tego roku „biegowe” media obiegły podobne tytuły. Świat szykował się na wstrząs – oto nadchodziła premiera „najlepszych butów w historii”. Tyle, że Adidas Ultra Boost były nieco tańsze, kosztowały na starcie180 euro, mniej ekskluzywne bo nieograniczony nakład, a sam BOOST wydawał się bardziej rewolucyjny, niż kawałek karbonu w podeszwie MetaRun.
I po cholerę? Buty i tak wazą sporo – 310g w rozmiarze 9.5US. Ile zaoszczędzono na wadze przez ten kawałek plastiku. Że niezwykle wytrzymałe… a macie zamiar w nich biegać sześć lat? dawać psu do zabawy?

Najlepszy but jaki kiedykolwiek stworzono…  A co pisano przy premierze Adidas Ultra BOOST ? No tak, to było w styczniu, a świat biegnie do przodu.

asics-metarun-06

Spece od marketingu twierdzą, że po premierze MetaRun bieganie już nigdy nie będzie takie samo. Nie wierzę w marketingowe teksty, ale wierzę inżynierom i konstruktorom z ASICS Institute of Sport Science. Nikt mi nie powie, że amortyzujący żel made by Asics nie był/jest genialny. Jest. Pochłania energię jak żaden inny, więc budżet bez ograniczeń i dwa lata pracy nad nowymi butami z pewnością dały ciekawy produkt, ale czy używanie do jego promocji takich wytartych sloganów ma sens – wątpię.

Model: Asics MetaRun
Przeznaczenie: stopa pronująca, treningowy,
Premiera: 2015 grudzień
Waga rozmiar 27.5 cm – 310g
Drop: 10 mm
Cena (premiera): 999 PLN
Technologie producenta:
FlyteFoam, AdaptTruss
Jacquard Mesh, MetaClutch oraz Memory Foam
X-Gel

Dużo nowych patentów, choć nie wszystkie kosztowne nowości w które wyposażono limitowaną edycję MetaRun uważam za słuszne, niezbędne i warte ceny. To co może wyniknąć pozytywnego z tego projektu – to fakt, że te nowe opatentowane technologie wcześniej czy później „zejdą na ziemię” i zostaną zaintempletowane do innych popularnych modeli butów Asics. Może wreszcie buty treningowe tego producenta staną się lżejsze i zgrabniejsze od czołgu.
W oparciu o nowe materiały i najnowsze technologie opracowane w ASICS Instytucie Nauki i Sportu w japońskim Kobe został skonstruowany model butów biegowych udoskonalony pod względem stabilności, wagi, dopasowania, amortyzacji.

Zobaczmy więc, co rewolucyjnego oferuje Asics w butach MetaRun, abym był skłonny wydać na nie tysiąc złotych.

FlyteFoam.

Nowa opatentowana pianka. Według producenta najlżejsza i najbardziej trwała podeszwa środkowa, wykonana z włókien organicznych, o wysokiej amortyzacji. FlyteFoam jest o 55% lżejsza od standardowych pianek EVA używanych przy produkcji butów biegowych. Dodatkowo jest o wiele bardziej sprężysta, ponieważ została zbudowana z struktur organicznych. Te – w przypadku odkształceń powstających w czasie biegu – umożliwiają szybki powrót pianki do poprzedniego kształtu, zapewniając maksimum amortyzacji podczas biegu. Czyli taki jakiś Boost czy Ignite po japońsku.

asics-metarun-03

FLYTE FOAM nowa tajemnicza pianka Asics

AdaptTruss.

Kolejna opatentowana nowość. To nowy wzmocniony układ inteligentnej stabilizacji. Karbonowe struktury wzmacniające, zamknięte w dwóch elementach AdaptTruss sprawiają, że MetaRun jest wyjątkowo stabilny ale też elastyczny. Gdy biegacz potrzebuje odpowiedniego poziomu stabilności – zapewnia mu ją. Redukuje przeciążenia powstające podczas biegu.

Dla mnie, to ten kawałeczek plastiku (ups karbonu) na śródstopiu, który na pewno kosztuje, a czy aż tyle daje? zobaczymy.

asics-metarun-11

asics-metarun-05

Karbonowe struktury wzmacniające

Jacquard Mesh.

Rzec  można – nareszcie. Inni producenci takie cholewki oferują już od lat. Idealnie dopasowana do stopy, tkana jednowarstwowa cholewka. Minimalizuje ryzyko otarć, dzięki czemu bieganie staje się jeszcze bardziej przyjemne, a but świetnie dopasowuje się do kształtu stopy. Unikatowa kombinacja otwartych i zamkniętych falistych wzorów zwiększa elastyczność i oddychalność.

asics-metarun-00

asics-metarun-01

asics-metarun-13

asics-metarun-02

MetaClutch oraz Memory Foam

Inteligentna konstrukcja zapiętka. Mnie przypomina wariacie na bazie Nike Lunarglide, ale według Asics to rewolucja. Konstrukcja nazwana Cloutch Counter będzie perfekcyjnie otulała piętę od środka, jak również idealnie zabezpieczała ją od zewnątrz. Do tego „pamiętliwa” Memory Foam, w którą został wyposażony MetaRun, umożliwia spersonalizowane dopasowanie buta do kształtu pięty biegacza.

asics-metarun-12

X-Gel.

Gel Asics zawsze był dla mnie technologią kosmiczną, tu wierzę że nowy, hybrydowy żel jeszcze lepszy i lżejszy – takową rewolucją może być.
Waga 310g męskiego rozmiaru 9.5 US dupy nie urywa, ale kto szuka dobrze amortyzowanego buta, nie zwraca uwagi na te kilka gram. To chyba maksimum jakie można przyjąć za rozsądną wagę nowoczesnego buta treningowego. Jest lżejszy od GT2000, I około 20g od modelu Kayano 21.

Nie wiem czy MetaRun zrewolucjonizuje rynek obuwia do biegania, a szczerze mówiąc – wątpię. Faktem jest, że Asics potrzebuje nowego „mocnego” modelu, bo od pewnego czasu mam wrażenie, że zmieniają się tylko cyferki na cholewce najpopularniejszych, znanych od lat produktów. Oczywistym jest, że po limitowanym modelu MetaRun pojawią się kolejne modele i serie, w których zostaną wykorzystane te nowe technologie, i z pewnością ceny nowych modeli staną się bardziej rozsądne.

asics-metarun-07

asics-metarun-10

asics-metarun-09

Limitacja 60 tys. sztuk na świecie, po kilkaset w europejskich krajach, a Polsce nieco ponad setka. Cena 250$ / 250 EU, w Polsce chyba 999.00 PLN. Nie wiem jak zachowają się klienci, czy będzie jak z biletami na koncert The Rolling Stones i 60tys sztuk zniknie w 15 minut, czy będą dekorowały świąteczne witryny miłym dla oka Onyx Black/Gold designem. Na wszelki wypadek sugeruję nie zwlekać. Asic MetaRun do zdobycia od 2 grudnia. Kto będzie miał ochotę wyróżnić się z tłumu, mając na nogach piękne czarno-złote laczki wysupła ten skromny tysiączek za parkę.

Nowe buty Asics MetaRun są ładne, kolorystyka emanuje wyjątkowością i ekskluzywnością. Ale to buty do biegania. Błoto, kurz i Onyx Black straci urok. A niesprawdzone nowości oferowane w lekko absurdalnej cenie nie sprawią, że szybko dowiemy się z rzetelnych i wiarygodnych źródeł o pozytywach idących za nowymi technologiami. Trudno nie odnieść się do innych „najlepszych w historii” – czy UltraBoost aż tak bardzo zmienił spojrzenie na buty do biegania?

MetaRun niewątpliwie przejdą do historii, ale czy aby na pewno z powodu wprowadzonych nowości, a nie ekskluzywnego opakowania?

meta-run-box

Warto przeczytać

Garmin Forerunner 735XT. Multisportowy profesjonalista w klasie średniej

19 listopada 2016

Przyznam Wam, że ten tekst (nie odważę się nazwać go testem) miał ukazać się dwa miesiące temu. Ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Takie jest życie. Banał, który potrafi sporo namieszać.

Odzież kompresyjna HOKO. Hiszpańska droga do doskonałości

3 września 2016

Patrząc na logotyp czy nazwy poszczególnych produktów, pierwsze, co nasuwa się na myśl to japońskie pochodzenie producenta. I chyba nikomu z klientów nie przychodzi do głowy, że HOKO to firma pochodząca i produkująca w Hiszpanii.

Pierwszy sezon biegacza – 20 porad mniej i bardziej serio

2 lutego 2016

To remake wpisu który napisałem jako jeden z pierwszych na blogu. Może lepiej było go pozostawić w zapomnieniu, ale wbrew logice postanowiłem tekst zaktualizować, wygładzić i opublikować ponownie, choć podobne tematy pojawiły się ostatnio w kilku serwisach Internetowych.

Odlo – bielizna termoaktywna. Najlepsza dla najlepszych

12 stycznia 2016

Kontynuując cykl o wiodących producentach bielizny termoaktywnej, koniecznie należy wymienić istniejącą od ponad sześćdziesięciu lat firmę, produkującą bieliznę pod marką Odlo.

Zimne ciuchy na gorące dni – wiosenno letnia szafa vol.2

13 maja 2015

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Coraz częściej spotykam biegaczy emanujących gołymi torsami. Czy faktycznie jest im chłodniej?.

Bluza Adidas Ultra Jacket – dobra wiatrówka na wiosnę i jesień

14 kwietnia 2015

Co można napisać o lekkiej, cienkiej wiatrówce. Zawartość i budowa tego „akcesorium” jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż zegarek z GPS’em. Że jest lekka, cienka?. Tak – jest i cienka, i lekka. To tyle. A bardziej zainteresowanych szczegółami – zapraszam.